1. YAZARLAR

  2. Adnan ŞİMŞEK

  3. Devlet biraz Kürtçe öğrensin...
Adnan ŞİMŞEK

Adnan ŞİMŞEK

Gazeteci / Genel Yayın Yön.
Yazarın Tüm Yazıları >

Devlet biraz Kürtçe öğrensin...

A+A-

Kürtler ve Türkler kardeştir kardeşlikleri de köklerinden gelmektedir ve 1000 yıldan da çok ve çok eskidir. Kardeşiz kardeş olmasında bir o kadara yabancı kardeşleriz aslında. Çok orakta noktaları iki kardeşin, çok azda ayrılık noktaları bulunmaktadır. Ne hikmetse son 50 yılımızı ayrılıklar noktasında yoğunlaşmış bir şekilde tartışılmaktadır. Bununda en başında dil konusunda gelmektedir. Ortak noktalarda değil de sürekli ayrılıklar noktasında konuşarak her iki kardeşi son 30 yıldır iyice gerilmiştir. Öyle gerilmiştir ki TRT Şeş'ler bile kaynaştıramamıştır bu kardeşliği. Çünkü hükümetlerin yanlış ve aceleci politikaları hep sıkıntıya neden olmuştur.
 
Yanlış hatırlamıyorsam 3-5 ay önce Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün , “Devlet azıcık Kürtçe öğreniversin.” sözü bazılarının kızdırmış hatta ve hatta üzmüş olabilir. Yıllar önce sanatçı Ahmet Kaya “Ben Kürtçe Kaset Çıkaracağım” değinde herkesin adamı vatan haini ilan ettiğini hepimiz hatırlarız.

Ama düşünün okullarımızda yabancı dil eğitimi veriyoruz “İngilizce, Fransızca, Almanca, vb.” neden, dünya bu dillerle ortakça konuştukları için bizde çocuklarımıza öğretiyoruz. Lafa başladık mı insanlar konuşa konu anlaşırlar, hayvanlar koklaşa koklaşa anlaşırlar deriz. Sayın bakanın dediği gibi doğu ve güney doğu'da devlet Kürtçe konuşabilseydi polisi, askeri, valisi, doktoru, öğretmeni, ebesi, hemşiresi, memuru bu gün yaşamış olduğumuz terör olaylarıyla  uğraşmazdık.
 
Bakın etrafımızda Kürtçe konuşulmasına kinlenenlere, neden kinleniyorsun, kardeşim Kürtçe konuşacaksa konuşsun neden rahatsız oluyorsun, Türkiye'de Arnavutça, Lazca, Arapça, Boşnakça, Çerkezce, Macurca, Ermenice, İbranice, İngilizce, Almanca, Rusça konuşanlardan rahatsız olmuyorsun da Kürtçe konuşulunca mı rahatsız oluyorsun.

Bu işler kart-kurt demekle olmuyor. Kürtlerin kuyruklu, kuyruksuz, yan sanayi bile oldukları hep söylenir. Ama orjinali sanırım zazalardır.
 
Eurovizyon Şarkı Yarışmasında ülkemizin hiçbir şeyini anlatamayan bir dil olan İngilizce şarkılarla temsil edilmesi normal karşılanırken, Kürtlerin Kürtçe konuşması neden anormal karşılanıyor anlamıyorum.
 
Yabancı dil bilen devlet memurları maaşlarına artı fazlalık verilmektedir. Soruyorum herhangi bir kurumdaki bilmem ne memurunun bildiği İngilizce bu ülke insanın neyine faydası sağlıyor da on tazminat veriliyor.  
 
Bu ülkede yaşan insanların anadillerini konuşması ayrılık nedeni değil, ülke kültürünün zenginliğini gösterir. Türkiye'ye gelen yabancı diplomatlar yıllardır Diyarbakır'ı, Batman'ı, Şırnak'ı, Mardin'i ziyaret ederler ve Kürtçe bizim insanlarımızla konuşurlar buna her daim gazeteci olarak tanık olurum. Birileri buna kızabilir, hatta bildiğim için söylüyorum hükümet yetkilileri bile buna içten içe kızıyorlar. Hiç kimse elin adamı gelip benim ülkemde benim insanımın ana diliyle konuşur ama benim devletim benim insanımla anadilinde halkıyla konuşamaz diye buna kızmayız.
 
Bir çok Türk'e göre Kürtler'in kuyruklu, kuyruksuz, yan sanayi bile oldukları hep söylenir. Aşağılayıcı üsluplar her zaman kullanılır, dilden düşürülmez.
Hoş görüden bahsedip, tahammülsüzlük yapmanın hiç gereği yok. Bizler bir birimizi tanıdıkça tüm ayrılık yanlılarının sonu gelecektir. Birileri bu ülkeyi yıllardır kendine yabancılaştırmaya çalışıyor, zenginliklerimizi ayrılık nedenleri gibi gösterip kardeşleri bir birine düşürmeye çalışıyorlar. Bunlara izin vermemek gerekir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT