1. YAZARLAR

  2. Adnan ŞİMŞEK

  3. Dershaneler kalkıyor mu?
Adnan ŞİMŞEK

Adnan ŞİMŞEK

Gazeteci / Genel Yayın Yön.
Yazarın Tüm Yazıları >

Dershaneler kalkıyor mu?

A+A-

Zannediyorum normal şartlarda bir ülkenin ihtiyaçlarını toplum dillendirilir ve konun uzmanları da bu ihtiyaçların nasıl karşılanacağının yol ve yöntemlerini belirler, süreç içerisinde de ortaya çıkan sorunların nasıl giderileceğinin planlaması yapar.  Ancak Türkiye durum bundan farklı gelişiyor ve birtakım siyasi hesaplar “ihtiyaçlar, eksikler” gerçeğin üstünü örtüyor ve politik kaygılarla hakikat çarpışmaya başlıyor.

Türkiye'de eğitim hayatımızda “dershane” diye bir kavram dershanecilik diye bir iş ve sistem var. Dünyanın Japonya hariç başka hiçbir  ülkesinde neredeyse göremeyeceğiniz bu sistem öyle yerleşmiş, işlev kazanmış ve öyle ciddi bir sektör olmuş ki ,varlığı üzerine düşünmek, sorgulamak kimsenin aklına gelmiyor.

Bu sistem öyle kökleşmiş işlevselleşmiş ki dershaneleri bırakın kaldırmak,kaldırmayı düşünmek,dillendirmek bile ciddi bir sektörel bunalım ve güvensizliğe neden olduğu için binlerce çalışanın iş kaygısının oluşmasına neden olup gelecek kaygısı oluşturmaktadır.Kabaca yapılan değerlendirmelerde yaklaşık 10 milyar dolarlık bir sektör olduğu düşünüldüğünde ekonomik ve istihdam boyutu daha da bir önem kazanmaktadır.

Elbette dershanelerin iyi yönleri de var, eleştirilecek yönleri de...

Örneğin, dershaneler ülkemizde özel okulculuk sisteminin ilk ve temel yapı taşlarındandır özellikle dershanecilik kökenli olan özel okulların bilhassa Anadolu da ciddi bir ihtiyacı giderdiğini de biliyoruz. Yarattığı istihdam boyutuyla temizlik elemanından, öğretmenine kadar birçok alanda birçok kişiye istihdam sağlayan, devlet okullarındaki öğretim eksiğini kapatan kurumlardır.

Ancak aynı dershanelerin bir rant merkezi olduğu durumlar ve eğitimde fırsat eşitliğini ortadan kaldıran, zenginin çocuklarının yıllık 2000 ila 6000 TL arasında bir bedelle eğitimde fırsatı yakaladığı ancak muhtaç aile çocuklarının bu fırsattan mahrum bırakıldığı durumlar da mevcuttur. Ayrıca benim en çok dert ettiğim konu çocukların dershane yarışında oynayacak, dinlenecek fırsat bulamaması, yarış atı muamelesi görmesi de cabası.

Türkiye'de dershanecilik mevzuunu  her iktidarın gelir gelmez yaptığı lakin AK Parti hükümetinin ustalık döneminde  4+4+4 eğitim reformu akabinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın “Dershaneleri kaldıracağız” açıklaması sonrasında konuşmaya başladık. Malumunuz Cemaat- AK Parti arasındaki gerilim haliyle siyasete de sirayet ediyor. Başbakan'ın bu açıklaması, Türkiye'de dershanecilik konusunda en etkili isim olan Fethullah Gülen Cemaati'nin dershanelerine bağlandı. İşin iç  yüzü öyle midir değil midir henüz bunu bilmiyoruz ancak en azından dershanelerin kaldırılma ihtimaline en çok tepki veren kesimin Cemaat olduğunu biliyoruz.

Başta da belirttiğim gibi Türkiye'de mevzular siyasi çatışmaların kurbanı olarak ortaya çıkar dershaneler bahsinde olduğu gibi...

Şahsen AK Parti- Cemaat arasında bu “gereksiz” gerilimden rahatsız olan biriyim, tüm bu çekişmeyi gereksiz buluyor, bu çekişmenin topluma bir şekilde olumsuzluk olarak döneceğini düşünüyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT