1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Derdê Diyarbekirspor çi ye?
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Derdê Diyarbekirspor çi ye?

A+A-
Diyarbekirspor'da eksik olan şey ne? Diyarbekirspor üçüncü lig düzeyinde bir oyunu neden kurgulayıp uygulayamıyor? Sorun, yönetsel mi, sportif mi, mali mi, psikolojik mi?Sorunun gerçek karakterini doğru teşhis etmeden, olası çözüm reçetelerini başarılı biçimde uygulamak pek mümkün olmaz. Diyarbekirspor önce sorunun teşhisinde ortak bir mutabakat ve akıl oluşturmalı;
 
Bilmem tekrar etmem de fayda var mı? Ben bütün inanç ve imanıyla Diyarbekirsporun başarılı olmasını dileyen/ isteyen insanların en başında gelenlerdenim. Sadece spor, futbol değil, her konuda Diyarbekirin bir dünya merkezi, ''Kült, ikon'' bir şehir olmasını bütün kalbiyle arzulayanlardan biriyim.Dolayısıyla niyetimi sorgulamak beyhude bir çaba ;olsa olsa, zavallıca bir fesadilik olur. Buna da ben itibar etmem.
 
En sonundan başlayayım;Dünyanın neresinde olursa olsun, kendi sahasında parlak bir oyun ve tatmin edici sonuçlar üretemeyen takımlar,''Büyük baskı ''altındaki takımlar olarak literatüre geçer. Baskı ile baş edemeyen takım ya da başka bir değişle baskıyı doğru yönetmeyi bilmeyen takımlar, genel olarak ''öz güveni ''gelişmemiş takımlardır.
 
Öz güven gibi psikolojik kökenli sorunlar,veba gibi bulaşıcıdır. Kökü sportif değil ama sportif faaliyette ayaklarımıza dolanabilir.  Psikoanalitik bir meselenin kökenine inmek ve oradan bugünün sorunlarına çareler üretmek kolay iş değil. Zaten sportif faaliyette karşımıza çıkan psikolanalitik sorunları psikolojinin temel prensipleriyle çözemezsiniz.Çare yine bizzat sportif etkinliğin imkanlarıyla bulunabilir.
 
Öz güveni gelişmemiş bir oyuncuya bakkaldan armut alır gibi öz güven aşılayamazsınız.Bu sorun motivasyon palavralarıyla da tedavi edilemez. Motivasyonun daha derin arızalara yol açtığı bilinen bir gerçek.
 
Öz güvenini kaybetmiş bir takım için bütün futbol dünyasında önerilen seçenek bir psikolog değildir. Tam tersine önerilen pratik uygulanabilir basit bir oyun planıdır. Oyuncu gurubuna iyi tarif edilmiş, iyi belletilmiş, uygulaması defalarca ve iyi yapılmış bir oyun planınız varsa bu kırk psikologun yapacağı katkının yerine geçer.
 
Üçüncü lig seviyesinde bütün takımın oynayabileceği, oyuncuların tereddütsüz katkı sağlayabileceği bir oyun kurgunuz yoksa, kendi sahanızda, kendi seyirciniz önünde sorun yaşarsınız.Bunun nedeni basit, kendi sahasında oynamanın avantajıyla motive olmuş oyuncu, ekstra işler yapmaya kalkışır ve ortada iyi belletilmiş basit bir oyun kurgusu olmayınca da her şeyi yüzüne gözüne bulaştırır.
 
Oyun disiplininden söz etmiyoruz burada; eğer ortada bir oyun yoksa onun disiplininden de söz edilemez. Genellikle oyun ile oyun disiplini birbirine karıştırılır. Oyun, topu kendi kalenizin önünden rakip kale önüne nasıl götüreceğinizin plan ve stratejileridir. Oyun disiplini ise bu işi yaparken, her şeyi olması gereken yerde ve olması gereken zamanda yapma gayreti içinde olmaktır.
 
Üçüncü lig seviyesinde oyun pratiği bakımından iki soruna çözüm bulabilirseniz pekala o lig de başarılı işler yapabilirsiniz.1) Kalecinize uzun vurdurmayın. 2) Rakip kalecinin vurduğu uzun toplar için basit bir kontra atak planı yapın.
 
Üçüncü lig de bütün takım defansları, geride herkesin çok rahatlıkla kullanabileceği geniş alanlar bırakır. Bu ligde defansın arkasına sarkmak bakkaldan ekmek satın almak kadar kolay.çünkü ne oyuncular bu kadar deneyimli ne de takımlar kompakt bir yapıya sahip.
 
 
Diyarbekirspor defansı üç açılış pası ile topu orta sahaya taşıyabilir. Bunun için kalecinin uzun vuruşlarına gerek yok;çünkü uzun vuruşlarda topun sizde kalmasının garantisi yok. Eğer top değerli bir şey ise ve ona ihtiyacınız varsa, o zaman topun sizde kalmasını sağlayacak en iyi yolu seçmelisiniz.
 
Üç pasla orta sahaya taşınan top yine üç pasla kanatlardan birine taşınabilir; bu mümkün. Kenara taşınmış topun tehlike yaratması içinde aynı anda senkronize olarak üç oyuncuyu rakip ceza sahasına göndermek gerek. Bu bir hücum planı. Gol olur ya da olmaz ama bu planda ısrar etmek lazım.
 
Örülecek oyunun ikinci ayağı ise topun rakibe geçtiği anlardır. Top rakibe geçince, topa o an en yakın olanları pres yapması kesinlikle gerekli ama yetmez.Top rakipteyken takım iki pozisyona bölünmeli.1) tehdit bölgelerini kontrol eden yapı ile 2) Tehlike bölgelerini kontrol eden yapı.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT