1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Derbi, Anti-Futbol
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Derbi, Anti-Futbol

A+A-

Keşke Quaresma girdiği o iki pozisyonu golle sonuçlandırıp, Beşiktaş'ı 1-2 öne geçirseydi. Quaresma dahil futboldan azıcık anlayan herkesten özür dilemeye hazırdım. Belki de o'na “Beşiktaş'ın boğazındaki öksürük yapan kılçık” demekten de biraz utanırdım. Ama nerede? Ben özür dilemeye hazırım, ama Quaresma Beşiktaş'ı nefessiz bırakan kılçık olmaya devam ediyor.

İlk yarının bütün faturasını Quaresma'ya çıkardığım sanılmasın. Oyun sözkonusuyken onbir insanın iç içe, kollektif ve kimi zaman da bireysel performanslarını bir oyuncunun omuzuna yükleyip, işin içinden çıkmak isteyen yorumculardan değilim. İlk 45 dakikada Beşktaş'ın kötü görüntüsünün tek sebebi Şenol Güneş'in defansı sağlama alma amacıyla kurguladığı kontratak oyunuydu. Bu aynı zamanda Pereira'ya rağmen Fenerbahçe'nin daha etkin olmasını sağlayan asli nedendi de.

İlk yarı boyunca dörtlü defans sadece çakılı ve salt görev bekçileri görünümünde değildiler; aynı zamanda Atiba'yı da yanlarına monte ederek, Şenol Güneş oyun iniisiyatif ve iktidarını altın bir tepside Vitor Pereira'ya sunuyordu. Defansı oyuna katmaksızın etkili defans yapamayacağınız gibi, hem dönen topları kapmanız mümkün olmaz hem de rakibe pres yaparak rakibin oyun alanlarını daraltamazsınız. Şenol Güneş defansını çok geride tuttu. Öyle ki ne Alexis ne de Marcelo birkez bile orta sahayı geçip rakip yarı alana bir tek adım bile atmadılar. Bu durumu maçın psikolojisiyle izah edemeyiz. Kesinlikle Şenol Güneş'in tartışmaya kapalı direktifleriyle oluştu bu durum.

İlk yarıda Vitor Pereira'nın tek numarası ve oyun planı, uzun toplarla oyunu kaosa sürüklemek oldu. Başta Beşiktaş kalecisi Tolga Zengin ve Beşiktaş defansının tümü bu kaotik duruma aynı şekilde tepki verince, Vitor Pereira'nın planı işlemiş oldu. Aslında burada sorulması gereken en anlamlı soru; bütün bunlar olurken Şenol Güneş neyle meşguldü ve neler düşünüyordu? Beşiktaş sezon boyunca uyguladığı bildik kısa paslı, döngülü ve akışkan oyununu oynayamayınca devreyi 0-1 yenik kapatmak zorunda kaldı.

Korkarım bu maçta Şenol Güneş de Fenerbahçe'yi iyi analiz(!) etmiş. Gerçekten anlamakta zorlanıyorum; bir sezon boyunca rakibin olan ve her hafta maçını izleme fırsatı bulduğun rakibini ayrıca ve özellikle bu maç için analiz etmek ve o analizin sonuçlarına göre tanıdık, bildik, yirmi maçta da denenmiş oyundan neden vazgeçilir? Bu nasıl akıldır? Yirmi maçtır oynadığın oyun ve onun kurgusal hakikati mi doğru, yoksa bir maç için icat ettiğin savunma ağırlıklı, sırtında hörgüçleri olan Arap devesi oryantal oyunu mu daha doğru? Beşiktaş 87. dakikadan sonra ancak çoklu pres için defansını da rakip yarı sahaya çıkarabildi. Gerisini siz hesaplayın.

Fenerbahçe bu züppe ve gayrı ahlaki oyuncularla çok fazla yol katedemez.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT