1. YAZARLAR

  2. Recep ESER

  3. Deplasmanlarda Evlerimiz Olsun!
Recep ESER

Recep ESER

Yazarın Tüm Yazıları >

Deplasmanlarda Evlerimiz Olsun!

A+A-

Tüm spor dalında olduğu gibi basketbolda da deplasman maçları zor olan maçlardır. Oynamaya alışmadığın bir sahadasın, rakip seyirci sana nefes aldırmaz, oyuncularda hep bir tedirginlik içindedir. Hele daha önce gitmediğin bir şehirse orası daha zordur. Hele doğuda bir şehirse çok daha zordur.

Hele o şehrin adı Diyarbakır ise herkes tedirgindir. Oysaki gerçek asla öyle değildir. Diyarbakır ve bölgenin diğer illeri hiç televizyonlarda gazetelerde yazılıp çizildiği gibi şehirler değillerdir. Bunu asla biz söylemiyoruz. Bunu buraya gelen takımlar, takım idarecileri, hakemler, gözlemci arkadaşlar ve tüm misafirler dile getiriyor. Buraya gelenler kendilerini adeta kendi evlerinde gibi hissederler.

Buraya basketbol maçı için gelen hiçbir takım olay yaşamamıştır. Hepsi de giderken gösterilen ilgiye, alakaya, misafirperverliği teşekkür edip memnuniyetlerini dile getirerek giderler. Bunu galip gelen takımda mağlup olan takımda söyler. Bu bizim insanımızın doğasında var. Bu bizim ekmeğimizde suyumuzda var. Büyüklerimizden bizler misafire saygı ve sevgi göstermeği örendik. Bizlerde çocuklarımıza öğreteceğiz. Onlarda kendi çocuklarına. Bu böyle sürüp gidecek.

Neden bunları yazıyorum biliyormusunuz? Bizlerde deplasmana gittiğinde bu güzellikleri yaşasın istiyoruz ondan yazıyorum. Bizlerde oralarda kendimizi kendi evimizde gibi hissetmek istiyoruz. Ülkenin her yeri bizim değimli zaten? Bizlerde Diyarbakır'daki gibi deplasmanlarda maçlara çıkarken ev sahibi takım seyircisi tarafından alkışlanarak çıkmak istiyor ve alkışlanarak sahayı terk etmek istiyoruz. Bunlar çok şeyler değil be. Spor zaten bu değimli siz söyleyin. Bunların dışında olanları biz yaşatmıyoruz bizler yaşasak bile asla yaşatmayacağız. .Takımlar tabiî ki maç kazanmak için seyirci ile baskı yapacaklar. Seyirciler tabiî ki takımlarını çılgınca destekleyecekler. Ama unutulmamalıdır ki bunlar sporun doğasında olan güzellikler. Bunları abartmak bu doğaya aykırıdır. Zararı hem kendine, hem takımına hem de memleketine olur. Buna da kimsenin hakkı yoktur. Hele hele insanları galeyana getirmek provoke etmek çok büyük bir tehlikedir.

Gelelim bu temsilcilerimizin bu haftaki maçlarına. Anadolu Aslanı bu hafta kendi evinde oynayacağı Samsun DSİ Spor maçına misafir takımın gelmemesini bildirmesi üzerine maçı bulunmazken, diğer temsilcimiz Bağlar Belediye Spor 24/03/2012 Cumartesi günü saat 15:00'da Gaziantep Zirve Üniversitesini kendi evinde ağırlayacak. Bizlerde cumartesi günü Bağlar Belediye Spor Salonunu doldurarak misafir takımlarımızı en iyi şekilde ağırlayacak misafirperverliğimize ve takımlarımızı desteklemeye kaldığımız yerden devam edeceğiz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT