23 Ekim 2016 Pazar
 • Diyarbakır16 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara11 °C
 • Antalya20 °C
 • İzmir19 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,556
  %0.06
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Av.Bülent AKÇADAĞ


Demokratik Açılım Süreci

29 Ağustos 2009 18:32

Haftalardır siyaset gündeminden düşmeyen “Demokratik Açılım Süreci” bir türlü istenen düzeye gelemedi! Bu durumun birden çok nedeni bulunmaktadır, bunlardan birkaçını sıralayacak olursak, muhalefet partilerinin kan siyaseti yapmaları, hükümetin olmadık kaprisleri, DTP’nin farklı istemleri, TSK’nın operasyonları gibi sıralayabiliriz. Bu durumda hiç kimseyi günah keçisi yapmanın bir anlamı yok. Herkesin kendi çapında süreci tıkama yönünde kusuru bulunmaktadır. Şuan itibarı ile ihtiyacımız olan bu sorunu nasıl aşabiliriz sorusunun cevaplarıdır. Gerçekten de bu sorunun cevabının bulunması halinde, yıllardır hasret kalınan barış ve huzur ortamına kavuşmuş olacağız. 

Süreci başlatma hususunda mevcut hükümet ve Cumhurbaşkanı’nın bu konuda çok ciddi ve somut adımları bulunmaktadır. Ancak ne yazık ki onlarda son dönemde bazı konularda çark etme, geri adım atma gibi olumsuzluklar içerisindeler. Bu durumun en büyük etkeni ise muhalefet partilerinin kan siyaseti yapmaları ve hükümeti bu konuda sıkıştırmalarıdır. Burada Sayın Başbakan’ın net tavır ile eleştirilerin üzerine gitmekten başka bir yolu bulunmamaktadır. Ne yazık ki Başbakan bu konuda ki tavrını net koyamamakta ve muhalefetin baskısına ve söylemlerine yenik düşme izlenimi vermektedir. En azından sürecin gelişimini tıkayacak bir duruma gelinmesi bunun en önemli göstergesidir.

Örneğin haftalardır aşılamayan “Muhatap sorunu” hâlâ en büyük engel olarak görülmektedir.  Terörist(!) ile pazarlık olmaz diyenlerin konuşurken ağızlarından “kan damlamakta”.

 Sözüm ona Sosyal Demokrat olan parti programlarında bile Kürt Sorununa Demokratik Çözüm önerileri bulunan en eski ve köklü partimiz CHP bile bugün gelinen noktada, Ülkede Kürt Sorununun olmadığını dile getirecek kadar pervasızlaşmıştır. Demokrasinin ve Cumhuriyetin neferi olması gereken CHP ne yazık ki süreci baltalamaktadır. Sayın Baykal, mızıkçılık yapan bir çocuk edası ile - özünde AKP’nin süreci başlatmasını kabullenememektir- Ülkede Kürt sorunu yoktur, temel hak ve özgürlükler verilerek bu sorun çözülemez. Özgürlüklerin verilmesi ülkeyi bölünmeye götürür demektedir.

            Hayır Efendim! Hak ve Özgürlükler verilerek ülke bölünmez aksine daha müreffeh bir yaşama doğru ilerlemiş olur. Ülkenin bölünme tehlikesi, savaş ve şiddetin son bulmaması bu hakların verilmemesi ile meydana gelir. Peki, nedir bu savaş çığırtkanlığınız? Hangi kitapta, hangi ülkede hak ve özgürlüklerin verilmesi bölünmeyi getirmiştir? …

            Ülkenin bölünmesi hususunu trajikomik bir olay ile örneklemek gerekirse, Niyazi Usta Diyarbakır DGM’de yargılanır (Niyazi Usta Kimdir? Mehdi ZANA ile birlikte terzilik yapan ülkenin sorunları ile yakından ilgilenen Yurtsever kişilik, rahmetli Niyazi TATLICI’dır.)

Niyazi Usta, 12 Mart'taki genel toplama sırasında, Diyarbakır'da ilk gözaltına alınan kişilerden biriydi. Bir süre gözaltında tutulduktan sonra, Askeri Savcının tutuklama istemiyle Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'ne      çıkarılır.Yargıç, Askeri Savcının tutuklama istemi üzerine mahkeme huzuruna çıkarıldığından söz ederek:-Senin vatanı bölmek istediğin iddia ediliyor ve bu yüzden tutuklanman isteniyor... Ne diyorsun?Niyazi            Usta:-Ma Hâkim bey, vatan hıyardır ki, Niyazi Tatlıcı ikiye bölsün? (*)

            Niyazi Usta’nın dile getirdiği gibi ülkenin bölünmesi sanıldığı gibi kolay değildir ve ülke affedersiniz ama “hıyar” hiç değildir. Yüzyıllardır iç içe yaşamışlığın, örf-adet ve kültürün aynı mozaikte sunulduğu bir ülkeden söz ediyoruz. Bölünmek kolay mı?

            Muhalefet partilerinin, esaslı yanlışı, muhalefet olmanın her şeye muhalif olmak ile eş değer olarak görmeleridir. Hayır,  “Muhalefet olmak doğru olana yanlış demek” değildir. Şuan tek bir doğru mevcuttur. Bu doğru ne bana göre ne size göredir. Bu en objektif ve nesnel olandır. “Ülkede Kürt Sorunu” vardır. Bu sorun ancak "Demokratik hak ve özgürlüklerin verilmesi ile aşılabilir” Bunun dışında ki tüm söylemler kifayetsiz kalmaktadır.

- (*)Kaynak Ruşen ARSLAN – Niyazi Usta – Doz Yayınları)

Bu yazı toplam 3040 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com