1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. DalKurd'e Sahip Çıkmanın Tam Zamanı!
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

DalKurd'e Sahip Çıkmanın Tam Zamanı!

A+A-

DalKurd'e Sahip Çıkmanın Tam Zamanı!
Superettan Ligi'nin son iki haftasına girilirken, DalKurd lig lideri Halmstad'ın bir puan gerisinde 4.durumda. Önümüzdeki hafta da lig ikincisi Athletic FC United'ı kendi sahasında konuk edecek, ilk iki takımın 1 puan gerisinde yer alan DalKurd averaj olarak her iki takımdan da iyi durumda.

IK Sirius FK 'ın 3. sıraya aynı puanla yerleşmiş olması puan averajından ötürüdür. Bunun anlamı şudur; önümüzdeki hafta Superettan Ligi'nin zirvesini etkileyecek maçlar, IK Sirius FK - Ängelholms FF ile DalKurd -Athletic FC United arasında oynanacak maçların sonuçları tarafından belirlenecek. Büyük olasılıkla Superettan Ligi'nin liderlik koltuğuna bu iki maçın galibinden biri oturacak.

Elbette DalKurd'un o koltuğa yerleşmesi hepimizin büyük arzusudur. Liderlikten öte, sezon sonuna kadar o koltukta oturması ve şampiyonluğunu ilan etmesi herkesi derinden sevindirecektir.

Peki bu rüya mümkün müdür? Evet Mümkündür. Peki bu hayal gerçekleşebilir mi? Evet gerçekleşebilir. Bir yarışmacı takım olarak DalKurd futbol takımı, Superettan Ligi'nin en iyisi ve takım olarak bugüne kadar her hafta üstüne biraz daha iyi şeyler koyarak geldi. Hiç eksiklikleri yok mu? Var. Ama var olan bütün oyun ve sistem eksiklikleri giderilebilir, bunlar kısa sürede telafisi mümkün olan aksaklıklardır. Bu bakımdan ben çok umutluyum.

DalKurd bu önemli başarıyı, sürekli ve kalıcı bir başarıya dönüştürmek istiyorsa, bizler, DalKurd'e gönül vermiş olan DalKurd sevenler; herkesten çok bugün takımımıza sahip çıkmak zorundayız. Çünkü DalKurd hem bu sezonu şampiyon olarak bitirmek zorunda hem de İsveç Süper liginde asansör takım olmamak için şimdiden o ligde tutunmamın imkanlarını yaratmak zorunda. Hiçbir ülkede süper ligde kalmak kolay değil. Oralar başka bir seviye ve o seviye için uygun koşullar gerektiriyor.

Öte taraftan DalKurd'un bu başarısından rahatsız olanlar var. DalKurd ismine açıkça Kurd kavramını dahil etmiş bir spor kulübü ve bu Kürt düşmanlarının hiç hoşuna gitmiyor. Söz gelimi DalKurd'e sponsorluk yapan bir Çin'li şirket Türk yetkililer tarafından ya da durumdan vazife çıkaran Türk ırkçıları tarafından tehdit edilebiliyor. '' Ya DalKurd'e sponsorluk desteğinizi kesersiniz ya da biz, Türkiye'de çalışma izninizi iptal ederiz'' diyerek DalKurd'u ekonomik destekçilerinden mahrum etmeye çaba gösteriyorlar.

Elalem DalKurd başarısız olsun diye böyle canla başla çaba içindeyken, Biz Kürtler ne yapıyoruz? Ne ölçüde takımıza sahip çıkıyoruz? Düşmanlarımızın gördüğü şeyleri biz neden görmüyoruz? DalKurd'un büyük değer ve önemini anlayan DalKurd düşmanları ciddi ciddi kendi emelleri için çalışırken biz neden seyirci koltuğunda oturmayı ve gelişmeleri sadece izlemeyi seçiyoruz?

Her Kürt, DalKurd'e karşı ahlaki, sportif ve milli bir sorumluluk taşımak zorunda. Başta Başur'daki Kurdistan Bölgesel Yönetimi olmak üzere, dört parçadaki bütün Kürt siyasi parti ve sivil toplum kurum ve kuruluşları DalKurd'u sahiplenip, sorunlarına ortak çareler aramak zorunluluğunda.

DalKurd yönetimi görevlerini açıkça yerine getirmiştir. Takımın adını DalKurd koyarak, milli bir sembol yaratmıştır. Bütün imkansızlık ve inanılmaz sorunlar yumağına karşın da takımı bugünlere taşıma görevini başarıyla tamamlamıştır. Sırf bu sebeplerden ötürü başta Başkan Ramazan Kızıl ve DalKurd yönetimi kocaman bir teşekkürü çoktan hak etmiştir.

Sıra bizde. Elimizden ne geliyorsa bunu onlardan esirgememeliyiz. Parasal katkıysa yapalım. Taraftarlıksa hiç tereddüt etmeyelim. Fikirse en doğru fikirleri onlarla paylaşalım. Çünkü DalKurd en çok ihtiyaç duyduğumuz şeyi, “uluslararası meşruiyeti” altın tepsi de hepimize sunuyor. DalKurd'un UEFA turnuvalarına eşlik ettiğini hayal edin. Bakın bakalım kendinizi ne kadar onurlu, meşru ve eşit hissedeceksiniz. Ben ediyorum. Üstelik şimdiden.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT