1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. DalKurd'e Daha Yaratıcı Bir İç Saha Oyunu Lazım
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

DalKurd'e Daha Yaratıcı Bir İç Saha Oyunu Lazım

A+A-

Doğrusunu söylemek gerekirse bugün çok tuhaf bir maç izledim. Maç, oynanmaya başladığı andan bitinceye kadar içimde "bu maçı gönül rahatlığı ile kazanırız" duygusu oluşmadı. Defansta başta en iyi oyuncumuz olan Kebba Ceesay olmak üzere, öyle kişisel hatalar yapıldı ki, maçı kazanmak artık mucizelere kalmıştı. Nitekim maç 1-1 iken rakip öyle bir gol kaçırdı ki, o topu dışarı atmak içeriye atmaktan daha zordu. Rakip bu kadar beceriksiz olunca futbol tanrıları anında cezayı kestiler. Hemen bir dakika sonra rakip takımın kalecisi, arkadaşına "pas vereyim" derken, topu adeta Richart’a ikram etti.


İkram edilen topu Richart eveleyip geveleyince, imdada yine mucize futbol tanrıları yetişti, önce rakip defansa bir hata yaptırdı sonra da bu yetmezmiş gibi bir de rakip kaleciye hata yaptırınca Richart üstünlük sayısına imzasını atabildi. Bu gol, tanrıların DalKurd’e ikramıydı. Ama DalKurd o kadar sorumsuzluklar zinciri içinde debeleniyordu ki, Rashidi’nin yaptığı penaltı bu kez rakibin işine yaradı.


Uzun yıllardır DalKurd maçlarını izlerim, hiçbir maçta takımın bütün oyuncularının bu kadar kötü oynadığına tanık olmadım. "Futbol böyle bir şey" diyebilirsiniz. Bu oyunda böyle anlar ve maçlar olabilir, ben de size katılırım. Ama benim iman ettiğim futbol kitabında böyle şeyler olmasına rağmen, bunlar kabul edilemez. Öyle bir maç izledim ki, üç gol atmasına rağmen Richart dahil tüm DalKurd oyuncuları, yetiştirilme dönemlerinden kalma fundemantal hatalar yaptılar. Rawan tanınmayacak haldeydi. Ahmed Awad, sanki deniz kenarında tatildeydi.


Ammar Ahmed; kendi ekseni etrafında dönmekten başı dönüyordu. Bir zamanlar Beşiktaş’ta Şifo Mehmet böyle şeyler yapardı. Topu kontrol ettin, peki neden tekrar kendi gölgenin etrafında dönersin. Akıl alacak işler değil bunlar. Rewan Amin, rakibe öyle bir yerde öyle bir ikramda bulundu ki, yeme de yanında yat! Rewan Amin, hala top kendine gelmeden çevre kontrolü yapmayı öğrenememiş. Zaten Amin’in, sürekli geriye doğru oynamasının tek mantıklı nedeni bu. Biri Rewan Amin'e sahanın ilerisini de göstermeli. İleriye doğru düzgün pas atmanın nimetlerini tek tek anlatmalı.


Kebba Ceesay en can alıcı yerlerde öyle toplar kaptırdı ki rakibe, eğer rakip biraz becerikli olsaydı, DalKurd galibiyeti rüyasında bile göremezdi. Hem kötü top kullan, hem topla meşgulken rakibe kaptır, hem de hemen her seferinde arkaya adam kaçır. Velhasılı bugün DalKurd toptan bir büyük hayal kırıklığıydı. Futbol tanrıları korumasa DalKurd bu maçı asla galibiyetle bitiremezdi.


İlk yarı bittiğinde zihnimi meşgul eden sorun; DalKurd’un etkisiz iç saha oyununa nasıl bir çözüm bulunabilir meselesi oldu. Bu sezon DalKurd deplasmanlarda daha parmak bir performans sergiliyor. Ama iç sahada, özellikle de kapanan rakiplerine karşı, kilidi çözecek bir yaratıcı çözüm üretmekte sıkıntı çekiyor. Top, DalKurd'e geçtiğinde gerekli veya gereksiz o kadar yan ve geriye pas yapılıyor ki, her rakip kolayca kendi sahasına yerleşiyordu. Dolayısıyla DalKurd yerleşik savunmalara karşı adeta ipliği iğne deliğinden geçirmek zorunda kalıyor.


Kim ne derse desin, iç sahada DalKurd'un daha etkin ve sorun çözücü özel bir oyun kurgusuna ihtiyacı var. Deplasmanda ayrı, iç sahada ayrı olarak uygulanacak yaratıcı oyun stratejileri bu soruna köklü şekilde çözüm olabilir. İç sahada defans yapan rakipleri çözmek için iki kanadı daha hızlı ve dikine kullanmak elbette bir çözüm stratejisidir. Ama bunu yapabilmek için oyuncunun koşu yoluna ve tam isabetli paslara ihtiyaç var. Bu döngünün rakip için baş döndürücü olması için de orta sahada kısa ve keskin paslaşmaya ve aradan kanada taşınacak organizasyonlara ihtiyaç olur.


Tek tesellim alınan üç puandır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT