1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. DalKurd ve Oyunun Anlamı
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

DalKurd ve Oyunun Anlamı

A+A-

İlk 45 dakikada DalKurd'un kazandığı 8 korner atışının tümünün skor üretmeden başarısızlıkla sonuçlanması, üstünde düşünmeye değer bir oyun olgusudur.  Aslında sorulması lazım gelen öncelikli soru; korner atışlarının neden bu kadar verimsiz olduğundan çok ve ondan öte, DalKurd hücumlarının neden genellikle korner ile sonlandığıdır. Normalde bu durum atakların sonlanma biçimine bağlı olarak olumlu değerlendirilir futbol kamuoyunda, çünkü her korner ikinci topu kazanmış gibi bir atış üstünlüğü verdiği içindir.
 
Ama ben bu durumu olumlu olarak kabul etmekle birlikte, duruma kuşku ile bakanlardanım.  İlkin, bir hücüm açısından topun çok değerli hale geldiği bölge rakip ceza sahası çevresidir. Çünkü skor üretmek üzere rakip kalesine en yakın olduğunuz andır bu anlar. Böyle olduğu için top her zamankinden daha fazla değer kazanır.Tam da burada topla oynama bakımından daha ciddi, daha titiz bir tutum almak gerekir. Topu bu gölgeden kale içine göndermek çok daha imkan dahiline geldiği için daha sorumlu davranmak, her oyuncunun en temel görevidir.
 
DalKurd hücum oyuncuları galiba bu sorumluluğun tam bilincinde değiller ve binbir zahmetle rakip ceza sahası çevresine taşınan topları, olağan bir durummuş gibi, kolayca harcayabiliyorlar. Demek ki DalKurd'un bu kadar korner kazanması bir başarı değil, daha çok oyuncuların sorumsuzluğu ile ortaya çıkan bir sonuçtur.
 
İkincisi artık bütün dünyada korner atışları bir '' havan topu'' atışı gibi, yükseğe doğru bir kavis çizdirilerek atılmıyor. Daha çok bir okçu gibi, ceza sahasının paraleline  sert ve  döngülü kullanılıyor. Ağaçtan düşüp Newton'un başına isabet eden elma gibi, korner atışları ilahi tesadüf biçiminde değerlendirilmiyor. Yok böyle birşey. Çünkü bu bölgedeki bütün aksiyonlar tipik final vuruşu gibi doğrudan hedef gözetilerek yapılmak zorunda.
 
Maçın ikinci yarısı sanki ilk yarının kopyası gibi başladı ve öyle sonuçlandı. Farklı olan tek şey atılan karşılıklı birer goldü.
 
DalKurd yetenek bakımından AFC United'dan her bakımdan daha üstündü. Ama United, DalKurd'den daha belirgin bir şekilde ortak bir oyun aklına sahipti. DalKurd hücumlarını belirleyen ana olgu, bu hücumların önceden belirlenmiş bir plana ve bu planı ttitizlikle uygulayan ortak bir oyun aklına bağlı olmadığı o kadar açık ki- bunu zaten maç boyunca kazanılan kornerler aracılığıyla rahatlıkla söylememiz mümkün-. DalKurd ortak bir akılla oynamıyor, çünkü ortak aklı hem temsil edecek hem de tahkim edecek bir oyun merkezinden yoksun. Bugün bu maçta hem hücumda hem savunmada Lawan yine çok yalnızdı ve hücum başlangıçlarında en yakınındaki oyuncuyla kendisi arasında en az 20 metrelik mesafe vardı. Oysa bütün dünyada kabul gören temel ilke oyun aklının oyun merkezi biçiminde en az  birbirine çok yakın ve neredeyse birbirine bağlı 3 oyuncu tarafından organize edilmesi gerekir.
 
Oyunun temposunu, ritmini daha da ötesi ve önemlisi, oyunun daha çok hangi bölgede oynanması gerektiğini, aynı şekilde rakip hücumlarına karşı direncin nerede ve nasıl şekillenmesi gerektiğini bu merkez belirler. Oyunda artık bir keyfiyet yoktur. Ya bu prensiplere sıkıca bağlı kalır ve oradan başarıya koşarsınız ya da hiçbir maçta ne yapacağı önceden kestirilemeyen, dengesiz bir takım olup çıkarsınız. Bu dengesizliğin en önemli kanıtını 54. dakikada  United'ın attığı golde gördük. Gol öncesi DalKurd'ün bütün oyuncuları kendilerini kaybetmiş bir iştahla topun olduğu bölgede kümelenmişlerdi ve çok basit bir kontrataktan da golü yediler.
 
Çağdaş futbolda; 1- topun olduğu bölgeler var, 2-topun atılacağı bölgeler var ve tehlike topun olduğu bölgeden gelmez, topun atılacağı bölgeden gelir. Dengeli her takım hem topun olduğu bölgeyi kontrol etmek zorunda hem de muhtemelen topun atılacağı diğer tüm bölgeleri. Esasında adı oyun olan bu faaliyetin gerçek anlamı bu ikili duruma uygun biçimde davranmaktır. Futbol sadece kendi başına bir yetenek oyunu değildir. Yetenek her zaman onu kontrol eden, ona işlev katan bir aklın rehberliğinde olmalıdır.
 
DalKurd daha iyisini yapabilir, daha iyi ve daha güzel bir oyun için DalKurd her tür imkana sahiptir. Ve eğer DalKurd şampiyon olmak istiyorsa, bir şampiyon adayının ciddiyeti ve sorumluluğu içinde rakipleriyle yarışmalıdır.
 
 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT