1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Dalkurd û Çağdaş futbol!
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Dalkurd û Çağdaş futbol!

A+A-

Belki de yeryüzünün en hakiki( en somut, en net ve en yalan dolan barındırmayan) faaliyetlerinden biridir futbol! Aslında belki de değil düpedüz öyledir; çünkü az sonra yeşil saha da tecrübe edilecek faaliyet, önceden kendine dair söylenen her şeyi tekzip edercesine en somut haliyle ortaya çıkar. Futbolun terazisi, kantarı, tartısı sahada oynanan oyundur.

Sahada bütün çıplaklığıyla gözlemleyebildiğimiz futbol oyunu; araya adına yorumcu denilen ''palavracılar sürüsü'' (ki bende onlardan biriyim) girmeden tüm masumiyetini korur. Futbol yalanlarının yüzde yüzü bu sürü tarafından vicdansızca üretilir. Aslında sahada şekillenen oyun gerçekliği başka; bu bay ve bayanların prizmasında kırılıp bize yansıyan gerçekler genellikle bambaşka olur.

Futbol total bir sportif faaliyettir; Hücum ve savunma aksiyonlarının ''birliği,'' futbol oyun teorisi bakımından en yaşamsal en öncelikli temel meseledir; çünkü futbol oyunun iki karakterlidir. Topun sizde olmasının gerekleriyle, topun rakibe geçmesinin gerekleri birbirinden farklıdır!
Adına oyun dediğimiz şey; bu iki farklı gereksinimleri aynı eksen içinde birleştiren ve bu iki ihtiyacın taleplerini senkronize eden ''kurgusal yapının'' adıdır. Oyun önceden teknik adamın kurguladığı ve oyucularında sahada ''işçiliğini'' yaptıkları faaliyettir.

DalKurd Fc; Modern Kürt romanından sonra, Kürt kültüründen kopmadan bu kültürün gelenekleri içinde ''yenilenerek'' ve bu kültürün imkânlarını zorlayarak çağdaş olanı yakalayabilmiş ikinci kültürel temsilcimizdir. Çağdaş olanı yakalamak ve yenilemek bununla yetinmeden, çağdaş olanı kendi kimliği içinde yorumlayıp uygulamak her babayiğidin işi değildir. DalKurd'un sportif faaliyet içinde başardığı budur ve bu durum bütün Kürtler için gurur kaynağıdır!.

Çağdaş futbolun en ayırıcı,niteliyici özelliklerinin tümünü bir arada görmek ve bunu gerçekleştiren aktörlerin göğsünde ''kêskûsorûzer'' armasına şahitlik etmek benim için bir müzik şöleni gibiydi.
Dün, DalKurt, senfonik bir orkestra gibi, her pas ile ayrı bir notanın ritmik müziğini çalıyordu.
Topun olduğu bölgede çok başarılı top organizasyonları yapılandırılırken eş zamanda ve o pozisyonun devamı ve birliği olarak topun atılacağı bölgede de müthiş organizasyonların altına imza atılıyordu.
Türk futbolunun tam bir yüz yıl içinde başaramadığı şeydi bu ve DalKurd çok doğal, sanki kolun uzantısı parmaklarmış gibi bu büyük organize olma halini rahatlıkla başarıyordu. Futbolu, topun olduğu bölge olarak belleyen ve oyunu bundan ibaret sayan köhne zihniyetlere çok parlak bir ders verdi, DalKurd.
Tehlike topun atılacağı bölgeden gelir; eğer bu futbol doğrusu gerçekten doğruysa o zaman topun atılacağı bölgede organize olmak gerekmez mi? Topun olduğu bölgede alan kat etmek için organize olmak bir zorunluluk olduğu için, eş zamanda ve aynı pozisyonun bir sonraki devamı olarak topun atılacağı bölgede ikinci bir organizasyon şarttır. İşte; Türk futbol dünyasının bir yüz yıl içinde gerçekleştiremediği futbol ilkesi budur.

DalKurd, hücum aksiyonlarının tümünü defans destekli yapıyor; Defansın katılmadığı hiçbir hücum girişimine tenezzül etmiyor!. ''Dikine''( dikine oyun her ne demekse) oyun adına total futbolu katletmiyor. Topu kapan her oyuncu diğer oyuncuların pozisyon almalarını bekliyor. Bu çok önemli; çünkü topun sizde kalmasını istiyorsanız, topun kıymetini biliyorsanız öncelikli göreviniz o topu rakibe vermemektir.

DalKurd, futbol oyununda ''merkez'' aktörün top olduğunu biliyor. Topa sahip olursanız ancak diğer bütün aksiyonları gerçekleştirebilirsiniz. Bu bilinç ve oyun kültürü çok değerlidir. Çünkü bu bilinç, merkez olan topu ve onu idare edecek bir ''oyun merkezini,'' bu oyunun esası olarak varsayar.
Verhasıl dün Erguvan kokuları eşliğinde harika bir futbol resitali izledim.

Diyarbekir Büyükşehir Belediyespor'u üç maçtır izliyorum. Onlara ilişkin fikirler edindim ama bu fikirleri sizinle paylaşmak için bu hafta sonu oynanacak maçı bekleyeceğim. Pazartesi günü size söz Diyarbekir Büyükşehir Belediyespor'u yazacağım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT