1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. DalKurd;  İşler İyi Gitmiyor!
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

DalKurd;  İşler İyi Gitmiyor!

A+A-


Futbol oyunu, herşeyden önce kararlılık gerektiren bir faaliyettir. Bunun üç büyük yeterli nedeni var; zaman yetersizdir, alan çok dardır ve rakip sürekli baskı yapar. Yapılacak bir şey yok! Bu oyunun doğası böyle. Bu oyun tereddüt kaldırmaz, bu oyun zihin karışıklığı kaldırmaz. Her üç saniyede bir, bir pasın dolaşıma sokulduğu bu oyunda kararlı olmaktan başka da seçenek yoktur.


Eğer bir futbol takımının oyuncu grubu genel olarak bir kararsızlık sendromu yaşıyorsa bilin ki, o takımda sistem çalışmıyor. Bilin ki o takımda her şey önceden planlanmamış ve oyuncular bu planlamaya iyi adapte edilmemiştir. Normal koşullarda her takımın bu sorunu çözmek için yeterli zamanı vardır. Haftanın her günü çalışan bir takım temel olarak bu sorunları aşmış olması lazım.


Ama kazın ayağı hiç de öyle değildir. Ya plan yapmakla görevlendirilmiş kişi ki, bu teknik direktör oluyor, yetersizdir, işinin ehli değildir. Doksan dakikalık bir maçı iki yönlü olarak tasarlama kabiliyetinden yoksundur, ya da tembel, boşboğazın tekdir.


Bu köşede futbol oyun pratiğine dair yazılar yazarken sürekli olarak ileri sürdüğüm bir temel düşüncem var; futbol oyun sistemi iki karakterli bir yapıdır ve içinde birden fazla düzeneği vardır. Savunma ve hücum aksiyonları sistem denilen işbirliğinin iki temel yapıtaşıdır. Bu iki yapı günümüz futbol oyun inşasında aynı anda yan yana var olurlar. Hücum ederken savunma güvenceye alınır, savunma yapılırken her an hücuma çıkılacakmış gibi, hücum pozisyonu gözetilir. Bu iki yapı birbirinin alternatifi değildir. Biri adına öteki ihmal edilemez.


O nedenle de günümüzde bir aksiyondan ötekine geçişler yapabilen oyuncular büyük değer kazanır. Zaten öyle de olmak zorundadır. Doksan dakika boyunca ya top sizdedir ya da rakipte. Bunun ortası yok. O zaman da bu durum ihmal edilmeye gelemez. Ya Manchester City gibi topa sürekli sahip bir strateji benimsersiniz ya da Atletico Madrid gibi topu rakibe bırakan bir strateji. Her ikisi de mümkün ve makul stratejilerdir. Sonuç aldığınız müddetçe de hiç kimse stratejinizin meşruiyetini tartışamaz.


İyi çalıştırılmış, zihni açık bir oyuncu gurubunu bu iki stratejiden birine ikna etmek zor değildir.


Bunca lafı iki üç tespitime meşruiyet kazandırsın diye ettim.


1) DalKurd’un belirgin bir oyun stratejisi yok. Oyuncu grubu daha çok topa sahip olmak ile rakibi karşılamak arasında ciddi bocalamalar yaşıyor.
2) DalKurd oyun sistemi işlemiyor; Ne rakibi karşılamada sistem yeterliliği görünüyor ne de hücum planı uygulanırken; sistemin çarkları işlemiyor. Oyuncu grubunda kararlılık yok. Bunun basit bir nedeni var. Oyuncu ne yapması gerektiği konusunda net bir zihin açıklığına sahip değil.
3) Oyuncular agresif olmadıkları gibi, temaslı oyundan da hoşlanmıyorlar. Özellikle oyunun defans hattını oluşturan oyuncuların bu yumuşaklığı sorun. Orta saha ve forvet hattı ise ikili mücadelede en çok yere düşen oyuncular.
Henüz lig başlamadı. Bu sorunlar bir an önce çözülmeli. Yoksa dizlerimizi çok döver çok da ağlarız. Keşke bu sorunları çözmek DalKurd yöneticilerinin beni facebook’da arkadaşlıktan atması kadar kolay olsaydı. Siz başarın. Yeter ki başarın. Sizin arkadaşınız olmam gerekmiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT