1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. DalKurd fırsatları tepiyor!
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

DalKurd fırsatları tepiyor!

A+A-

İlk yarının 2-0 bitmesi elbette önemli bir sonuç. Gollerin yapılış biçimine bakılırsa, esasen DalKurd hücumlarının doğru organize edilmesinin ip uçları görülebilir. Doğru hücum, organizasyonunun önceden saptanmış bir ''pas dolaşım modeline'' ve bu modelin mükemmel uygulanabilmesi için ''uygun pas tipine'' karar verilmesi ile mümkündür.

Her iki gol yapılırken de orta sahadan alınan kısa ve şiddeti iyi ayarlanmış paslar aynı döngü içinde 3. bölgeye taşınınca ortaya sonuç veren final vuruşları çıktı ve goller üretildi. Demek  ki yapılması lazım gelen şey uzun ve isabetsiz pas yüzdelerini azaltmak, onun yerine daha çok hedefini bulan isabetli kısa pasları tercih etmek gerekir.

Zaten bir bütün olarak DalKurd oyuncu gurubunun teknik özelliklerine daha yakından bakınca, oyuncu gurubunun bu pas tipine daha yatkın olduğu görülebilir. Bu pas tipi yaratıcı kimi buluşlarla çok rahatlıkla bir pas dolaşım modeline dönüşebilir. O zaman da DalKurd'un standart oyun kapasitesi ve oyun kalitesiyle birlikte oyun karakteri de inşa edilmiş olur.

İlk kırkbeş dakikanın DalKurd açısından en önemli zaafı alan savunması yapmak niyetiyle rakibini kendi sahasında karşılamak amacıyla topyekün topun arakasına geçmek istemesiydi. DalKurd rakibini kendi yarı sahasında sürekli karşıladı ve bundan da sonuç aldı. Peki o zaman DalKurd neden rakibini rakip yarı sahasında karşılamıyor? İlkinde sonuç alıyorsan ikincisinde de sonuç alırsın,üstelik rakip yarı sahasında olduğu için de daha kolay gole ulaşma imkanı doğar ve takım gücünü de ekonomik olarak kullanmış olur ve çok yorulmaz.

Rakibi kendi yarı sahasında karşılamanın sağladığı bir diğer önemli avantaj, rakibin oyun kurmasına engel olma imkanı vermesidir. Kendi alanında baskılanan rakip doğru dürüst oyun kuramaz, pas seçeneklerine karar veremez, yapmış olduğumuz tehditten ötürü de topu tehlikeli bölgeden uzaklaştırmak amacıyla gelişigüzel vuruşlarla tehditin sürekliliğini kendi eliyle sağlar. Dalkurd, top kaybedildikten sonra bütün oyuncuların topyekün topun arkasına geçme stratejisinden bir an önce vazgeçmelidir. Onun yerine, önde baskı kurarak rakibe oyun oynama imkanı vermemelidir.

55. dakikada yenilen golün kendisini analiz ettiğimizde ortaya çıkan gerçek şudur: DalKurd'un duran top organizasyonunda çok zayıf olduğudur. Nitekim bir korner atışı sonrasında kalenin içindeki 9 DalKurd'lü oyuncuya rağmen rakip golü yaptı. Çünkü 9 DalKurd oyuncusunun tümünün ''gözü ''sadece toptaydı. Rakip paylaşımından eser yoktu. Böyle olunca da haliyle gol kaçınılmaz oldu. DalKurd düzeyinde bir takımın gerek rakip duran top kullanırken, gerekse de bizzat DalKurd'ün kendisi duran top kullanıyorken bir duran top organizasyonuna ihtiyacı var. Duran toplar önemlidir. Eğer duran toplara ilişkin bir çalışmanız yoksa hem bundan faydalanmanız tesadüflere kalır, hem de duran top çalışmalarını çok iyi yapan bir takımın bu toplarından zarar görürsünüz.

Tekrara düşmek pahasına yeniden söylüyorum; 3-5-2 sistemi doğru bir sistem değildir. Oyunu sürekli rakip yarı sahasında oynama kapasitesi ve becerisine sahip olsanız bile bu sistem zaaflı bir sistemdir, çünkü size istediğiniz oyuncu sayısıyla rakip yarı sahada oynama imkanı vermez. Ayrıca top rakibe geçtiği zaman da defansınız az adamla yakalandığı için de bu durum rakibe büyük avantajlar sağlar.

Dalkurd FF - Degerfors IF Maçının en hüzünlü anı 09+8 de yenilen goldu ve bu gol çok şey söylüyor anlamak isteyene!

Maç 2-2 Biti.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT