1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. DalKurd Bu Maçı Alabilirdi.!
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

DalKurd Bu Maçı Alabilirdi.!

A+A-

DalK Önce deplasmanda bir puanın da bir puan olduğunu hatırlatıp, küçük de olsa bir hak teslimi yapalım. AFC- United kendine güveni olmayan ve bu maçı asla kazanma ihtimali olmayan tipik bir ev sahibi takım gibi sahaya çıktı ve bütün maç boyunca bu taktik düşüncesine sadık kaldı. Aklı başında her teknik adam gibi AFC- United'in teknik direktörü de DalKurd'ün 3-5-2 sistemindeki defansif arızaları görmüştü.

Özellikle DalKurd hücumdayken kaptırılan toplar iki kenar savunmacısının orta sahadan destek almaması nedeniyle, kendi alanlarında doğan o büyük boşluğu dolduramamaları, rakip için iştah açısı hücum koridoruna dönüşüyor. Tam bir sezondur her maçta kabak gibi sırıtan bu duruma DalKurd Teknik direktörü Poya bir türlü çare bulamadı. AFC- United hücum planının bu alanlar üstüne yapmıştı ve kimi kez de ciddi fırsatlar da buldu.

Oysa üçlü defansı beşli orta sahaya biraz daha yakın oynatmak bu büyük arızaya çare olabileceği gibi, DalKurd'u daha çok rakip yarı saha da tutacak bir planlamada olur. Ama Poya arkaya adam kaçırmaktan adeta ödü kopuyor ve Jesper'i sırf bu nedenle dünya da örneği görülmemiş bir pozisyon olan '' sarkık libero'' olarak oynatıyor. Benim dilimde tüy bitti ama Poya hala bunu ne anlama geldiğini anlamış değil. neyse canı sağolsun.

Teknik direktör olan o ben değilim. 3-5-2 nin öndeki ikisini sabitlemek için Poya'nın Mirkan Aydın' da ısrar etmesi hakikatten anlaşılır gibi değil. Akpoveta'nın partneri Mirkan değil. Ayrıca Mirkan çok formsuz, çok kilolu. Bu kilo ve formsuzlukla Mirkan da ısrar etmek Akpoveta'nın koşu yollarının tümünü kendi eliyle kapatmak demektir. Uzun boyuna rağmen rakipten bir tek hava topu çalamayan Mirkan, neden sıçrayamıyor? çünkü, kiloları kas guruplarının kuvvet dengesini bozuyor.

Henüz iş işten geçmiş değil. Hala kazanılacak bir şampiyonluk DalKurd'u bekliyor. Bugünden sonra korkunun ecele faydası artık yoktur. 3 lü defans ile 5 li orta sahayı neredeyse bitişik nizam da oynatmak gerekiyor. Bitişik oynayan 8 li(3+5) gurup daha kolay pres yapar, daha kolay pas seçeneği oluşturur ve daha kolay rakibin arkasına sarkabilir. Rakip yarı sahada hızlı ve seri ayağa paslarla oyunu hem domine etmek mümkün hem de o kahredici geriye doğru koşmak durumundan kurtulmak mümkün.

Defans ve orta sahanın açılan mesafesi yüzünden her top kaptırıldığında bütün takım geriye doğru koşular yapmak zorunda kalıyor. Üstelik bu koşular geniş bir alanda yapıldığı için yanlış yapılıyor. Doğrudan rakibe gitmek yerine herkes alanı savunmak için adeta rakibe rehberlik edercesine onunla birlikte koşuyor. Doğrudan rakibin üstüne yapılmayan koşular rakibe hem alan kazandırıyor hem de daha iyi bir pas tamak için zaman. Bunu yapmayın. yanlıştır. Günahtır. Ayıptır

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT