21 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır16 °C
 • İstanbul16 °C
 • Ankara7 °C
 • Antalya18 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  124,550
  %-0.30
 • Dolar
  3,0588
  %-0.15
 • Euro
  3,3441
  %-0.47
Özlem KAYA


Dağlar Ben Sana Küskünüm

27 Ocak 2010 Çarşamba 10:10

DAĞLAR BEN SİZE KÜSKÜNÜM
 
Koca koca adamlar, bizlerin kocaman sözde vekaletleriyle oturdukları koltuklarda, geçmişimizin acılarını sözde dindirmek adına demokratik
Kürt açılımı için bir araya gelip çözümsüz kalmışlardır. Bana göre birer
Orta yaşlı çocuk misali anlaşmayı bozan bozgunculardılar.
Evet çocuksu, kızgın ve ağızlarıda bir hayli bozuktular.

Onlara, bizi modern demokrasiye uygun sosyal, ekonomik, siyasal ve kültürel alanlarda Dünyanın birinci ligine taşımaları için nasıl vekalet verdiğimizi düşünerek Samsunluya, İzmirliye, Edirneliye, Antepliye, Adanalıya, Ş.Urfalıya, Hakkariliye ve tüm ülkem adına vede halkım adına önce üzüldüm.

Sonra seçme ve seçilme sistemimiz beynime ket vurunca, kendime ve tüm yurttaşlarıma haksızlık yaptığımı, olup bitenleri yavaş yavaş algıladım.”Biz bunların hiçbirini seçmedik ki, ‘gösterildiği için seçilenler’bunlar”dedim kendi kendime ve biraz daha rahatladım.

Bu rahatlama iyi geldi bana. Rahatlamam, barışık ortamları özlemiş olmamdandı, ülkemin sorunlarını, bir anne olarak sorumluluklarımı, endişelerimi alıp çıkış yollarına götürdü.

Bir yuttaş olarak kendime güvenmeye başladım.
Halktan gelen çözüm öneri damarları daha şeffaf ve anlaşılır olduğunu geçen gece izlediğim bir ulusal kanalda, bir müzik programında iki ünsüz sanatçının yaptığı düet ve söyledikleri o güzelim halk türkülerin de dahi…Meclisin affedersiniz, af etsinler kelli felli ve bir çok ünvanlı vekillerimizin barışa, kardeşliğe, birlik ve demokrasiye bakışından daha kaliteli ve yürektendi…Ben kendi adıma programı sunanlara hayran kaldım.
Her izleyen gibi izlemedim, gözlerim yaşardı ve duygulandım doğrusu, anladım ki kişi neyi nasıl görmek isterse manzara odur. İnanıyorum ki, her kürt ve türk anası, bacısı o düeti yapanları izleyince gözyaşlarını tutamamıştır benim gibi. Şarkının(türkü) nakaratı hatırımda kaldığı kadarıyla şöyleydi;

“Dağlar bensize küskünüm.
  Salıverin gelsin kuzum.
  Senin yavrun, benim yavrum.
  Ne fark eder biz anayız, biz babayız.”

Evet, bizi yönetenleri, temsil edenleri görüyoruz  sözde söylem ve davranışlarıyla dünya demokrasisinin hangi liginde bizi(pardon kendilerini) temsil etmek isteyenlere  lütfen bir bakın temsilmi ediyolar yoksa bozmak için ellerinden gelenimi yapıyorlar.
Bizi kavgaya nasıl hazırladıklarını görün. Ve siz tüm yurttaşlar birbirinize tutunun. Anne baba, kardeş acısının bitmesi için değil sanki kendi saltanatlarını, kendi koltuk sevdaları ve yararlarını ülke gençlerinin ölümünün devamında gören bir vurdumduymazlar toplulugunu  her daim medyadan izliyor ve görüyoruz.

Ama biz analar, babalar, kardeşler, canım ülkem insaları dağlara küsmeyi, dağlara sitemler etmeyi toplumsal olarak algılamış isek, belkide barış yakındır yakınımızdadır, kimbilir.

Yeterki barışın kervanı kendi içinde olmadık defakto(fiili durum)larla provakasyonlara, dar siyasi hesaplara, gelmesin ve getirilmesin. Siyasetin şemsiyesi altında partilerin ve çıkarlarının dar ve art niyetli hesapları olmasın, ama demokrasi barış birlik ve kardeşlik her zaman, her daim olsun ve yaşansın vede yaşatılsın gelecek nesiller mutlu, umutlu olsun.

Allah tüm ülkemize,tüm dünyaya ve içindeki bizlere hepimize  kardeşçe mutlu günler, mutlu yarınlar getirsin...

Bu yazı toplam 4073 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com