23 Ekim 2016 Pazar
 • Diyarbakır24 °C
 • İstanbul20 °C
 • Ankara19 °C
 • Antalya24 °C
 • İzmir24 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Adnan ŞİMŞEK / Gazeteci / Genel Yayın Yön.


Dağkapı'da artık Devlet kapanmıştır

25 Kasım 2010 Perşembe 09:42

Hayda nerden çıktı bu diyeceksiniz.

Diyarbakır Devlet Hastanesi'nin kapatıldığını duymuşsunuzdur sanırım.

Diyarbakır Devlet Hastanesi Sağlık Bakanlığı'nın aldığı bir kararla kapatılarak Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne devredildi. Yazı da dün gece apar topar gönderildi. (Sağlık Müdürü, ilgili Vali Yardımcısı ve Milletvekillerinden habersiz sanırım)

Sağlık Bakanlığı Diyarbakır milletvekillerinin yüksek talepleri üzerine kabul etmiş üzerine olmalı ki Devlet Hastanesi'nin malzemeleri, cihazları, ekipman ve kadroları ile birlikte Eğitim Araştırma Hastanesine iltihak etti. Hemde Sağlık Bakanlığı'nın, aile hekimliği uygulamasına hazırlık sürecinde…

Devlet Hastanesi neden kapatılmış biliyor musunuz?
Yeteri kadar personel ve doktor atanamadığı için!

Birde Eğitim Araştırma Hastanesine kimse gitmediği için

Modern binası olan Araştırma Hastanesi'nde vatandaşlara daha hizmet vermek için…

Sağlık Bakanlığının aylar hatta yıllar süren çalışmalar sonunda Diyarbakır Devlet Hastanesinin ihtiyaçlarını karşılamada başarısız kalmışlar zannederim.

İlgililerin söylediği bahaneye bakınız;
“Devlet Hastanesi vatandaşlar tarafından beklenen ilgiyi görmediği için”

Buna kim inanır tabiî ki KADİR İNANIR

Dün itibariyle 4 bin 500 hastaya bakılan bir hastane kapatıldı.

 

Beklenen son aslında bu genelde Türk filmlerinde olur, ama zaten Diyarbakır'ın hep kaderi filmler gibi değimlidir zaten…

 

Şöyle biraz hafızalarınızı yoklarsanız önce SSK Hastanesi sonra Göğüs Hastanesi şimdi de Devlet Hastanesi kapandı. Ne var canım bunda diyeceksiniz Var hemde alası var.

Türkiye Cumhuriyeti'nin 81 ilinde Devlet Hastanesi varken Diyarbakır'ın kapanmasıyla bu sayının 80'e düşse ne olur diyeceksiniz. Bana göre çok şey olur.

Sahipsiz memleketin değerli milletvekillerine soracak olursanız kapatılma bizim kararımız değil, Sağlık Bakanlığı'nın tasarrufunda diyecekler eminim. Yemezler canım hadi Allah versin.

Aslında pis kokular 3 yıldır beri kentte yayılıyor. Bir dönem çatışmaların yoğun yaşandığı günlerde kente kabus gibi çöken kaosu fırsat bilerek rant elde edenler şimdi Kürt sorunu tartışıyor gibi yapıp bölgenin birinci gündemini üzeri rant mı elde edecekler. Ama bölgenin gizli birinci gündemi göçe zorlanan vatandaşın ekonomik sıkıntısıdır. İşte bu gündem altında yoksul vatandaşın kentin bir çok yerinde yürüyerek ulaşabildiği hastaneleri birilerini peşkeş çekilmek için orta vadeli bir planla uygulamaya mı konuldu.

Aslında beni personellerin yok Eğitim Araştırma Hastanesi'nde çalışmaları, yok uzak olması falan ilgilendirmiyor. Diyarbakır'daki fakir fukara garip gurebanın çekeceği eziyetler ilgilendiriyor.

Özel hastanelere peşkeş çekilmesi, sağlık kampuüsü yerine Rixos otellerinin Devlet Hastanesi pardon Eğitim Araştırma Hastanesi'nin bulunduğu yerde yapılacak olması üzüyor.

Gelelim yüzyılın buluşu gibi 3 dünya ülkelerinin hali hazırda kullandığı bizim yeni buluş diye adlandırdığımız aile hekimliğine… Kim kimin hastası, kim kimin doktoru sistemde olmasına rağmen bir türlü görünemeyen aile hekimliği rezaleti halen devam ederken, acil servislerde pratisyenler olmadığı için nöbet tutan uzmanlarda değil, göz doktorunun nöbet tutarken gelen kalp spazmı geçiren vatandaşa ne kadar müdahale etmesi bunları herkes biliyor. Proje güzel ama birçok doktor, hemşire memur açığı varken olanları böyle bir çatı altında toplamak çok ciddi sıkıntıları da beraberinde getirecektir.

 Diyarbakır Devlet hastanesi çalıştıramayıp devlet hastanesinin bir ünitesi haline dönüştürenler yarın seçim zamanı Diyarbakırlıya hastanenin dramatik hikayesini nasıl anlatacaklar?

Doğrusu ben şimdiden bunu merak ediyorum…

 

Bu yazı toplam 14218 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
YORUMLAR
eline ağzına sağlık
yılmaz acu
değerli sn adnan bey çok teşekkür ederim yazınız beni çok duygulandırdı güzel insan güzel şeyler yazar çok teşekkür ederim sizlere evet sahipsiz bir memeleket te yaşıyoruz hastahanenin kapatılması çok büyük bir kayıp yazık günah allah korkusu yok ne yapmaya çalışıyorlar seçimler geliyor bu halka nasıl cevap verecekler doğrusu çok merak ediyorum hastahaneler yeterli değil milşlet ekmek parası bulamıyor aç sefalet içinde yaşıyor ergani yolunda araştırma hastahanesi uzak yazıklar olsun ne diyelim
18 Ocak 2011 Salı 23:01
88.252.76.230
bravooooo
doğan fırat
evet bu diyarbakırımızın sadece 6 tane vekili var çünkü oy verdiğimiz bdp iktidarda değil onun için sadece bugüne kadar diyarbakırın d.sini bile ağzına almayan iktidar olan akp li6 vekil adlarını bile hatırlamıyorum çünkü tanışamadık ınlarla.yazıklar olsun size verilen oylarada...
29 Kasım 2010 Pazartesi 00:02
85.98.157.151
,
recep aydın
milletin vekilleri pardon millet rezilleri rant işi varsa memleketin tapusunu satarlar,
25 Kasım 2010 Perşembe 11:29
95.7.29.18
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com