1. YAZARLAR

  2. Adnan ŞİMŞEK

  3. Dağkapı'da artık Devlet kapanmıştır
Adnan ŞİMŞEK

Adnan ŞİMŞEK

Gazeteci / Genel Yayın Yön.
Yazarın Tüm Yazıları >

Dağkapı'da artık Devlet kapanmıştır

A+A-

Hayda nerden çıktı bu diyeceksiniz.

Diyarbakır Devlet Hastanesi'nin kapatıldığını duymuşsunuzdur sanırım.

Diyarbakır Devlet Hastanesi Sağlık Bakanlığı'nın aldığı bir kararla kapatılarak Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne devredildi. Yazı da dün gece apar topar gönderildi. (Sağlık Müdürü, ilgili Vali Yardımcısı ve Milletvekillerinden habersiz sanırım)

Sağlık Bakanlığı Diyarbakır milletvekillerinin yüksek talepleri üzerine kabul etmiş üzerine olmalı ki Devlet Hastanesi'nin malzemeleri, cihazları, ekipman ve kadroları ile birlikte Eğitim Araştırma Hastanesine iltihak etti. Hemde Sağlık Bakanlığı'nın, aile hekimliği uygulamasına hazırlık sürecinde…

Devlet Hastanesi neden kapatılmış biliyor musunuz?
Yeteri kadar personel ve doktor atanamadığı için!

Birde Eğitim Araştırma Hastanesine kimse gitmediği için

Modern binası olan Araştırma Hastanesi'nde vatandaşlara daha hizmet vermek için…

Sağlık Bakanlığının aylar hatta yıllar süren çalışmalar sonunda Diyarbakır Devlet Hastanesinin ihtiyaçlarını karşılamada başarısız kalmışlar zannederim.

İlgililerin söylediği bahaneye bakınız;
“Devlet Hastanesi vatandaşlar tarafından beklenen ilgiyi görmediği için”

Buna kim inanır tabiî ki KADİR İNANIR

Dün itibariyle 4 bin 500 hastaya bakılan bir hastane kapatıldı.

 

Beklenen son aslında bu genelde Türk filmlerinde olur, ama zaten Diyarbakır'ın hep kaderi filmler gibi değimlidir zaten…

 

Şöyle biraz hafızalarınızı yoklarsanız önce SSK Hastanesi sonra Göğüs Hastanesi şimdi de Devlet Hastanesi kapandı. Ne var canım bunda diyeceksiniz Var hemde alası var.

Türkiye Cumhuriyeti'nin 81 ilinde Devlet Hastanesi varken Diyarbakır'ın kapanmasıyla bu sayının 80'e düşse ne olur diyeceksiniz. Bana göre çok şey olur.

Sahipsiz memleketin değerli milletvekillerine soracak olursanız kapatılma bizim kararımız değil, Sağlık Bakanlığı'nın tasarrufunda diyecekler eminim. Yemezler canım hadi Allah versin.

Aslında pis kokular 3 yıldır beri kentte yayılıyor. Bir dönem çatışmaların yoğun yaşandığı günlerde kente kabus gibi çöken kaosu fırsat bilerek rant elde edenler şimdi Kürt sorunu tartışıyor gibi yapıp bölgenin birinci gündemini üzeri rant mı elde edecekler. Ama bölgenin gizli birinci gündemi göçe zorlanan vatandaşın ekonomik sıkıntısıdır. İşte bu gündem altında yoksul vatandaşın kentin bir çok yerinde yürüyerek ulaşabildiği hastaneleri birilerini peşkeş çekilmek için orta vadeli bir planla uygulamaya mı konuldu.

Aslında beni personellerin yok Eğitim Araştırma Hastanesi'nde çalışmaları, yok uzak olması falan ilgilendirmiyor. Diyarbakır'daki fakir fukara garip gurebanın çekeceği eziyetler ilgilendiriyor.

Özel hastanelere peşkeş çekilmesi, sağlık kampuüsü yerine Rixos otellerinin Devlet Hastanesi pardon Eğitim Araştırma Hastanesi'nin bulunduğu yerde yapılacak olması üzüyor.

Gelelim yüzyılın buluşu gibi 3 dünya ülkelerinin hali hazırda kullandığı bizim yeni buluş diye adlandırdığımız aile hekimliğine… Kim kimin hastası, kim kimin doktoru sistemde olmasına rağmen bir türlü görünemeyen aile hekimliği rezaleti halen devam ederken, acil servislerde pratisyenler olmadığı için nöbet tutan uzmanlarda değil, göz doktorunun nöbet tutarken gelen kalp spazmı geçiren vatandaşa ne kadar müdahale etmesi bunları herkes biliyor. Proje güzel ama birçok doktor, hemşire memur açığı varken olanları böyle bir çatı altında toplamak çok ciddi sıkıntıları da beraberinde getirecektir.

 Diyarbakır Devlet hastanesi çalıştıramayıp devlet hastanesinin bir ünitesi haline dönüştürenler yarın seçim zamanı Diyarbakırlıya hastanenin dramatik hikayesini nasıl anlatacaklar?

Doğrusu ben şimdiden bunu merak ediyorum…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

3 Yorum