1. YAZARLAR

  2. Sinan KARAKAŞ

  3. Çözüm Yok, Olmayacak gibi Görülüyor.
Sinan KARAKAŞ

Sinan KARAKAŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Çözüm Yok, Olmayacak gibi Görülüyor.

A+A-

   Şimdi ne olacak Meslek Liselilerin durumu, millet ne isterse istesin önemli değil mi yani, İmam Hatiplilerin potansiyel tehlike olarak görülmemesi için ne yapılması lazım, bari bu söylensin. Hayır, hiçbir çocuğumuzun İmam Hatip Lisesine gitmesi istenmiyorsa bari açıkça söylensin, arkadaşlar siz İmam Hatibe gidecekseniz aklınızdan İlahiyat dışında bir Üniversite geçirmeyin, aklınızdan geçirmeyi bile yasaklarlar. Eğer istediğiniz üniversiteyi okumak istiyorsanız, dini ilimlerden uzak durmanız gerek, oh ne ala memleket, hem dini ilimlerle uğraş, bilgi sahibi ol, ondan sonrada ben Üniversite okuyacağım de, ne yazık ki müsaade edilmiyor.

     Millet Meclisi var, gerek yasamayı, gerekse yürütmeyi millet seçiyor, milletin kendini yönettiği zannedilsin diye, millet boşuna seçiyor, millet değil %47 , % 87 ile seçse yine meclisin dediği olmayacak gibi görülüyor.

     1973’ten önce İmam Hatip Lisesinin adı, İmam Hatip okuluydu, o zaman da İmam Hatipliler İlahiyata bile giremiyorlardı. İlahiyata girebilmeleri için dışarıdan yeniden Lise diploması almaları gerekiyordu. Lise diploması alanlar İlahiyata veya diğer Fakültelere gidebiliyorlardı, otuz yedi sene geçmiş bir arpa boyu yol alınmamış, hayır 1974’te MSP ve CHP koalisyonu ile İmam Hatiplerin ismi okul olmaktan çıkarak İmam Hatip Lisesine dönüşünce puanı tutan istediği okula gidebildi. Ancak bu gün geldiğimiz noktada ne yazık ki %47 oy almış bir Adalet ve Kalkınma Partisi var ve bu partinin genel başkanı ve birçok kabine üyesi artı birçok milletvekili İmam Hatip Lisesi çıkışlı olmasına karşın, elleri kolları bağlı sadece seyredebiliyorlar, bu nasıl bir iş, anlayan varsa beri gelsin.

     Madem bu çocukların geleceği böyle hep karanlıklara mahkûm edilecek, bir bilinmeze doğru sürüklenecek, o halde kapatın bu okulları da bari bayram yapması gerekenler bayram yapsın, gelecekleri ellerinden alınan geleceğimiz olan çocuklarımızda karaları bağlasın ve otursunlar. Öyle inanıyorum ki İmam Hatip Liseleri kapatılırsa Meslek Liselerin önündeki engel de kalkmış olacak ve istedikleri okullara girebilecekler.

     Adalet ve Kalkınma Partisi de artık oyalamasın bu çocukları, yapacağı varsa yapsın, yapamıyorsa da açık açık ben yapamıyorum, yapabilecek bir parti varsa onu seçin desin, vatandaşta şapkasını alsın  önüne kara kara düşünsün ve ona göre tercihini yapsın. Sekiz yıl olacak iktidarda tek başlarına bulunuyorlar, bir sonuç alınamıyor, başörtüsü sorunu da her ne kadar gevşeme temayülünde olsa da, olduğu yerde duruyor ve yasal hiçbir iyileştirme söz konusu değil.

     Görelim Mevla’m neyler neylerse güzel eyler diyelim ve bekleyelim, şu açık bir gerçek ki “biz nasıl isek öyle yönetiliriz”.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT