1. YAZARLAR

  2. Mücahit CAN

  3. Çözüm Önerim...
Mücahit CAN

Mücahit CAN

Diyarinsesi.Org yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Çözüm Önerim...

A+A-

Benim nasıl bir düşünceye sahip olduğumu bilmeyen, ''Devlet, Kürtler ve PKK...'' başlıklı yazımı okuyarak beni tanıyabilir.

O yazımda, düşüncelerimi kamuoyu ile net bir şekilde paylaşıyorum. Özetle, PKK'lı veya taraftarı değilim.

Ama onlar gibi düşünmüyoruz diye, PKK'ya sempati duyan ve bu çizgide örgütlenen siyasi partiye desteğini sandıkta oylara yansıtan Kürt vatandaşımızın olduğunu görmezden gelemeyiz elbet. Bu vatandaşlarımızın, Abdullah Öcalan'ı Kürt sorununun en önemli parçası olarak gördüğünü biliyoruz. Bu durumu bilen devlet de onunla görüşmektedir zaten.

Evvela şöyle bir mantık yürütelim ve sebep-sonuç 'seyrine' bir göz atalım.

Sessiz Kürt çoğunluğu olarak, hiçbir şekilde silahlı mücadeleyi meşru görmüyor ve onlar gibi düşünmüyoruz ama vaka da ortadadır:

''Elinde silah olana suçu kim işlettiriyor?''

''PKK''  

''Kürtlerin haklarını vermeyerek, bu duruma kim sebep oldu?''

''Devlet''

''Peki, suça 'asıl' sebebiyet vermiş olan kim?''

''Çok açık!''

Sebep ve sonucu tasvip etmiyoruz ama olan budur!

O halde devlet; sorun üreten sebepleri ortadan kaldırmalı, kan dökülmesinin önüne geçmeli ve çözüm için vakit geçirmeden gerekli her türlü çalışmayı yapmalıdır:

1- Evvela tüm şehit ve gazilerin ailelerine, acı çekmiş yakın akrabalarına, olması gereken en üst seviyede tazminat vermeli, onlara yüksek düzeyde haklar tanımalı ve yaralarını sarma vazifesini 'kutsal bir görev olarak' her daim yerine getirmelidir.

2- Abdullah Öcalan'ı da içine alacak genel bir af çıkartmalı, dağdakileri indirmeli, siyasi suçtan yatanları serbest bırakmalı ve düzenlenecek yasalara uymak şartıyla onları da diğer vatandaşlarla eşit tutmalıdır.

3- Kürtlere verilmesi gereken tüm hakları anayasal düzeyde teminat altına almalı ve yeni bir 'Türkiye vatandaşlığı' anlayışını kanunlarla desteklemelidir.

Bu devlet bizimdir; yanlışlarımızı düzeltmeli ve sorun teşkil eden bütün sebepleri ortadan kaldırmalıyız. Burada Sayın Devlet Bahçeli'den bahsetmiyorum tabi, ama yeri gelmişken söyleyeyim; o da değerli bir siyasetçimizdir, onun da herkes gibi, çözümün bir parçası olması ülkemizin birliği ve beraberliği için çok önemlidir.

Ha bir de, bunları dile getirmek riskmiş... Bana çok kızan varmış... Ben bir işadamı imişim, işime bakmalıymışım... Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlarmış vesselâm... Olsun; eğer Türk-Kürt kardeşliği için yazıyorsan, gerisi teferruattır velhasıl-ı kelâm. 23.4.2011

Saygılarımla,
Mücahit Can

Not: Yazar'ın yazısı ile ilgili yorumlarınızı
mucahitcan@superonline.com  adresine gönderebilirsiniz.

Önceki ve Sonraki Yazılar