1. YAZARLAR

  2. Saffet AZBAY

  3. Çok Büyük Fırsat Kaçtı
Saffet AZBAY

Saffet AZBAY

Gazeteci ve Televizyon Program S
Yazarın Tüm Yazıları >

Çok Büyük Fırsat Kaçtı

A+A-

Hafta boyunca bu maçın önemini vurgulamaya çalıştık. Fenerbahçe maçındaki iyi mücadele ve alınan 1 puan yanıltmaması gerektiğini, Sivasspor karşılaşmasının daha önemli olduğu uyarısında bulunduk.

Dün Diyarbakırspor’un  bu işin bilincinde olmadığın gözlemledik. Evet takım maça iyi başladı. İyi pas yaptı, pozisyonlar buldu, hatta golü de attı. Peki sonrası?. Tam anlamıyla ciddiyetsizlik. Sivasspor bana göre bu ligin en kötü takımı. Geçen yılki  Sivasspor’un esintisi bile sahada yok. Zaten savunması köyü olan ligin en fazla gol yiyen ekibi olan Sivasspor, bir de ısınmada Yasin’in sakatlanmasıyla iyice sıkıntıya düştü. 1-0’dan sonra Diyarbakırspor biraz daha ciddi oynasa,bir hazırlık maçı değil de kritik lig karşılaşması oynadığını düşünerek hareket etse işi ilk 45 dakikada koparırdı. Sahada varlığı-yokluğu belli olmayam Sivasspor’un takadı yoktu,2.golü yemek için her türlü zemini hazırladılar ama bunu yapacak takım görüntüsü de maalesef Diyarbakırspor’da yoktu. 1-0’dan sonraki laubali oyun ,kaçırılan pozisyonlar sonrasında Sivasspor’un tokat gibi golü geldi. Sen böyle anlamsız hareketlerde bulunursan,bütün bunları üzerine bir de rakibe muz gibi orta yaptırma şansı verip, arka direkte "golü atacağım" dercesine bekleyen İbrahim Şahin’e hiçbir önlem almazsan golü yersin.

İlk yarıda skor üstünlüğünü yakalamasına rağmen ciddiyetsiz futbolu sayesinde farkı artıramayıp bir de gol yiyen Diyarbakırspor, ikinci yarıda da maçı rahatlıkla kazanabilirdi. Yine sahada etkisiz bir Sivasspor ve tüm oyun hakimiyeti Diyarbakırspor’da ama gol bölgelerinde çoğalamayan yakaladığı fırsatları da kaçıran bir takım nasıl galip gelecek?. Kaybedilen 2 puanda sorumlu aramak gerekirse bana göre bu da Ziya Doğan’dır. Elinde Abdullah Çetin ve Erhan Şentürk gibi iki çabuk oyuncu var ama sen ön libero Tjikuzu’dan sağ açık yaratmaya çalışıyorsun. Tjikuzu’nun bu mevkideki yetersizliğini Ziya hoca hariç herkes gördü. Bu durum takımın 80 dakika eksik oynamasına neden oldu. Yapılan oyuncu değişikliklerinin zamanlaması da çok yanlıştı. Son 20 dakikada 2 oyuncu ve taktiksel değişiklik yapacağına bu kadar kötü olan Sivasspor’a karşı bunun çok erken düşünülmesi gerekirdi. Diyarbakırspor dün sadece 2 puan ve çok büyük avantajı kaçırmadı,aynı zamanda önemli 2 oyuncusunu da kaybetti. Önümüzdeki hafta bu maç kadar zorlu olacağını düşündüğüm Denizlispor maçı var ve Erdinç ile Adnan kırmızı kart gördü.


Maça gelerek büyük destek veren taraftarları kutlarım. Yapılan çağrılara uyarak tribünleri dolduran bu insanlara karşılığında takımın 3 puan alması çok anlamlı olacaktı. Ellerinde biletleri olduğu halde maça giremeyen çok sayıda taraftar oldu. Bunlar için de başta Diyarbakırspor yönetimi olmak üzere yetkililerin özür borcu var.
Son olarak maçtan bir gün önce dikkat çektiğim Bülent Yıldırım. Sivasspor’u deplasmanda resmen kolladı. Bütün takdir haklarını Sivasspor’dan yana kullandı, Diyarbakırspor’un golle sonuçlanabilecek akınlarını anlamsız düdüklerle kesti, Diyarbakırspor’lu oyunculara yapılan ve kart gerektiren bir çok pozisyonda adil davranmadı. 3 kırmızı kart gösterdi, Sivasspor’lu Keita ve Diyarbakırspor’dan Adnana gösterdiği kırmızılarda haklıydı. Son adam olmayan Agbetu’yu düşüren Erdinç’e gösterdiği kırmızı kart skandaldı. Keşke Bülent Yıldırım bizi yanıltsaydı ama o da kendisini buraya gönderenleri mahçup etmedi.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar