27 Ekim 2016 Perşembe
 • Diyarbakır10 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara1 °C
 • Antalya16 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,520
  %-0.18
 • Dolar
  3,0865
  %0.48
 • Euro
  3,3676
  %0.68
Erkan ARKUT / Diyarinsesi.Org Yazarı


Çocuğunuza intihar ettiğinde ne ile karşılaşacağını anlattınız mı?

12 Kasım 2013 Salı 13:14

“En güzel kıyafetlerimi dolabımdan çıkardım, giyinip süslendim. Önce makyaj yaptım, sonra saçlarımı tarayıp çok sevdiğim taşlı tokalarımı taktım, çok güzel bir parfüm sürüp yatağa uzandım. Artık intihar etmeye hazırım. Dün gece arkamdan okumaları için yazdığım mektubu da yanıbaşıma koydum. Artık intihar etmeye hazırım, tek tek ilaçları yutuyorum. Beni en güzel halimle hatırlamalarını istiyorum. Öldüğümde huzura kavuşacağım, melekler gelip yavaşça beni alacaklar ve hayatım burada sona erecek, artık kimse beni üzemeyecek, kıramayacak, her şey göz açıp kapayıncaya kadar bitecek....”

İşte intihar etmek isteyen bir genç kızın kafasından geçen düşünceler bunlar. Belki siz farkında bile olmadan evladınızda böyle sapkın düşüncelere kapılmış olabilir. Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki gençler çok rahat, toz pembe bir hayat yaşamanın, her türlü isteklerinin karşılanmasının, yokluk ve zorluk bilmemenin sonucunda müthiş bir tatminsizliğin içine düşüyorlar. Hayatında hiç zorluk nedir bilmeyen, ağzını açtığında cebi parayla dolan, geceleri barlarda sabahlayan bir genç için yaşam giderek anlamını yitirmeye başlıyor, çünkü bir amacı yok, neden bu dünyaya geldiğinin farkında bile değil. Hiç kimse anlatmamış, kimseden birşey duymamış. Zamanla bu derin boşluk giderek büyüyor, üzerine üniversitedeki derslerin ağır yükü biniyor, arkadaşları tarafından dışlanıyor ve sonunda bu genç nereye gideceğini hiç düşünmeden intihar etmeye karar veriyor. Öldüğü anda sanki bıçak gibi her şeyin biteceğini düşünüyor, o kadar saf, o kadar cahil, o kadar bilgisiz ki, öldüğü anda nasıl bir gerçekle karşılaşacağını hiç bilmeden kendisini, kendi eliyle ateşin içine atıyor.

Yazdığım bu yazı ile tüm anne ve babaları uyarmak istiyorum. Çünkü intihar etmeyi düşünen gençlerin sayısı zannettiğinizden çok ama çok fazla. Siz farkında bile değilken çocuğunuz “ölüm nasıl bir şey merak ettim” diyerek intihara kalkışabilir ve bir sabah uyandığınızda onu intihar etmiş bir şekilde çok korkunç bir halde bulabilirsiniz. Bu yüzden en büyük sorumluluk anne ve babaya düşüyor. Çocuğunuza mutlaka dinimizi anlatın. Kuran ahlakıyla yetiştirin. Bu dünyaya imtihan olmak için geldiğini, esas hayatın bu dünya değil sonsuz ahiret hayatı olduğunu anlatın. Bütün nimetleri Allah'ın verdiğini öğretin, şükretmeyi öğretin. Hayatta yaşamasının amacının hayırlı bir kul olmak olduğunu anlatın. Eğer onu dinden, Kuran'dan, Allah sevgisinden ve Allah korkusundan habersiz bir şekilde yetiştirirseniz o zaman her türlü anormalliği, taşkınlığı, vurdumduymazlığı yapmasına da şaşırmamalısınız.

Çocuğunuza öldüğü andan bedeninin toprağa gireceğini, tamamen parçalanacağını anlatın. Bu gerçekleri bilsin. Ruhunun daha sonra sonsuz ahiret hayatında yaşayacağını bilsin. O çok değer verdiği, incitici sözleri yüzünden intihara kalkıştığı arkadaşlarının kendisini bir süre sonra unutacaklarını ve hayatlarına devam edeceklerini anlatın. Dinimize göre insanın kendi canını almasının çok büyük haram olduğunu ve cehennemle cezalandırılabileceğini söyleyin. Milyarlarca yıl boyunca her nimetten, dostlarından, ailesinden ayrı kalarak çok büyük azap içinde yaşayacağını anlatın. Meleklerin inkar edenlerin canını zorlukla aldığını söyleyin. Bunları güzellikle, Kuran'dan ayetlerle anlatın ki çocuğunuz intiharla birlikte ne ile karşılaşacağını bilsin. Son derece değersiz sözler yüzünden, ufak tefek sıkıntılardan dolayı asla böyle büyük bir günaha kalkışmaması gerektiğini bilsin.

Unutmayın ki eğer anne ve babalar çocuklarını imanla, Allah korkusu ve Allah sevgisi ile eğitirlerse, o çocuk ne ile karşılaşırsa karşılaşsın imtihan olduğunu bilir, tevekkül etmeyi, sabretmeyi, Allah'a güvenmeyi bilir. Zorluklar karşısında yıkılmaz, bunalıma düşmez, depresyona girmez ve asla intihara kalkışmaz. Eğer çocuğunuza Allah rızası için yaşamanın güzelliğini anlatırsanız o zaman hayatı bomboş ve amaçsız olmaz. Söylediğim gibi eğer anne ve baba çocuğunu doğru yetiştirmezse, bu gerçekleri anlatmazsa o zaman başına gelecek her türlü belaya, çocuğun oradan oraya savrulmasına, ruhundaki dalgalanmalara ve depresyonla boğuşmasına hiç şaşırmamalıdır. Çocuğun ruhu dinden ve maneviyattan uzak kaldığı sürece şeytanın her türlü çağrısına açık olacaktır...

Erkan Arkut

 

erkanarkut@yahoo.com.tr

 

Bu yazı toplam 6837 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com