24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır11 °C
 • İstanbul16 °C
 • Ankara7 °C
 • Antalya21 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,625
  %0.11
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Aziz GÜLMÜŞ


Çingene Hikayeleri

29 Nisan 2009 17:45

“Karşida qereçiler/Otırmiş fal açiler”

      
       Binlerce yıllık Kürd tarihinde kültürel taşıyıcılık özellikleri bakımından önemli bir yer tutmaktadır qereçiler… Çoğunlukla göçebe bir hayat sürdürdüklerinden her yörenin müziğine, folklörüne, yaşam biçimine aşinadırlar bu esmer tenli insanlar… Tıpkı bir bal arısı kıvamında çiçekten çiçeğe konup her yörenin sosyal yapısını alıp bunları başka toplumsal yaşamlara taşımaktadırlar. Kimi yörelerde bunlar ; “Aşık, çingene,  mıtrıp, qereçi” isimleri ile anılmakla beraber;  hazır cevap,  ısrarcı,  çalışkan,  iyi müzik yapan,  elinizdekini sizden zorla alabilen,  aynı zamanda evlerinde de çok misafirperver olan yüreği kocaman insanlardır.
 
         Bunlarla ilgili bir çok anıyı bizzat yaşamamın yanında duyduklarımı da sizlerle paylaşmak istiyorum. 
 
BİR CILLIK, BİR TEHJİ
 
             Gençliğe yeni adım attığımız bir dönemdi. Bir kepenk kapatma eylemi nedeni ile önüne geleni alıp karakola götürüyordu polisler… Nezarethanede onlarca insan arasında bir çingene genci de bulunuyordu. Polisler bu gencin çingene olduğunu anlamış ve onunla dalga geçmeye başlamışlardı:
 
---Siz çingenelerde de başlık parası var mı ?
---Heee.. war.
---Başlık parası sizde kaç para ? çok mu ?
---Yox looo o kadar çox degıl !
---Ne kadar ?
---Abê bi cıllık, bi tehji tamamdır.
 
          Polis “Cıllık” ve “Tehji”nin ne olduğunu bilmediğinden bizlerden yardım istedi. Biz de; Tehji : Tazı Köpeği ve Cıllık : Tazı köpeğinin sırtına örtülen bez parçası dediğimizde polis gülmeye başlamıştı.
 
---İyi valla biz de çingenelerden evlenelim bari ! Peki neden tazı köpeği isteniyor ki ? diye sordu
---Abê tehji iyi bir avci köpegidır, tehjisi olmayan aç kalır.
---Oğlum bizim maaşımız var ya ? dedi.
Bizim çingene genci saf bir şekilde:
---“Yox abê ! on tene polês bi tehji etmez” dediğinde polis kıpkırmızı kesilip, nezarethaneden uzaklaşırken, bizler gülmekten yerlere yatmıştık.
 
SU ELEĞİ WAR Mİ ?
 
        Yine Diyarbekir Bağlar’da bir öğlen sıcağında ergenliğe yeni adım atmış birkaç arkadaşla otururken, plastik kap-kacak ve leğenleri yüklenmiş satan genç bir çingene kadını yanımızdan geçti. Arkadaşlarımızdan biri bana bu çingene kadından “Su Eleği war mi ?” diye sor dedi. Ben de saf bir şekilde kadına:
-- “Ablaaa, ablaaa !! su eleği war mı ?” diye sordum. Sormaz olaydım.
-- “Ananda war oğlum ananda … !! baban her sabah kahvaltıyı bu elekte yapıyor !” dedi. Ardından ağza alınmayacak küfürleri savurdu. Arkadaşlarım beni tuzağa düşürmenin zevki ile kahkahalar atıp gülerken, ben utancımdan yerin dibine girmiştim.
                                                                                   MALA AZIBA
 
                Yazın genellikle yaz tatilimi akrabalarımın olduğu köylerde geçirirdim. Amcamınoğlu ile kapılarının önündeki gölge yerde oturmuş sohbet ediyorduk. Köyün karşısındaki düzlükte birkaç çingene çadırı kuruluydu. Akşam saatlerinde de köye dağılır ve yiyecek ihtiyaçlarını köyden toplarlardı. Orta yaşlı bir çingene kadını amcamın evine doğru yönelince, amcamın oğlu çingene kadının evlerine gitmesini engellemek için kürdçe :
---“Ew mala azeba ye neçe wi mala” (O bekarların evidir oraya gitme) dedi.   
Kadın dönüp bize doğru :
---“Azeb yên çı gûyê mın bıxwe? Dıran fiqo ! te bınê mın xwaro”  (Bekar evi olsun b.kumu mu yiyecek, dişlek, ..... yiyesin) dediğinde o günden beri amcamın oğlunun adı: “Dıran Fiqo” kalırken, ben çingenelerin benzetme ve hazır cevap yanlarına hayran kalmıştım.
 
                                                               GÛNNÊ KERÊ
 
        Rahmetli babam çocukluğunda Suriye’nin Amud yöresinde medresede dini eğitim alıyormuş. Medresenin bulunduğu köye yakın bir tepede yalnız başına yaşayan Seydayê Mele Şêxmus yani Cigerxwin’nin yemeğini medreseden öğrenciler (Feqiler) götürürlermiş. Birgün yemek götürme sırası babama gelmiş ve yemeği götürüp bıraktığında Cigerxwin yüksek sesle yazmış olduğu helbestlerinden birini okuyormuş babam da bir müddet oturup dinlemiş. Tam bu esnada kucağında bir çocukla içeri bir çingene kadın girmiş ve : “Ka geşta mın” diyerek bir şeyler istemiş. Cigerxwin kadına :“Benim de senden farkım yok, bak yemeğimi bile başkaları getiriyor, sana verecek bir şey de yok” demiş, kadın gitmemekte direnerek ısrarla “ka geşta mın” demiş. Cigerxwin bakmış ki kurtuluş yok hemen : “Hatiye yek a qereçi/Xwas û tehzi û bırçi/Gedewê lı hımbêzawê/Gûnne kerê jı memkê wê” dediğinde qereçi kadın: “Wiiiii tû jı mın qereçitıre”  (sen benden daha çingenesin) diyerek orayı anında terk etmiş.
 
         Qereçi kadın gittikten sonra dönüp babama şöyle demiş: “Feqiyê delal tû zani ? Şêx Evdırrahmanê Aktepe dıbêje “Aşık û mirişk û mêş/tû çıkwas dıbêji kış/Ew xwe dıdın pêş”
 
Bu yazı toplam 7838 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com