23 Ekim 2016 Pazar
 • Diyarbakır13 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara5 °C
 • Antalya17 °C
 • İzmir13 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Gökhan PAMUKÇU / Diyarinsesi.Org Yazarı


Cevap Hakkı

01 Mayıs 2013 Çarşamba 21:08

Bugün 1 Mayıs işçi ve emekçi bayramı. Tüm emekçilerin bayramını kutlarım. Bu haftaki yazımı emekçilere ayırmak isterdim ancak geçen hafta yayınlanan “Hayyamdan Günümüze Zihniyet” başlıklı yazımın aldığı eleştiriler üzerine bu eleştirilere karşı cevap hakkımı kullanma ihtiyacı hissettim.

Geçen haftadan beri konu ile ilgili aldığım tüm e postaları titizlikle okudum. Sözlü eleştirileri dikkatlice dinledim. Hepsinin eksik olduğu nokta benim Fazıl Say'ın hakaret içeren sözlerini savunduğumu düşünmeleriydi. Ancak yanıldıkları nokta yazımda Fazıl Say sadece bir örnek teşkil etmekteydi. Yazı Fazıl Say'ı savunmak için değil, bir zihniyeti eleştirmek için yazılmıştı.

Fazıl Say'ın inançlı insanları incitecek sözlerini inançlı bir insan olarak kuşkusuz ki ben de eleştiriyorum. Bu konunun tartışılacak başka bir boyutu. Eleştirinin insanı, insanlığı geliştirdiğine de inanıyorum. Fazıl Say'ın cümlelerine eleştiri toplum tarafından yapılmalıydı ve Fazıl Say toplumun vicdanı tarafından yargılanmalıydı. Ancak adli mercilerce yargılanması ve ceza alması Avrupa Birliği yolundaki Türkiye'de insan hakları konusunda hala atılması gereken adımların olduğunun göstergesi.  

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Patrick Ventrell, ABD olarak ifade özgürlüğü hakkının güçlü destekçisi olduklarını ancak herhangi bir dinin mensuplarını kasten karalayan sözleri de tasvip etmediklerini söylediği açıklama belki de düşüncelerimi en iyi özetleyen açıklamaydı.  Ayrıca Yazar Elif Şafak da konuyla ilgili olarak “bir tweet'den veya kelimelerinden dolayı hiçbir sanatçı, edebiyatçı veya vatandaşın yargılanmasını benim gönlüm kabul etmiyor.
Bazı alanlarda eksiklikler var ve bunların da konuşulması gerek. Demokrasiye gerçekten inanıyorsak benim gibi hayata bakmayanlara, farklı düşünenlere de eşit gözle bakmalıyız. Anlaşmak zorunda değiliz kimseyle. Önemli olan itelememek, ötelememek, ötekileştirmemek..!” sözleri de çok desteklediğim bir açıklama oldu.

 Hayyam'ın yaşadığı İslam Kültürü içinde rubailerinden dolayı herhangi bir cezaya maruz kalmaması ancak günümüz Türkiye'sinde adli mercilerce ceza nedeni görülmesi bence eleştirilmesi gereken bir durum ancak muhakkak ki Fazıl Say'ın da tweet'teki rubaiyi ve devamındaki sözleri inançlı insanlar için değil de dini çıkarları için kullanan için sarf ettiğini açıklaması gerekirdi .

Düşüncelerin özgür bir şekilde ifade edileceği ve düşüncelerinden dolayı kimsenin yargılanmayacağı  Türkiye, eminim ki daha güçlü bir ülke olacaktır.

Bu yazı toplam 1087 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com