24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara10 °C
 • Antalya19 °C
 • İzmir16 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,625
  %0.11
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Kadri GÖRAL


CEVAHİR ÇIKINI - 1

18 Mart 2010 Perşembe 22:36

Diyarbakır İçin Neler Dediler, Neler Dilediler..

PEYGAMBER EFENDİMİZ:
 
“HEPİMİZE, ALLAH ŞEHRİMİZİ MÜBAREK ETSİN.”
 
Diyarbakır surlarının İçkale'ye açılan Küpeli Kapısı'nın üzerinde, “RESULLER RESULÜ MUHAMMED S.A.V MİRAÇTA; “HEPİMİZE, ALLAH ŞEHRİMİZİ MÜBAREK ETSİN.” yazılı bir levha bulunmaktadır. Bu paha biçilmez değerdeki sözü içeren levha yıllar önce oraya yerleştirilmiş olup, Diyarbakır için bir “ONUR ABİDESİ” dir. Bu sözün en önemli özelliği, Peygamber efendimizin bir öğüdü, bir uyarısı olmayıp, Diyarbakır için yapılmış bir duası oluşudur. Burada HEPİMİZE ve ŞEHRİMİZİ kelimelerinin kullanılmış olması üzerinde inceden inceye düşünülmesi gereken bir husustur.
 Duaları Yüce Allah katından geri çevrilmeyen Nebi-i muhterem efendimizin bu duasının Diyarbakır'a sağladığı “hayrI, bereketİ ve uğuru” Diyarbakırlılar asırlardan beri yaşadılar ve halen de yaşamaktadırlar.
 
YUNUS PEYGAMBER:
 
İLİNİZ, VİLAYETİNİZ BAYINDIR VE BAKIMLI, HALKINIZ DEVAMLI SEVİNÇLİ VE NEŞELİ, BÜTÜN ÇOLUK ÇOCUĞUNUZ UZUN ÖMÜRLÜ, SOYLU VE DOĞRU YOLDA OLSUN.
 
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
 
Aziz Diyarbakır'lılar!
Yirmi sene sonra tekrar Diyarbakır'da bulunuyorum. Dünyanın en güzel ve en modern bir binası içinde; modern, nefis bir musiki dinleyerek beşerİyetİn medenİ bİr halkI huzurunda, bu halkın evinde duyduğum zevk ve saadetin ne kadar yüksek olduğunu elbette takdir edersiniz. Bunu kaydetmekle bahtiyarım. 
(15 11 1937 tarihinde saat 23.00 te Diyarbakır Halkevi binası)
 
EVLİYA ÇELEBİ:
 
Şehri Hâmid ya'ni Kal'e-i Kara Âmid, Belde-i müzeyyen-i Diyarbekr-i Mahâmid (Mâhamid: iyi huylu, şükür edilmeye değer halli) Bu Diyarbekir şehri Osmanoğlu ülkesinde öyle bir yerdir ki, Hz. Yunus'un  hayır duasının bereketiyle yaratılmış olan her cinsle doludur.
(Evliya Çelebi'nin “Seyahatname”sinden)
 
Efgan ALA (Başbakanlık Müsteşarı- Diyarbakır Eski Valisi):
 
Diyarbakır'ı anlamak Diyarbakırlı'yı anlamanızı kolaylaştırır. Diyarbakır benim gibi insanların kendisine fazla bir şey katacağı kadar küçük ve geçmişi olmayan bir şehir değil. Diyarbakır sokaklarında dolaşırken; surlarla konuşmanız, figürlerdeki uğultuyu hissetmeniz mümkün.
Her çağ ayrı bir şey katmış Diyarbakır'a. Diyarbakır Valiliği bana çok şey kattı. Beni onurlandırdı. Bu sorumluluğun ağırlığını zaman zaman hissediyorum. Derinliği olmayan bir insanın Diyarbakır'ı anlaması mümkün değil.
( Hürriyet gazetesinin Pazar ilavesi- 9 Ocak 2005 )
 
Prof. Mehmet Emin ÖZAFŞAR  (Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı):
 
Diyarbakır bizim için bir değerdir. Çünkü dünyada bir başka Diyarbakır, bir başka Amid yok. Onun için Diyarbakır son derece önemlidir. Sahabeler kenti, evliyalar kentidir. Burada yaşamak bir ayrıcalıktır. Siz bu ayrıcalığı yaşıyorsunuz. Yurt dışında “Kutlu Doğum” dolayısıyla birçok programa katıldım. Ama buradaki hissiyatim bir başka. Diyarbakır`da peygamberi anmak, sevenleri ile bir arada olmak ayrı bir haz veriyor, vecd veriyor. Çünkü burası muhteşem bir kent…
“DİyarbakIr`da olmak Peygamberİmİzİn dİzİne yakIn olmaktIr. DİyarbakIr İslam`a Anadolu kapIlarInIaçan kenttİr.”
(20 Nisan 2008 tarihinde Diyarbakır'daki “Milli ve Manevi Değerlerimiz" konulu konferansından.)
 
Cahit Sıtkı TARANCI:
 
İstanbul çok güzel Nihal…
Fakat içinde doğup büyüdüğümüz Diyarbakır daha güzeldir.
Oranın topraklarında bize yakınlık var. Oranın taşları bize karşı hissiz değildir. Oranın havası ciğerlerimizi iftiharla şişirecek. Ne de olsa temiz, öz havamızdır. Oranın suları ancak bizim hararetimizi söndürebilir. O muhit içinde ancak biz varlığımızı gösterebiliriz. Ancak Diyarbakır denen yerde yaşamın ulviyetini kavrayabiliriz. Velhasıl şekerim…
DiyarbakIr'I sevmek bİr vazİfe ve hem de İhmal edİlemİyecek mukaddes bİr vazİfedİr.
(Kızkardeşi Nihal Hanım'a yazdığı mektuptan alıntıdır)
 
Sabahattin SAVCI  (Orman Bakanlarımızdan):
 
Memleketi sevmek, onu korumak, onun noksanlarını gidermek, onun güzelliklerine güzellikler katmak ancak onu tanımak ve bilmekle mümkün olur.
Bize altın sayfalı bir tarih bahşeden, atalarımıza zekâ ve büyük ilhamların kaynağı olan Diyarbakır'a hizmet etmek demek, kutsal bir görevi yerine getirmenin onurunu taşımak demektir.
(Karacadağ Dergisi'ndeki makalesinden alıntıdır.)
 
Dr. Yusuf AZİZOĞLU (Sağlık Ve Sosyal Yardım Bakanlarımızdan):
 
Diyarbakır! Seni yeterince tanıyamamak gerçekten bahtsızlıktır.
Sana yönelmek, her taşI bİr sanat ve medenİyet terennüm eden surlarIna yüz sürmek en kutsal memleket severlİktİr.
Bu kucaklayışta gün kaybedenler günahların en büyüğünü işlemekte olduklarını artık anlamalıdırlar.
Mutluyum. Çünkü seni seviyorum Sevgili Diyarbakır!
(Turizm Mecmuası- Aralık 1962)
 
Prof. Dr. Selahattin YAZICIOĞLU (Dicle Üniversitesi Rektörlerimizden):
 
Ben taşı toprağı altın olan bu memlekette dünyaya gözlerimi açtım. Bu yaşıma kadar hep bu memleketin havasını soludum ve bu şehirde huzur buldum. Diyarbakır'dan bir gün bile ayrı kaldığımda onun hasretiyle yandım.
Surların ardInda gİzlİ olan bu cevher İçİn yanmamak mümkün mü?
Ongözlü Köprü'den geçİp de bu cevher İçİn “TAŞINA TOPRAĞINA KURBAN OLAYIM” dememek mümkün mü?
Ben, insanlık için uğraş vermeyi ekmeğini yediğim bu diyarda öğrendim. Son nefesime kadar da uğraş vermeye, toprağıma hizmet etmeye devam edeceğim.
Gerçek Diyarbakırlı, memleketine ve bu memleketin insanlarına hizmet edip kalıcı hizmetler üretenlerdir.
Evlatlarım! Bu şehri terk edip gitmeyin. İnşallah ben de ölene kadar memleketimi terk etmeyip burada kalıp hizmete devam edeceğim ve burada ölüp burada gömüleceğim.
Allah'Im !
Peygamberİmİzİn mİraçta “BAREKALLAHU FİHA” dİye dua ettİğİ bu mübarek şehre son nefesİme kadar hİzmet etmeyİ ve burada ölüp burada gömülmeyİ bana nasİp eyle.
(Merhumun oğlu, Sn. İrfan YAZICIOĞLU'nda saklı bulunan vasiyet mektubundan alıntıdır)
 
Esma OCAK ( Edebiyatçı- Yazar):
 
Ünlü Fransız yazarı Standal, 1830 yılında yazmış olduğu “Kırmızı ve Siyah” isimli romanın sayfalarından birinin üst köşesine, İtalyan yazar Pellicyo'nun yapıtlarından birinden yaptığı alıntıda geçen;
Susayan dev, “suyun benİ kandIramadI” dedİ.
NasIl olur? Bu, Dİyarbekİr'İn en serİn kuyusunun suyudur.
Satırlarını oturtması; Avrupalı yazarların,  Anadolu'nun ücra bir köşesinde  yer almış bulunan Diyarbakır'ın, ata dinlerinin hiç biri yani Yahudilik, Hıristiyanlık, Müslümanlık doğup yeryüzüne yayılmadan önce,  26 medeniyete beşiklik etmiş olmasından değil, yetiştirmiş olduğu güçlü kalemlerin değerlerini   bilişlerinden kaynaklanmaktadır. Çünkü onlar Diyarbakır'ın, Türkiye'de değil, Dünya'da yüzölçümü itibariyle en çok ozan, yazar, ilim, bilim adamı yetiştirmiş kent olduğunu bilmekteydiler.
Bir dünya ve tarih kenti olan şehrin etrafı beş kilometre uzunluğunda, üzeri figürler, çeşitli medeniyetlere ait olan yazıtlarla süslü bazalt taşlarla örülü kente, hangi yüzyılda ve hangi kavim tarafından yapılmış olduğu bilinmeyen dört demir kapıdan girilip çıkılırdı. Kısaca, “çok özelliği olan bir kenttir” demek isiyorum.
Büyük şairimiz Ahmet Arif beyefendi'nin  “DİyarbakIrlI olmak bİr erdemdİr” sözlerini, sırtını geçmişine yaslayarak söylediği kanısını taşımaktayım.
 
Prof. Dr. Halil DEĞERTEKİN (Ufuk Ünv. Öğ. Üyesi):
 
Diyarbakır….
Binlerce yıldan beri önemini yitirmeden günümüze kadar gelebilen tarih ve kültür kenti…
“Büyük medenİyetler büyük sularIn kenarInda kurulur” deyişine uygun olarak Dicle Nehri ve Karacadağ ile beraber; Kuzey Mezopotamya ile Anadolu'nun, Akdeniz ile Kafkaslar'ın, Asya ile Avrupa'nın kavşağında yer alan askeri, sosyal, kültürel ve ticari önemini hiçbir zaman yitirmeyen kent…
Bu bölgede ilk çağlardan günümüze kadar yaşamış ve izler bırakmış medeniyetlerin kültürel, sosyal, dinsel özelliklerini omuz omuza vermiş 83 burcu ile içinde barındıran, sentezleyen ve dört kapısı ile yine dört bir yana sunan büyük kent…
Seni  yakından tanımak, korumak ve değerli bir emanet gibi bizden sonrakilere bırakmak gerek.
( Diyarbakır Surları'nın Tarihçesi  adlı konferansından)
 
Tahsin Cahit ÇUBUKÇU (Gazeteci- Yazar):
 
DiyarbakIr: Tarih onu doğurmuş, o tarihi büyütmüş. 
DiyarbakIrlI, yiğitliği, mertliği ecdadından almış, gönüllere vakarın ışığını salmış, vefaya boyun eğip dostuna dost kalmıştır.
(Diyarbekir Gazetesi'ndeki bir makalesinden- 1932)
 
Celal GÜZELSES (Şark Bülbülü):
 
Diyarbakır folklorunun yeni kuşaklara ve memleketin bütün sathına yayılması ve sevilmesi için ne yapsak az gelir. 
Bizim işimiz; Diyarbakır ve yöresine ait uzun hava, hoyrat, maya ve ne varsa  ortaya koymak, bu eserlerin aslına sadık kalınmasını sağlamak maksadıyla nota altına almak, halk musikisi cemiyeti eliyle yeni ve kabiliyetli gençler yetiştirerek yeni kuşaklara, bu eserleri ve kültürümüzü aktarmaktır. 
Diyarbakır Halk Musikisi Cemiyeti de bunun için vardır ve var olacaktır.
 
NE GÜZELSİN DİYARBEKİR
 
Diyarbakır bağlarında
Sümbül biter dağlarında
Bülbül öter her yanında
Ne güzelsin Diyarbakır.
 
Mavi Dicle sessiz akar
Yıldızlara selam çakar
Gönüllerde ateş yakar
Ne güzelsin Diyarbakır.
 
Hayat vardır kaynağında
İksir vardır sularında
Tılsım vardır toprağında
Ne güzelsin Diyarbakır.
 
(Musiki Cemiyetinin açılış konuşmasından. Yıl 1943)
 
DEVAM EDECEK….

Bu yazı toplam 5224 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com