26 Ekim 2016 Çarşamba
 • Diyarbakır10 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara-1 °C
 • Antalya16 °C
 • İzmir13 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,756
  %0.44
 • Dolar
  3,0719
  %-0.40
 • Euro
  3,3449
  %-0.29
Yaşar İÇEN / Yazar ve Program sunucusu


Cennetten Cehenneme!

13 Ekim 2016 Perşembe 23:29

Fantastik hayattan sorunlu hayata geçiş ne zormuş. Yıllar önce, herşey toz pembe iken bir anda puslu bir dünyada gözünü açmak kimsenin hayali olmaz sanırım. Önce bir sorgulama yaşıyor zihniniz. Orası mı gerçek hayat yoksa bu puslu ortam mı? Sonrası malûm.Hergün sorular sorular.

Çocukluğumun geçtiği yerde pek çok faaliyet vardı hayatı renklendiren. Deliye hergün bayram misali hep bir heyecan vardı sokaklarda ve evlerde. En çok bebekler üzerinde dönerdi bu fantastik üretimler. Dişi çıktı; diş buğdayı. Adım attı; ayak kösteği. İlk tırnak kesiminde; cici anne merasimi. Bir de toplumsal başlıklar vardı. Mesela eli uğurlu biri her cuma günü sela ile öğle ezanı arasında şifa dağıtırdı (bende bir konuda gittim ve gerçekleşti şifa almam). Bir dilek mi tutulacak; hemen acele bacı helvası yapılırdı. Peki ya hıdrellez'e ne demeli? Neredeyse bir haftaya yayılırdı etkinlikler. Festival tadında. Vur patlasın çal oynasın durumlar yani. Piknikler,gezmeler,ateş yakıp üstünden atlamalar,şifa istenen yere ısırgan otu sürmeler, dileklerin yazılı olduğu kağıdı denize atmalar, bahçelerden çiçek çalmalar...

Sokakta dökülen lokmaları da unutmamak lazım. Harika bir lezzettir çıtır misket lokmalar. Ölüme,doğuma ve kabul olan dileklere vesile yapılır .Kokuyu alan sıraya girer zengin fakir demeden. Bir de roman arkadaşlarımız vardı. Neredeyse her alanda aksiyon katarlardı şehre. Onların sohbetlerine çok gülerdik. Abartılı anlatımları, bolca ettikleri yemin ler,her gece çalgı sesi gelen mahalleleri ayrı bir renkti. Bu arada İlk aşkım yeşil gözlü bir romandı. Sekiz yaşındaydım o zaman.Çocukken sınıf ayrımı yapmıyoruz. Büyüdükçe zehirleniyor ruhumuz.O, bu, şu sınırları çiziyoruz etrafımıza.
Fantastik tarafta sosyal yaşantı böyleydi işte. Sonra yolumuz buraya düştü. Bir arkadaşa bakıp çıkacaktık. Olmadı. Kaçış planları yaptığımız yere ait olduk zamanla. Bizi kovsada döner olduk. Acıtsada içimizi ayrılmadık. Yollasada sevdiklerinizi teker teker ruhani aleme  daha da bağlandık. Geldiğimiz yerde mutluluk verici  türlü etkinlikler varken burada neden yoktu peki? Işte o zaman analiz yapmak gerekir. Buradan bakınca durum nedir diye analiz edelim mi?  Orası ve burası üzerinden !! Eksi ve artı gibi. Sıcakla soğuk gibi. Geceyle gündüz gibi. CENNETLE CEHENNEM GİBİ.

Bu kadar sorunun olduğu yerde fantastik hobilere yer olmaz elbette. Acınız, gözyaşınız, içinizde kabuk tutmamış yaralarınız varsa aklınıza gelir mi hıdrellez,acele bacı helvası ya da dökülen lokmalar? Gelmesini kimse beklemesin. Oradaki tosun gibi çocukların yanında  buradakiler sıska, kara ,kuru kalıyorsa tabiki düşünülemez. Ne tuhaf. O dönem bana normal gelen durumların şimdi gereksiz gelmesi.Olmasa da olur durumlar kategorisine girmesi.
O dönemden terk etmediğim ve etmeyeceğim tek bir etkinlik kaldı elimde. AŞÛRE. Evin bereketi,huzuru, sağlığı için yapılır. Bolca yapılır ve dağıtılır. Dini manasının yanı sıra manevi manasıda önemli benim için. Öteden beri çok severim ( ama ev yapımı olanı) ve her yıl aksatmadan yaparım. Bu sevgimin temelinde aşurenin kendine has lezzetinin yanında farklı bir durum daha var. Bunu büyüdükçe anladım ve daha çok sevdim. Aşûre birleşmeyi ve kaynaşmayı çağrıştırıyor. Onlarca farklı gıdanın birleşiminden doğan bir lezzet cümbüşü. Tam ruh halimi anlatan bir tat. Herşeyden ve herkesten var kararında. Hayal ettiğimiz ve bir türlü elde edemediğimiz bir durum.Bu gidişle de hiç bir zaman göremeyeceğimiz bir durum. Millet,ırk,mezhep,aşiret çekişmelerini de geçiyor artık insanoğlunun laneti. Bir evde iki kardeş bile anlaşıp kaynaşamıyor artık. Zayıf bir ihtimalde olsa, Aşûre tadında toplumlara...

Bu yazı toplam 7165 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com