25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır23 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara16 °C
 • Antalya29 °C
 • İzmir23 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,530
  %0.25
 • Dolar
  3,0791
  %-0.16
 • Euro
  3,3439
  %-0.32
Erkan ARKUT / Diyarinsesi.Org Yazarı


Cennette ne yok?

31 Ağustos 2013 Cumartesi 09:43

İsterseniz dünyanın en zengini olun, her türlü imkân elinizde olsun, evinizde hizmetçileriniz, işyerinizde yüzlerce çalışanınız olsun, yine de bu dünya insanın rahatı ve huzuru üzerine kurulmamış. Bir bakıyorsunuz en zenginin başı sıkıntıdan kurtulmuyor, hastalıklar peşini bırakmıyor, o parayı idare etmek için bin bir zorluğa katlanıyor. En nihayetinde o da bir tabak yemek yiyor, bir yatakta uyuyor. Dünyada bütün bu zorlukları gördüğümde cennete olan özlemim kat kat artıyor, insan ne olursa olsun kendi evini özler ya, işte bende cenneti böylesine büyük bir coşkuyla özlüyorum. Dünyanın sadece imtihan yeri olduğunu kavrayanlar, Allah için yaşayanlar eminim benimle aynı duyguları paylaşıyorlar.

Geçen gün yazmayı düşündüğüm konulardan biri de bu, cennette ne yok? Cennette hastalık yok, hastane köşelerinde beklemek yok, bir sabah ağrıyla uyanmak yok. Cennette sıcak yok, soğuk yok. Dakikalarca soğukta servis beklemek yok, işe gitmek ve aralıksız çalışmak yok, trafik yok, karmaşa yok, bir tabak yemek için günlerce çalışmak yok. Cennette uyku yok, yorulma yok, en ufak bir şeyden rahatsızlık duymak yok. Cennette sevmediğiniz, görmek istemediğiniz tek bir insan yok. Cennette sıkılacağınız, rahatsızlık duyacağınız en ufak bir şey yok, hep mutluluk, iç huzuru ve neşe var. Cennette hiç yorulma olmadığından uyumak da yok. Cennette hata yapma korkusu yok, çünkü Allah'ın rızasını kazanıp cennete girmişsin, artık çok rahat ve güvenli bir ortamdasın. Cennette açlık yok, yokluk yok, her istediğin anında önünde yaratılıyor, hiçbir yere gitmen, alman, getirmen gerekmiyor. Cennette yıkanmak, temizlenmek için saatler geçirmek yok, çünkü doğal olarak temizsin, yıkanmaya ihtiyacın yok ve bir daha hiç kirlenmek yok…

Bütün bu güzellikleri ve bunlardan binlercesini düşündüğünde insan, işte o zaman gerçek evini çok özlüyor. Bu dünyayı sadece bir adım olarak görüyor. Allah'ın rızasını kazanmak için sadece bir geçiş yeri o kadar. İnsan cenneti sadece bir saniye görse, o muhteşem mekânları bir saniye seyretse bu dünyaya katlanması gerçekten çok zor olurdu. Sonuçta dünyanın tek güzel yönü Allah için yaşamak, Allah'ın razı olacağı birçok amelde bulunmak, Allah için sabretmek, tevekkül etmek, imtihanların farkında olarak yaşamak ve gerçek yurdumuz olan cennete hazırlanmak. Bizi yaratan Rabbimize kavuşacağımız o günü her gün artan bir özlemle tam yüreğimizde hissederek yaşamak…

Her nefis ölümü tadıcıdır. Kıyamet günü elbette ecirleriniz eksiksizce ödenecektir. Kim ateşten uzaklaştırılır ve cennete sokulursa, artık o gerçekten kurtuluşa ermiştir. Dünya hayatı, aldatıcı metadan başka bir şey değildir. (Ali İmran Suresi, 185)

İman edip salih amellerde bulunanları, altından ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetlere sokacağız. Onda onlar için tertemiz kılınmış eşler vardır. Ve onları, 'ne sıcak-ne soğuk, tam kararında gölgeliğe' sokacağız. (Nisa Suresi, 57)

Allah dedi ki: "Bu, doğrulara, doğru söylemelerinin yarar sağladığı gündür. Onlar için, içinde ebedi kalacakları, altından ırmaklar akan cennetler vardır. Allah onlardan razı oldu, onlar da O'ndan razı olmuşlardır. İşte büyük 'kurtuluş ve mutluluk' budur." (Maide Suresi, 119)

Biz onların göğüslerinde kinden ne varsa çekip almışız. Altlarından ırmaklar akar. Derler ki: "Bizi buna ulaştıran Allah'a hamd olsun. Eğer Allah bize hidayet vermeseydi biz doğruya ermeyecektik. Andolsun, Rabbimiz'in elçileri hak ile geldiler." Onlara: "İşte bu, yaptıklarınıza karşılık olarak mirasçı kılındığınız cennettir" diye seslenilecek. (Araf Suresi, 43)

Güzellik yapanlara daha güzeli ve fazlası vardır. Onların yüzlerini ne bir karartı sarar, ne bir zillet, işte onlar cennetin halkıdırlar; orada süresiz kalacaklardır. (Yunus Suresi, 26)

Mutlu olanlar da, artık onlar cennettedirler. Rabbinin dilemesi dışında gökler ve yer sürüp gittikçe, orada süresiz kalacaklardır. (Bu) kesintisi olmayan bir ihsandır. (Hud Suresi, 108)

Onlar; altından ırmaklar akan Adn cennetleri onlarındır, orada altın bileziklerle süslenirler, hafif ipekten ve ağır işlenmiş atlastan yeşil elbiseler giyerler ve tahtlar üzerinde kurulup-dayanırlar. (Bu,) Ne güzel sevap ve ne güzel destek. (Kehf Suresi, 31)

Erkan Arkut

erkanarkut@yahoo.com.tr

 

Bu yazı toplam 4746 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com