28 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır16 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara15 °C
 • Antalya28 °C
 • İzmir21 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,148
  %0.14
 • Dolar
  3,1145
  %0.13
 • Euro
  3,4015
  %0.40
Erkan ARKUT / Diyarinsesi.Org Yazarı


Cennetle ilgili hiç düşünmediğiniz harika detaylar…

11 Aralık 2013 Çarşamba 10:02

Cennet, eşsiz güzelliklerle dolu, nereye gözümüzü çevirsek engin bir lezzete boğulacağımız, ruhumuzun, tüm hücrelerimizin müthiş bir mutlulukla dolacağı sonsuza kadar içinde kalmayı istediğimiz evimiz, yuvamız, gerçek yurdumuz… Tüm Müslümanlar gibi önce Allah'ın rızasını kazanmış olmayı çok istiyorum, Allah'tan sözlü bir Selam almaya layık olmayı çok ama çok istiyorum. Daha sonra eğer Allah nasip ederse cennette peygamberimize, Hz. Ali'ye, Hz. Yusuf'a, Hz. Süleyman'a, Hz. Meryem'e ve gelmiş geçmiş tüm salih peygemberlere, sahabelere kavuşmayı çok istiyorum. Bugün hepimizin ruhunda büyük bir kavuşma özlemiyle yatan cennet hakkında hiç düşünülmeyen detayları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Cennette doyma hissi yok

Cennet eşsiz sofralarla, nimetlerle dolu. Cennet sofralarında insanlar diledikleri kadar yiyecekler ama doyma hissi olmayacak. İnsan aklından geçirip istediği her yiyeceği anında karşısında bulacak. Dalından kopardığımız meyvenin yerine hemen yenisi bitecek ve hiç eksilme olmayacak. İnsanlar acıktıkları için yemeyecekler, zevk için yiyecekler.

Cennette yeni, hiç bilmediğimiz zevkler var

Cennette yeni sesler, yeni notalar, yeni renkler, yeni tatlar, yeni kokular, yeni zevkler olacak ve bu insanların çok hoşuna gidecek. İnsanlar bu yeni zevklerle tanışacaklar ve çok hoşlarına gidecek. Algıları çok daha güçlü olacak.

Dilediğiniz, aklınızdan geçen her şey anında yaratılacak

Cennet insanın aklının alamayacağı kadar lüks nimetlerle dolu olacak, muhteşem evler, son model arabalar, harika bahçeler, ırmaklar olacak. Cennet caddeleri mis gibi kokacak. Teknolojik aletlerin hepsi olacak. İnsanların dünyada sevdiği her türlü nimet cennette en güzeliyle yaratılacak. Cennette toz, kirlenme, en ufak bir pis yer olmayacak. İnsanların çevresinde onlara hizmet eden çok fazla vildanlar, hizmetkarlar olacak.

Cennette yaşayan insanlarda en ufak bir acizlik olmayacak

Cennette yaşayan kadınlar ve erkekler muhteşem güzellikte olacak, vücutlarında en ufak bir acizilik olmayacak. İnsana acizlik dünyaya bağlanmaması için verilmiştir. Ama cennette tüm negatif özelliklerin hepsi kalkar. İnsan acıkmaz, yorulmaz, uyumaz, susamaz, kirlenmez. Daima mutludur, huzurlu ve çok neşelidir. Saçları pırıl pırıldır, hiç hastalanmaz. Cennette insanlar mükemmel bir ahlaka sahiptir, çok akıllıdır, hep güzel söz, hikmetli söz duyulur. İnsan çok güzel şarkı söylemek ister, söyler, harika resim yapmak ister ve yapar, bir anda başka bir ülkede olmak ister ve olur. Cennette zaman ve mekân, tüm sebepler kaldırıldığı için insanın sadece istemesi yeterli olacaktır.

Cennette eşyalar da, hayvanlar da şuurludur

Cennette eşyalar şuurludur, çünkü cennette sebepler kalkmıştır. Mesela cennette eşyaya “gel dersin, o senin yanına gelir, git dersin gider”. Cennette bulunan hayvanlarda şuurlu olacak, insanlarla konuşacaklar. Hayvanları çağırdığınızda yanınıza gelecekler ve sizinle sohbet edecekler. Cennet hayvanları ve bitkileri mücevherle süslü olacaklar.

Cennet pazarlarında yeni suretler olacak

Cennet pazarlarında gezen insanlar yeni bir görünüme bürünmek istediklerinde yeni suretlere girebilecekler. Mesela bir kadın başka bir kadın görüntüsüne, bir erkek de başka bir erkek görüntüsüne girebilecek, Allah onları diledikleri surette görünmelerine izin verecek.

İnsanlar cennette yepyeni bir yaratılışla yaratılacaklar, eşler birbirlerini çok büyük bir tutkuyla sevecekler. Cennet sofralarından, güzel sohbetlerden o kadar zevk alacaklar ki kalkmak istemeyecekler. Cennet bahçelerinde, cennet köşklerinde gezecekler. Orada dünyada kaybettikleri çocuklarına, hayvanlarına, diledikleri her şeye ama her şeye kavuşacaklar. Orada daha bilmediğimiz kimbilir ne nimetler, ne süprizler var. Tabii hepsinin üzerine inanan bir insan için, kalpten Allah'a aşkla bağlı bir insan için Allah'ın sevgisini kazanmak var, Allah'ın çok güzel bir insan suretinde görünmesinin verdiği çok ama çok büyük heyecanı yaşamak var. Allah hepimize böyle büyük bir nimeti ve Adn Cennetlerine kavuşmayı nasip etsin inşaAllah.

Çok esirgeyen Rabb'dan onlara bir de sözlü "Selam" (vardır). (Yasin Suresi, 58)

"İçinde ebedi kalıcılar olarak, orada her istedikleri onlarındır;bu, Rabbinin üzerine aldığı, istenen bir vaaddir." (Furkan Suresi, 16)

Ama Rablerinden korkup-sakınanlar; onlar için Allah Katında -bir şölen olarak- altlarından ırmaklar akan -içinde ebedi kalacakları- cennetler vardır. İyilik yapanlar için, Allah'ın Katında olanlar daha hayırlıdır. (Ali İmran Suresi, 198)

İman edip salih amellerde bulunanları, altından ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetlere sokacağız. Onda onlar için tertemiz kılınmış eşler vardır. Ve onları, 'ne sıcak-ne soğuk, tam kararında gölgeliğe' sokacağız. (Nisa Suresi, 57)

Kaynak:http://muminlerinyurducennet.blogspot.com/

Erkan Arkut

erkanarkut@yahoo.com.tr

 

Bu yazı toplam 2393 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com