24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara8 °C
 • Antalya20 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,625
  %0.11
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Aylin ÜNEK


Çayın demlenmesini mi beklesek, beklemeden mi içsek?

21 Nisan 2010 Çarşamba 14:13

Birkaç ay öncesine kadar varlığından haberim bile yoktu( dünya üzerinde yaşayan çoğu kişinin birbirinden haberi olmadığı gibi…). 'Kalp Koleksiyoncusu' isimli beyaz kapaklı kitabın üzerindeki 'grotesk öyküler' imlemesine takılmasaydım, Joyce Carol Oates adlı Amerikalı yazarın varlığından korkarım yaşamımın geri kalanı boyunca da haberim olmayacaktı.
Gerçek şu ki; keşifler beni her zaman eğlendirir. Grotesk kelimesinin anlamını yeni öğrendim! Bu tür halleri seviyorum. Entel dantel, her şeyi bilen bir görünümün doğaya aykırı olduğunu düşünüyorum çünkü. Çünkü ben bir insanım, kütüphane değilim ki kazık gibi olduğum yere çakılayım! Neyse, grotesk kelimesi; hem korkunç, hem de gülünç öğeleri tek sözcükte birleştiren bir tanımmış. Tabii, ilgimi çekmeye yetti. Öykü yazmaktan da, okumaktan da pek hoşlanmam.Benimkine gizli bir kıskançlık, eski söylemle haset diyebilirsiniz. Çünkü bana göre başarılı bir öykü yazabilmek, içli ve uç  bir zekanın ürünüdür. Kısacık birkaç sayfayı düşlerle donatmak korkunç bir yeti. Ama asıl anlatmak istediğim bu değil, dolayısıyla parantezi kapatıyorum. Ve bizimki gibi medeniyetçilik oynayan ülkelerdeki –gibi görünümlü hallerin abartı sanatına sandığımızdan daha takıntılı olduğunu keşfettiğimi itiraf ediyorum.
Bir öykücü olarak Oates'ten etkilendiğimi söyleyemem. Ancak bu o kadar da önemli değil,önemli olan; kaynağından henüz alınan su akışkanlığındaki tümceleri… Sanırsınız ki yazar hiç düşünmemiş, planlamamış, olanca natürelliğinde oturmuş bilgisayarın başına ve yazmış. O tümceler birbirinin peşi sıra nasıl kayıyor, nasıl akıyor bilseniz… Bir okur olarak hiçbir yorgunluk hissetmiyorsunuz,bilakis okuma süreniz boyunca ruhunuzun dinlendiğini, arındığını, rahatladığını hissediyorsunuz. Sonuçta yazarın seçtiği öykülemeleri beğenip beğenmediğiniz önemini yitiriyor. Üslubuna büyüleniyorsunuz ve oracıkta kalıyorsunuz. Kendinizden arındıkça okumak istiyorsunuz çünkü. Hal böyle olunca da istemsiz biçimde ben de takıldım tabii. Şu az gelişmişlik ve –mış gibi hallere…


Bir birey, okur, izleyici, dinleyici ve müsvette bir yazar olarak doğrudan söylenmeye hakkım var: kasıyoruz biz! Tartışırken kasıyoruz, severken kasıyoruz, sevişirken kasıyoruz, dövüşürken kasıyoruz, yerken kasıyoruz, hasıl-ı kelam içerken kasıyoruz! EH, bu durumda, edebiyatı kasıyoruz, şiiri kasıyoruz, makaleyi kasıyoruz, haberi kasıyoruz, siyaseti kasıyoruz, futbolu kasıyoruz, msn'de yazışırken bile kasıyoruz. Bu hal ve şeraitte asıl konuya gelirsek, kasmaktan başarmakta zorlanıyoruz dememiz gerekebilir yüreklice. Anlamını bilmediğimiz için değerini vererek yapmıyoruz hiçbir işi  demek gerekir en gerçekte!..


Herkesin her şeyi bildiğini iddia ettiği bir ülkede, bu tam donanımlı bilen insanlarla iç içe yaşarken kasmamak pek de mümkün görünmeyebilir. İşin dibi başka bana kalırsa, olamamanın halleri bunlar diye düşünüyorum ben. –Mış gibi olmak, bir başka deyişle. Öyle olunca ne oluyor, moral bozuntusu, motivasyon gibi psikolojik terimler devreye giriyor, işimizi yapmamıza engel oluyor. Psikoloji önemli elbette, fakat günümüz insanı için profesyonellik ön planda olmalı bence.Yani gerekler… Asla gerekçeler değil!!! Yani ne yapma bilinci…Ne yapılması gerektiği bilinmiyor da bu soruya eğer nasıl yapılacağı sorusu da ekleniyorsa, o iş kolunda çalışılmamalı diye düşünüyorum açıkçası ben, işin başında vazgeçmeli, havlu atmalı.'Beceremiyorum kardeşim bunu ben!'diyebilmeli her yürekli insan. Çünkü moral değerler günümüz gerçekliğini sadece psikolojik bilişle aklayabilecek motivasyon gücüne sahip değil ne yazık ki! İnsanın kendi varlığına, diğerlerince bilinen ismine, geleceğine zararı dokunuyor en çok bu durumda. 
Beni tanıyan bilir, çayın iyice demlenmesini bekleyemeden bir bardak dolduruveririm kendime. Tadına da sonra varırım böylece. Severim demsiz halleri ben; o anın farkındalığını severim. Kas(larımın) –mak gibi davranmaya başladığı anlardır o anlar. Çay gibidir içtiğim ama çay da değildir!
Ne güzel. Çayı henüz demlenmediğinin bilinciyle içebilmek diyorum, güzel! Dahası dilimin uç köşesinde ama… Anlatırım ben sonra. Duramam, dayanamam nasılsa.

Bu yazı toplam 2561 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com