1. YAZARLAR

  2. Sinan KARAKAŞ

  3. Camii isimleri
Sinan KARAKAŞ

Sinan KARAKAŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Camii isimleri

A+A-

Camii isimleriCamilerimizin içinde birçok hat sanatı örnekleri vardır, gerek ayet olarak gerek isim olarak ve gerekse cami dekorasyonuyla ilgili tezyinat çalışmaları yapılır. 

Benim dikkatimi çeken, isimlerle ilgili çalışmalardır. Ayetler, Allah lafza-i Celali ve peygamberimizin isimleri, camilerin elbette olmazsa olmazlarındandır, zaten camileri Allah’(C.C.)ın evi olarak addetmiyor muyuz? Ayrıca Hülefa-i Raşidin olan ilk dört halifenin ismi de bulunmaktadır. Peygamberimizin erkek torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’in de isimleri camilerimizi süsleyen hat sanatı örneklerindendir. 

Asıl tuhafıma giden ve yazmazsam rahatlayamayacağım bir konu var: Dinimiz erkeklerin dini mi ki, hep erkek isimleri vardır? Bu din Allah’ın ”Vema hellektül cine vel inse, illa liya’büdun” (Ben insanları ve cinleri bana ibadet etsinler diye yarattım. Zariyat:56) diye buyurduğu gibi, tüm insan ve cinlere gönderilmiş yaratanın yarattıklarına mesajıdır. Yani ne yalnız erkeklere ne de yalnız kadınlara gönderilmiştir. Birçok hitapta da “Ey, insanlar” şeklinde tezahür etmiştir.  

Dört halife zaten erkek, ayrıca peygamberimizin Hazreti Fatıma validemizden olma torunlarının erkek olanlarının isimleri yazılmaktadır. Peygamberimizin kızı, öz kızı, müminlerin annesi, peygamberimize en yakın insan, ciğerparesinin ismi acaba kadın olduğu için mi yazılmamaktadır, şaşırmamak ve itiraz etmemek elde değil! Hayır, yazılmayacaksa hiç birisi yazılmasın, zaten ne dört halifenin ne de peygamberimizin torunlarının Kuranda isimleri zikredilmemektedir.

 

Peygamberin kızlar Hz. Zeyneb, Hz. Rukiye, Hz.Ümmü Gülsüm ve Hz. Fatıma, müminlerin analarıdır. Ancak hiçbir camimizde bu annelerimizin ismine rastlamak mümkün değil. Ayrıca Hz.Fatıma’nın iki kız çocuğu ki, birinin adı Ümmü Gülsüm diğerinin adı Zeynep, fakat ne hazin bir durum ki, erkeklerin ismi camilerimizi süslerken, kadınların ismi unutturulmaya çalışılmaktadır sanki. Bu din mükellefiyetliği yalnızca erkeklere vermediği gibi, erkeklerin dini de değildir. Neden böyle bir davranış sergilenmektedir, anlamakta zorluk çekmekteyim doğrusu.

 

Diyanet İşleri Başkanlığının bilmiyorum bu konuda tatmin veya ikna edici cevabı var mıdır, öğrenmek istiyorum. Diyecekler ki, “Ya kardeşim, başka işin yok mu senin, uğraştığın şeye bak, başka işin mi yok, bu konuyu kurcalıyorsun”, onca sorunun yaşandığı şu zamanda abesle iştigal gibi görülebilir. 

Hayır, bence abesle iştigal değil, gerçekten izahı gerektiren bir konudur ve bence bunun ilgililer tarafından ele alınması, bu dinin erkeklerin dininin olmadığının vurgulanması gerekir. Sorumluluk konusunda erkekle kadın arasında bir fark var mıdır, günah erkeğe de günah, kadına da günahtır, ama camide erkek ismi serbest olarak camileri süslerken, o yüce kadınların isimlerinin boykot edilmesi anlaşılır değildir.

 

Selam ve saygılarımla…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT