23 Ekim 2016 Pazar
 • Diyarbakır24 °C
 • İstanbul20 °C
 • Ankara19 °C
 • Antalya24 °C
 • İzmir24 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Ziya AKGÜL / Diyarinsesi.Org yazarı


Camia Ve Hükümetin Ayrıştığı Tek Nokta

05 Ocak 2014 Pazar 01:07
 Analiz -1 
 
Bir yıl önce  PYD, Türkiye sınırını  geçiş  bölgesi  ilan etmiş, Kuzey Irak'ta ABD ve İsrail  desteği ile ve tabi Barzani'nin kontrolü  altında eğitilen bin  kişilik PKK'lı gurup Suriye'ye taşınmıştı. Bu olayların yaşandığı günlerde ikinci  geçiş  bir Kürt Devleti'nin yakında kurulacağını, söyleyenler, kamuoyunu  yanlış  bilgilendirmekle  suçlanmıştı. Bu olayın üzerinden bir yıl geçmeden devlet yetkilileri bir kez daha yanılmıştı. Önce Genelkurmay Başkanlığı ardından Başbakanlık yetkilileri, Suriye'nin Kuzey'inde otonom bir yapıya gidildiğini zorunlu anlamış, ardından da yine bildik tehditlerle,  halkın  gazını almaya  çalışmışlardı. Maalesef her şey Öcalan ve Kandil'in kontrolünde ilerlemekteydi.
Şimdide  Türkiye'nin güneyinde bir Kürt devleti kurma çalışması vardı. Önce  özerk  bir yarı bağımsız  devlet hayata geçirilecek. Ardından Avrupa, Suriye ve Kandil'de eğitilen PKK'lılarla Türkiye'de “tam bağımsız Kürdistan” devletinin yolu açılacaktı. “Çözüm, barış, süreç” diyenlerin aksine yakın bir zamanda Hakan Fidan, Efkan Ala, Yalçın Akdoğan ve Başbakan'ın yakınındaki danışman kadrosunun Türkiye'yi nasıl bir dönülmez yola  sevk edeceğini herkes anlayacak.  Ama belki de iş işten geçmiş olacak.. Hatta hem göreve getirilirken hem de şimdiki gibi çok kritik süreçler öncesinde İsrail'in ve ABD Yahudi Lobilerinin Hakan Fidan'ı hedef alan tavırlarının; onun kendi işlerine yarayacak hizmetlerini kolaylaştırmaya yönelik olduğu artık ortaya çıkmaktadır. Bilinirse  bir uluslararası Kürt konferansı için 'hazırlık' toplantıları Irak'taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) merkezi Erbil'de, KYB Başkanı Mesud Barzani ev sahipliğinde başlamıştı. Toplantılara Kürtlerin yaşadığı Türkiye, Irak, İran ve Suriye'den Kürt partilerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşları da katılmıştı. Bu tür toplantılar daha önce de  çeşitli  yerlerde yapılmıştı.( Brüksel, Ankara, Diyarbakır ) 
Demokratik bir Türkiye Kürtlerde bağımsızlık fikrini körüklemez mi? Bu ihtimal de var. Ama ayrılıkçılığı ve silahı bırakıp demokrasi çatısı altında tutmak daha doğru olmaz mı? Katalanlar, Basklar, İskoçlar, İrlandalılar bağımsızlık derken artık şiddete başvuruyorlar mı? Hayır”  diyen Hasan Cemal toplumun gazını alıp, Kürdistan oluşumuna fikri zemin hazırlamaktaydı.
Almanya'nın önde gelen siyasi analiz dergilerinden olan  Zenith  bir sayısında  ; “Bu ülke hâlâ önlenebilir mi?” sorusunu kapağa taşımıştı. Bu ülke dediği, ' Kürdistan' oluşumuydu . Yani Kürtlerin yoğun olarak olduğu  İran, Irak, Suriye ve Türkiye'nin güneydoğusunu içine alan geniş bir coğrafyaydı. Zaten soruya eşlik eden büyükçe bir harita koymuşlardı. Ağrı, Erzurum, Gaziantep ve Kamışlı da bu haritadaydı. Irak, Suriye ve İran'i  da  dahil etmişlerdi.  Bu durumu en  iyi  analiz  etmesini  başaran Ekrem Dumanlı   “Gel de Kaygılanma” yazısında: 
 “Şu anki fotoğraf gayet net: PKK barış adına adım atmıyor; tam aksine büyük bir çatışmaya hazırlandığına dair görüntü veriyor sürekli. KCK yönetimi değişti, nerdeyse Türkiye'ye tehdit savurmayan 'PKK kurmayı' kalmadı. Üstelik süre veriyorlar, 'Son kez uyarıyoruz!' diyorlar. Yeni KCK stratejilerinde açıkça görülüyor ki örgüt, taraftarına sokağa dökülmeyi emrediyor. Bunlardan kaygı duyduğunuzu söylediğinizde bazı pembe dizi senaristleri her şeyin çok iyi gittiğini, endişeye mahal olmadığını vs. söylüyor. Güzel! Ama manzara hiç öyle bir şey demiyor. Neymiş? Devlet (daha doğrusu MİT) İmralı'da mahkûm örgüt liderine hâkimmiş, o da örgüte hâkimmiş; dolayısıyla asayiş berkemal imiş. Aklı başında her insan bu tozpembe yorum karşısında şu soruyu sormaz mı: Madem her şey bu kadar kontrol altındadır, bu ürkütücü manzaranın sorumlusu kimdir?
Şehrin göbeğinde polis gücü oluşturacaksın, 2 bin küsur genci örgüte yeni üye yapıp dağa çıkaracaksın, ağır silahlar eşliğinde mezarlıkta tören düzenleyecek 'şehitlik' inşa edeceksin, yol kesip kimlik kontrolü yapacaksın, dört parçalı devlet kuracağını (bir milletvekilinin ve örgüt liderinin ağzından) bangır bangır haykıracaksın, hükümete “2. aşamaya geç” diye dayatacaksın… Ve insanlar “Her şey yolunda!” deyip hayata huzur içinde devam edecek; öyle mi?
Bu yazı  bugünü  analiz  etme  adına  gayet  yeterli kalıyor..
Gelelim camianın meseleden  bu  kadar dert  yanmasına..
Camianın meseleden bu kadar dert yanmasının tek sebebi  hiç kuskusuz  ülkenin bölünmez  bütünlüğü  kapsamında  ümmet  müttefiki  Kürt  halkını  diğer orta doğu halkları gibi kapital çevrenin ekseninden kurtarıp  gemlenmiş  politikalar çerçevesinden alıp  ulusal  bazda hak ettiği değerin kendi öz kaynaklarından  almasını  sağlamaktır. Camia  Bediuzzaman  Kriterlerini  prensip alarak  Kürt  politikasını sosyolojik bicimde  ele  almasının da bir sebebi   bu  olsa  gerek. Çünkü Bediuzzaman kürtlüğün tanimini  yaparken ümmetçiliği  merkeze  alıp olay  bu   eksen  etrafında  dramatize  etmiştir. Belki de Kürt halkının   geleceğini bir  Kürt  olarak 100  sene   önce  bu   perspektifle okuyup bu güne  bu kadar  şeffaf yansıtmasının altındaki    neden budur.
 Bu gün  hükümet ile camia arasındaki  temel  sorun  budur.
 
Sonuç:
 
Bu yazı toplam 11542 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com