24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara10 °C
 • Antalya19 °C
 • İzmir16 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,625
  %0.11
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Celal GÜNEY


Büyükşehir bu mezarlıkları görmez mi?

27 Haziran 2014 Cuma 00:10

Hepimizin mutlaka bir yakını, anası, babası, oğlu, kızı, yiğeni, amcası, dayısı vs.vs mutlaka burada  bir yatanı vardır.  Nereden mi bahsediyoruz, meşhur Mardinkapı Asri mezarlığı. Benim anam, babam, ağabeyim başta olmak üzere velhasıl bir çok yakınımın yattığı yer Mardinkapı mezarlığı virane bir durumdadır. Buraya hizmet etmeyi hiç bir kurum aklına getirmez mi veya onların burada yatan hiç mi yakını yok da gelip bu vehameti görmezler.

MEZARLIKLARIMIZ LABİRENT GİBİ

Diyarbakır'a her gelenin ilk uğrak yerlerinden biri olan malumunuz mezarlıklardır. Bu gelişimde emin olun  babamın mezarına,  27 tane mezarın üzerine basa basa, kırık dökük ağaçların oramıza, buramıza battığı bir şekilde üstüne bir de çok sevdiğim gömleğime saplanan bir ağaç dalı sayesinde kendimizi paralayarak zar zor ulaşabildik. (Mardinkapı Mezarlığı girişte, çeşme ve küçük havuzun alt taraflarında en alt kısımdaki mezara bir ulaşında sizi göreyim).

Kimse bahanelere sığınarak "Geçmişten gelen büyük bir çarpıklık içindeydi" "Mezarlıkları yerlerinden oynatamıyoruz"  veya "Bizden önce de böyleydi" gibi saçma sapan bahaneler üretmesin. Belediyelerin görevi bahane değil aksaklıkları bir an önce çözmesidir. Kent büyüdükçe büyüyor, eskiden gelen bir aksaklık varsa derhal çözüm üretilmelidir.

İnsanların yaşarken rahat edemediği bu acımasız dünyada, bir kaç seveninin ya da yakınının mezarlarına bu kadar mücadeleden sonra varması, bence koca bir köy kent görünümündeki Diyarbakır için utançtan başka bir şey değildir.

81 kent içinde bu kadar düzensiz, yolu, izi olmayan, resmen yol geçen hanı durumunda ki mezarlıklar tam da kentin şu andaki çarpıklığının birebir kopyasıdır. Mezarlıklarımızın bu kadar virane bir durumda  olmasına göz yuman ve hiç bir çalışma yapmayan belediyeler için söylenecek tek şey var "Aynası iştir, lafa bakılmaz."

Yaklaşık 30 yıldır babamın mezarına hep bu kadar macera dolu yollar sonunda ulaşmamız ve hiç bir çalışmanın olmadığını görmek bu kent adına çok acı bir durumdur.

Bu gelişimde gördüm ki evet, virane bir halde olan kiliselerimiz tek tek onarılmış, tarihi bir çok yer hem de harika bir restorasyon sonrası bu işi yapanları nasıl alkışlayıp tebrik ettiysek, aynı şekilde mezarlıklarımıza 50 senedir tek bir çivi çakılmaması bu kentte yaşayanlara ve ölülerimize saygısızlığın ağa babasıdır.

BÜYÜKŞEHİR NE BEKLİYOR

Büyükşehir Belediyemize bağlı olan mezarlıkların bir an önce elden geçirilmesi, mezarlık içindeki yolların açılması-belirlenmesi, biraz yeşilliklerle donatılması, giriş çıkışların kontrol altına alınacak kapıların olması, mezarlıkların içinde cirit atan su taşyan o çocukların en azından bir düzene koyulması,  etrafa koku ve hastalık saçan o girişteki o minik havuzun elden geçirilmesi, onarılması ve ek çeşmeler yapılması, mezarına gelecek vatandaş için eziyet olan otopark sorunu için acilen bir çalışma yapılması, yeni mezarlık alanlarının açılması,koca Büyükşehir Belediye için çok zor işler olmasa gerek.  Yeni iş başına gelen eş başkanlarımızın bu konuyu acilen gündeme almalarını diliyouz. Heralde mezarlıklarımızın kiliseler kadar önemli ve ölülerimize olan saygının farkında olduğunu kendileride kabul edeceklerdir.

ELAZIĞ YOLU ÖLÜNCE BİTECEK 

Meşhur Elazığ yolu, Seyrantepe'den başlayan o inşaat ben kendimi bildim bileli çocukluğumdan beridir devam etmektedir. Sürekli olarak yolun bir tarafının kapalı olması sakın size iş yapılıyor gibi de görünmesin. Bu işi hangi kurum yapıyor, yaptırıyorsa hepsini o makamlardan sopayla kovalamak lazım. Bu ne bitmez işkencedir. Sözüm ona 30 yıldır sürekli binlerce ihale açılan bu yollar için göz boyamadan başka hiç bir icraat yapılmamaktadır. Buraya yıllardır gelip giden valiler, kamu kurum yöneticileri Allah için bu durumu nasıl görmezler şaşıyorum. Çocukken yolculuklarımızda geçtiğmiz kent girişlerini görünce içimden "Acaba Diyarbakır'da bir zaman sonra bu şekilde olur mu" diye içten içe hep düşünürdüm. Bizimkisi saf bir hayalmiş, bu hayali heralde bir yüz yıl geçsede göreceğimiz yok.

Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi (DEAH)

Geçen gelişimde hasbel kader bir iş üzerine ziyaretimde o koca hastanenin girişinin bir çamur deryası olduğunu resimlerle yazarak ilgilileri uyarmıştım. Bölgenin en büyük hastanelerinden biri olan bu devasa kurumun kapısına konulan sadece 3 tane bank vardı. Ne ilginçtir ki üçüde birden kırık dökük bir halde insanlarımıza yapılan bu eziyetleri yazmıştım. Bu gelişimde hastane bahçesinin komple asfaltlandığını görmek beni mutlu etti. Ama halen bir çok eksikliğin olduğu gün gibi ortada. asfalt yapılmış ama bu defa vatandaşın yürüyeceği kaldırım unutulmuş. Bahçede vatandaşın oturacağı tek bir tane bankın olmadığını sayın Başhekimimize duyurmuş olalım.

Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi'ne - - A L K I Ş ---

Eski adıyla Numune ve Göğüs Hastaneleri. Yıllardır ucube bir şekildeydi. Acaba nereden hortlak çıkacak, neresi yıkılacak, burası hastane mi demeye bin şahit olduğumuz buraya çok genç işinin erbabı bir babayiğit atanmış. Gittim hastaneyi tek tek gezdim inanın yanlış yere mi diye, çaktırmadan bir kaç kez etrafıma bile bakındım. Sanki o hastane gitmiş, bambaşka bir yer yapılmış. Hastane giriş çıkışları, acil kısım, poliklinikler, bekleme salonları, tuvaletler, hasta yatakları komple tek tek yenilenmiş. Bu hastanenin başhekimini bizzat ziyaret ederek tanışmak istedim. Adı Şenol Gedik, gencecik pırıl pırıl, hatta kıpır kıpır işkolik bir hemşehrimiz. Bizlere "sizin gördüğünüz bizim gözümüzden kaçan bir şey varsa lütfen söyleyin değerlendirelim" evet yapılanlar harika ama ona göre daha yapacak çok iş var. Burası bir zamanlar bölgenin en fazla hastayı barındıran, en fazla ameliyatın birada yapıldığı meşhur bir yerdi. Çürümeye terkedilmişken yeniden hayat bulmasını sayın Başhekim Gedik ve ekibini kutlamak ve alkışlmak istiyorum.  Hep eleştiri olacak değil ya böyle güzel şeyleride bazen görmek beni çok mutlu ediyor.

Bu yazı toplam 7727 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com