1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Bursaspor Maçı İçin Dip Notlar
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bursaspor Maçı İçin Dip Notlar

A+A-

Bursaspor maçı için Amedspor'un yaptığı maç toplantısında konuşma yapma hakkına sahip olsaydım, herkese açık yüreklilikle şunları söylerdim:

 

“Her ne pahasına olursa olsun, herşeyden önce sakin kalmayı başarmalı ve sadece ama sadece bu maçı kazanmaya odaklanmalıyız. 90 dakikalık bir süreç olarak, bir maçı kazanmak ile o maçı kazanmanın ne anlama geldiğini düşünmek iki farklı odak ve zihinsel yapılanmadır. Motivasyon açısından bir maçı kazanmanın detayları yerine bir maçın anlamı üzerine yoğunlaşmak çok tehlikeli ve genellikle ters tepen bir silahtır.

 

O nedenle bize bir maçı kazandıracak olan; o maçın stratejisi, taktiği ve kimi aksiyonları mümkün ve uygulanabilir hale getirecek olan ayrıntılarına yoğunlaşmaktır. Çünkü en değerli ve en verimli motivasyon kaynağı burada yatar.

 

Bu maçın anlamı Diyarbakır tarihinde Diyarbakırspor ve Amedspor'a yapılan bütün haksızlıkları telafi etme ve o mağduriyetleri ortadan kaldırıp, haksız ve adaletsiz olanlara had bildirme maçı değildir. Böyle düşünmek ya da motivasyon hedefini böyle kurgulamak, herşeyden önce bu maçın maç olarak taşıdığı değerlere ve Amedspor oyuncularına büyük haksızlık olur. Çünkü tarih boyunca Kürtlere ve Diyarbakırlı'lara yapılmış olan bütün haksızlıkların yükünü tonlarca ağırlıktaki kaya parçaları gibi Amedspor oyuncularının omuzlarına yüklemek olur. Bu hem haksız hem de insafsız bir talep olur. Amedspor'lu oyuncular sadece bu maçı kazanıp bir üst tura çıkmayı hedeflemelidirler.

 

Ucuz motivasyon tekniklerini kararlılıkla bir tarafa bırakıp, Amedspor'un sadece bu maçı kazanmasını sağlayacak, oyun içinde ihtiyaç duyacağı daha değerli argümanlar üzerinde titizlikle durmakta fayda var. “Koçum.. Aslanım..” edebiyatı ya da bütün tarihsel haksızlık ve adaletsizliklerin rövanşını almaya davet eden mantık son derece yanlış ve üstelik sorun çözmek yerine bizzat sorun olabilecek telkin ve değerlendirmeler olur.

 

Amedspor bu maçı kazanabilecek kapasitede bir takım ve oyuncu gurubuna sahiptir. Eğer teknik direktör Sertaç Küçükbayrak bu maçın talepleri ile oyuncu gurubunun yetenekleri arasında orantılı bir oyun planını dengeleyebilirse, Amedspor çok da zorlanmadan bu maçı Bursa deplasmanında zaferle bitirebilir. Çünkü rakip Bursaspor kaotik olarak ifade ettiğim Türk tarzı futbol oynama pratiğinin ürünlerinden biridir. Bu şu demektir; bütün Türk takımlarında olduğu gibi, Bursaspor'un da etkin, aktif, dayatmacı ve egemen bir oyun anlayışı yoktur. Oyunculararası ilişkiler bir planlamadan çok oyunun de-facto gelişi güzel karakterinden kaynaklanır. Hamza Hamzaoğlu'nun bu oyuna katkısı sağlam bir defans ve hızlı bir kontra atak girişimleridir.

 

Tehdit algısı bizzat oyuncuların halet-i ruhiyesi ile deforme olmuş takımlarda sağlam defansif organizasyonlar üretmek mümkün değil. Türk tarzı futbol oynama pratiğinin defansif karakteri bu psikoljik zaaflarla maluldur ve Bursaspor da bu tablonun dışında değildir. Eğer Amedspor kendi oyununu 40 metrede tutma becerisini gösterebilir ve kısa, yan ve dik paslarla alan katetmeyi bu maçı oynama biçimi olarak önüne koyarsa, kalesini koruma refleksiyle Bursaspor'un defansı geriye doğru koşular yaparak Amedspor'a oynamak için daha geniş alanlar bırakması yüksek ihtimaldir.

 

Bu noktada önemli olan, oyun merkezini Deniz Naki'nin etrafında konumlandırıp, hücum girişimlerini kısa ve garantili paslarla yaparak Bursaspor kalesine doğru akışkan bir oyun tasarlamak ve olası top kayıplarında ise; aynı mantıkla, ikili-üçlü şok, rakibe hareket kabiliyeti vermeyen preslerle Bursaspor'un oyun oynamasına izin vermemektir.

 

Bursaspor hücumlarının uzun paslarla ve rakibin arkasına oyuncu sarkıtarak planlanacağı bir sır değil. Kenara taşınan her topun ortaya kesileceğini söylemek de kehanette bulunmak anlamına gelmez. Çünkü Türk futbolunun bariz özellikleri bunlardır ve Amedspor'un bu bariz özelliklere vereceği cevap; kısa pas ve oyunu dar alanda oynamak olmalıdır.

 

Bursaspor'a geride geniş alanlar bırakmaktan korkmadan -ki bu geniş alanları bırakmadan da defansı ileri çıkarmak mümkündür- orta saha ile defans oyuncularından oluşan bir blok oluşturmak ve bu blok aracılığıyla hücumu sürekli desteklemek maç içinde Amedspor'a oyunun iktidarını hediye edecektir.

 

Bu maç için santrafor Şehmuz Özer'den vazgeçmek ya da bu mümkün değilse Şehmuz Özer'i hedef topları bekleyen pivot santrafor olarak kullanmak yerine Deniz Naki'nin sadece 5 metre ilerisinde Deniz Naki'ye duvar olabilecek bir imkan olarak kullanmak çok daha doğru ve işlevsel olacaktır.

 

Bursaspor maçını kazanmak mümkündür ve bu maçı kazandıktan sonra kazanılan maçın ne anlama geldiği üstünde düşünmek daha akıllıcadır.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT