1. YAZARLAR

  2. Abdulkadir Nur GÖRDÜK

  3. Bursa'dan Diyarbakır'a
Abdulkadir Nur GÖRDÜK

Abdulkadir Nur GÖRDÜK

Şair / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bursa'dan Diyarbakır'a

A+A-

Bu hafta içinde 2-4 Temmuz arası özel işim nedeniyle Diyarbakır'a gittim. Bu gidişimi sizlerle paylaşmamda  önemli kılan Bursa Yenişehir Havalimanı'ndan Anadolu Jetle gidiş gelişimdi.


Bildiğiniz gibi bir süreden beridir Bursa-Diyarbakır arası uçak seferleri Cumartesi ve Pazartesi günleri karşılıklı direkt uçuş, diğer günlerde Ankara bağlantılı uçuş yapılıyor.


Uçak saatine uygun olarak Yenişehir Havaalanına giden Büyükşehir Belediyesi Servis aracı Kent Meydanından kalkıyor, Arbayatağı ve Kestel duraklarında varsa yolcu alıyor ve yoluna devam ediyor. Bu servisi hatırlı kılan ikinci bir özellik de ücretsiz olmasıdır.


Çok şık bir apronda hizmet veren Yenişehir Havalimanı uçakların gidip gelmesiyle hareketleneceğe benziyor ve bu hizmeti fazlasıyla yapmayı hakkediyor.


4 Temmuz Cumartesi günü de bu sefer direkt uçuşla Diyarbakır'dan Yenişehir'e uçtum. Aynı şekilde servisle bütün yolcular ücretsiz olarak güzergah boyunca ulaşacakları yerlerin duraklarına teslim edildi. Havaalanından dönüşte durak kısıtlaması bulunmuyor, isteyen istediği durakta otobüs şoförünü uyarmak kaydıyla inebiliyor.
Hem gidişte, hem gelişte kibar, nazik, saygılı tavrından dolayı servis şoförlerimize teşekkür etmeyi hepimiz adına kendime vazife biliyorum. 


Gidiş yönünde kocaman uçağın her koltuğu dolu ve zamanında hareket ederek müşteri memnuniyeti ile dopdoloydu. Gelişteki direkt uçakta ise çok az bir boşluk vardı. İstatistiki bilgi verilmek istense yüzde 80 den fazla doluluk oranı vardı sanırım. Bu da yıllarca yapılmayan ve hatta iptal edilmiş olan Diyarbakır- Bursa uçak sefrerlerini iptal ettiren mantığın sahipleri ve uygulayıcılarına usulünce atılan bir tokat gibiydi.


Yani Yenişehir havalimanı yakın zamanda özel havayolları ve şirketlerince de el üstünde tutulacağa benziyor ki her hali ve her davranışıyla bunu fazlasıyla hakkettiğini söylemek isterim. Arama noktaları, bagaj teslimatları, güvenlik  hizmetleri, güleryüzlü ve yardımsever personeliyle bu işi şimdiden başarmış görülüyor.


Elbette her vatandaşın özgür seyahat etme hakkı vardır ve Devletin sağlamak zorunda olduğu bir hizmettir. 
İstatiki bilgilere göre Bursa'da yaşayan Diyarbakır'lı sayısı küçümsenmeyecek sayıdadır. Bunların büyük bölümü  işadamı, öğrenci, asker, memur, emekçi ailelerinden oluşmaktadır. 


Turistik ve ticari gezi yapanlar da bunların dışındadır. Dolayısıya uçak seyahatinin elzem ve önemli olduğunun başka gerekçesine gerek yoktur. Şu anda doluluk oranı açısından üst seviyede olan yolcu sayısı bazı zamanlarda düşebilir ancak bu düşme hiçbir zaman seferlerin iptali sonucunu doğuramaz.
Tarihin ve medeniyetlerin beşiği sayılan kültür merkezlerini birbirine havayolu ağıyla bağlamak insana, turizme, kültüre saygı duyan her yönetimin öncelikli görevidir.


Bu seyahatin hepimizi ilgilendiren kısımlarını paylaşmamın nedeni, siz değerli okur ve hemşehrilerimin haberdar olması niyetiyledir. Hepimiz, seyahat hakkımıza sahip çıkarsak geçmiş zamanlarda olduğu gibi başka nedenlerle bile olsa bu hakkı elimizden almak isteyenlere fırsat vermeyeceğiz.
Bu hizmette emeği geçen, katkısı olan, güç veren ve destekleyen herkese Bursa ve Diyarbakır' dan gönül dolusu selam iletiyoruz. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT