1. YAZARLAR

  2. Faruk ŞİMŞEK

  3. Bursa Şehirinde Kürt Açılımı
Faruk ŞİMŞEK

Faruk ŞİMŞEK

Diyarinsesi.Org Halkla İlişkiler
Yazarın Tüm Yazıları >

Bursa Şehirinde Kürt Açılımı

A+A-

Bursaspor - Diyarbakırspor müsabakasının kısa değerlendirmesi

Diyarbakırspor hafta içi yaşanan maddi krizden dolayı bir hayli etkilendiğini Cumartesi günü Bursa Atatürk Stadyumunda bariz olarak gördük. Saha'da Kaptan Barış, Tolga ve Bessam ABBAS'dan başka kimse yoktu diyebilirim. Ev sahibi takım olan Bursaspor ilk devrede oyunu Diyarbakırspor yarı alanına yıkarak gol bulmak istiyordu. Nitekim 30. dakikada Bursaspor'un futbolcusu olan Volkan ŞEN yaşanan bir karambolden dolayı takımı 1-0'lık üstünlüğe taşıdı. Müsabakın'ın 2. yarısında  Orta Hakem Özgür TUNÇALP'ın !!!! başarılı bir kararı ile Diyarbakırspor aleyhine bir penaltı düdüğü çalarak Bursaspor'u 2-0'lık üstünlüğe taşıdı. 66 dakikada  ve 72. dakikada ev sahibi 2 gol bularak müsabakayı 4-0 tamamlayarak 3 puan'ı hanesine yazdırmayı bildi.

Müsabaka Öncesi Yaşanan Olaylar

Müsabaka önce Diyarbakırspor Dernekler Birliği Yönetim Kurulu üyeleri ve Başkan Ramazan TUGAY ile Texas Grubu Başkanı Mehmet GÜZELSÖZ ve Selim KURTULAN ile karşılıklı sıcak ve samimi bir sohbet gerçekleştirdiler. Bu sohbette her iki taraftar temsilcileri müsabaka'nın hak edenin kazanmasını ve dostluk mesajları veriyolardı. Bu buluşmada fair play ruhu adına güzel anlar yaşandı. Dernekler Birliği Başkanı Diyarbakırspor atkısını Texas Grubu Temsilcisi Mehmet GÜZELSÖZ'e armağan etti. Buna karşılık Texas Grubu Başkanı Mehmet GÜZELSÖZ'de Bursaspor atkısını Diyarbakırspor Dernekler Birliği Başkanı Ramazan TUGAY'a armağan etti. Bu sıcak ve samimi geçen sohbet içerisinde Mehmet GÜZELSÖZ kendisinin Diyarbakırlı olduğunu belirtti. Bursaspor TV'ye her iki taraftar temsilcileri fair play adına çok güzel demeçler verdiği gözlendi. Müsabakanın başlamasına yaklaşık 2 saat önce Selim KURTULAN ve Mehmet GÜZELSÖZ ikilisi Ramazan TUGAY'dan izin alarak masadan ayrıldılar.

Bursaspor Müsabakasın'da Kürt Açılımı

Müsabaka saati yaklaştıkça Bursaspor'lular stadyumu doldurmak için stadyuma geliyorlardı. Diyarbakırspor taraftarı ise kendine tarafına ayrılan 1000 adet bileti kısa sürede tüketerek misafir taraftarına ait olan kısımlar yerlerini alıyolardı. Diyarbakırspor sahaya ısınmaya çıktığı andan itibaren taraftarlarımız takımımızı tabiri caiz ise bağırına basarak destek veriyordu. Müsabaka öncesinde yapılan seranomi sonrası okunan İstiklal marşı sonrasından ne olduysa ondan sonra oldu. Bir bütün olarak hareket eden Bursaspor'lu taraftarlar Diyarbakırspor taraftarına yapılmadık hakaretler ve siyasi sloganlar atarak taraftarımızı çileden çıkarmak istiyordu. Ama özellikle Diyarbakırspor Dernekler Birliği Başkanı Ramazan TUGAY, As Başkan Ömer AK, As Başkan Orhan TUMA ve Diyarbakırspor Taraftar Derneği Başkanı Zülküf İŞLEK'in sağ duyulu yaklaşımları ile taraftarlarımızı sakinleştirmek için ellerinden gelen bütün çabayı sarf ettiler. Özellikle Kale arkasında bulunan faşist ruhlu insanlar topluluğu Diyarbakırspor taraftarına muslukların kapağını, kemer'lerin demirlerini, daha önce stadyum içine alınan taşlar ile taraftarlarımıza saldırı yapıyorlardı. Hatta bir ara müsabakayı canlı olarak aktardığım basın tribününde bulunan Bursaspor basını " Bravo Texas, Apo'nun ..... lerine Gösterin, İşte Türkiye" gibi söylemler ile Diyarbakır'dan basın mensuplarını tahrik etmek için ellerinden geleni yapıyorlardı.

Muhteşem ÜÇLÜ (Özgür TUNÇALP + Futbol Federasyonu + Bursaspor)

Hafta başı Diyarbakırspor Dernekler Birliğin'den yapılan sağ duyulu açıklamalara rağmen Bursaspor taraftarların koro halinde yaptıkları igrenç sloganlara karşılık Orta hakem Özgür TUNÇALP bir anons bile yaptırmaması bu müsabakaya ne derece iyi hazırlandığının bir göstergesi idi.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut ÖZGENER bakalım bu müsabaka için nasıl bir ceza-i yaptırımda bulunacak. Diyarbakır - Fenerbahçe müsabakasında konuk takım taraftarlarının bir tanesinin burnu kanmadığı hale Diyarbakırspor'a 1 maç saha seyircisiz oynama  1 maç'ta başka bir stadyumda müsabaka oynama cezası verdi. Merkez Hakem Kurulu Başkanı Oğuz SARVAN bu müsabakaya atadıkları Özgür TUNÇALP'ın babasının Bursaspor camiasına yakınlığını bilmiyormuydu? Yoksa birileri özellike bu hakem'i bu müsabakaya mı atadı.  Yediğimiz 3 gol'de de hakem Özgür TUNÇALP'in bariz hataları var idi. Bakalım çok değerli çok şerefli Merkez Hakem Kurulu Başkanı Oğuz SARVAN bu hakem olacak olan şahsa !!! acaba dinlendirecek mi yoksa ödüllendirecek mi???

Ayrıca müsabakanın ilk yarısının sonlarına doğru dakikalarda Bursaspor Kale arkasında göndere çekilmiş olan Diyarbakırspor bayrağının yere indirilmesini ve hemen akabinde yırtılmasını TFF gözlemcilere bildirmemize rağmen ikinci yarının 59. dakikasında küçük bir Diyarbakırspor bayrağını göndere astıkları gözlerden kaçmadı.

Cezalı olarak bu hafta oynacağımız İstanbul B.B müsabakamızı Adana kentinde oynacağımızı TFF geçen hafta Cuma günü resmi web sitesinden açıklama yaptı. TFF yetkililerine sormak lazım siz taraftarımı cezalandırıyorsunuz yoksa takımı mı cezalandırıyorsunuz? Kararları alırken adaletli olmaya davet ediyorum.

Diyarbakırspor Başkanı Çetin SÜMER

Diyarbakırspor Başkanı Çetin SÜMER Bursaspor tribünlerinden atılan igrenç sloganlar ve atılan maddelere karşı ilk yarı bitmesini beklemeden taraftarlarımızın yanına giderek onlar ile birlikte oldu. Bütün yöneticilerimiz Diyarbakırspor taraftarını korumak için resmen kalkan vazifesi görüyorlardı. Yöneticilerimiz müsabakayı izlemekten çok yaralı taraftarlarımızı ambulans'a taşıyorlardı. Stadyum dışında çok üzgün olan Bursaspor Başkanı İbrahim YAZICI !!! hiç utanmadan gelip Diyarbakırspor Klüp Başkanı Çetin SÜMER'in elini sıkmak istedi ama Çetin SÜMER'in tepkisi çok güzel idi " Biz Diyarbakırlıyız sizlerin bize göstermiş olduğunuz misafirpervelikten dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

Bu arada kısa bir eleştiri yapmak istiyorum. Diyarbakırspor Klübü Başkan'ın olduğu bir yerde yöneticlerimizin başkanımızın yanında konuşmamaları lazım. Yönetimimizin içinde Kral'dan çok Kralcılık mantığı var. Bence bu çok yanlış bir düşüncedir.

Diyarbakırspor'umuza Sahip Çıkalım

Son olarak Turkcell Süper Lig'i çok uzun bir maraton'dur. Bu müsabaka'da alınan mağlubiyet ile hiç bir şey bitmemiştir. Aksine bu olaydan sonra artık herkesin bu takıma sahip çıkması gerekiyor. Bursaspor müsabakasına gelen bütün taraftarlarımızın yüreklerine ve emeklerine teşekkür ediyorum.

Müsabaka boyunca Bursaspor taraftarların yaptıkları çirkefliklerini elbetteki Diyarbakır kenti unutmayacaktır. Bir insan'a devamlı " DELİ "  derseniz o insan belli bir süre sonra "DELİ" olur. Diyarbakırspor taraftarı artık dostunu düşmanını iyi bilmelidir. Kim Diyarbakırspor'a bir dostluk elini uzatırsa eminim ki Diyarbakırspor taraftarı'da o dostluk elini uzatacaktır.

Saygılarımla

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT