1. YAZARLAR

  2. Saffet AZBAY

  3. BÜLENT YILDIRIM VE PROVOKASYONLARA DİKKAT!
Saffet AZBAY

Saffet AZBAY

Gazeteci ve Televizyon Program S
Yazarın Tüm Yazıları >

BÜLENT YILDIRIM VE PROVOKASYONLARA DİKKAT!

A+A-

Diyarbakırspor’un ligin ilk yarısında oynadığı maçları ve bu maçlarda yaşanan hakem hatalarını görme şansım olmadı. Vatani görevimi yapmamdan dolayı yarım sezonluk bir özlem yaşadım. Ancak edindiğim genel izlenimlere göre çok sayıda olay ve hakem hatası yaşanmış. Diyarbakırspor’un mağdur olduğu sıkça dile getiriliyor.

Futbolda futbolcu, teknik adam,yönetici,taraftar ve basın mensubunun hata yapması nasıl kul yapısının gereği ise bu işin bir parçası olan hakem de hata yapacaktır. Ancak burada farklı bir şey var ; NİYET. Eğer niyet iyi ise kamuoyu zaten yapılan hataların üzerinde durmaz .

Niyet kötü ise o zaman iş değişir. Alın terinin çalınması,hak gasp edilmesi söz konusu olur ki bunu hoş görmek mümkün değildir.

Türkiye sprunda yaşanan çarpıklıklar, kirlilikler her ne kadar son yıllarda azalma gösterse de devam etmektedir. Belki kurumların tepesinde bulunan kişilerin böyle bir niyeti yok ama "SPORUN ERGENEKONU" dediğim odaklar her alanda olduğu gibi spora da adamlarını hem de en kritik yerlere sokmuşlardır.

Anlaşılan odur ki hayalimiz olan temiz ve her türlü hileden uzak bir spor için daha çok çalışmamız,mücadele etmemiz gerekir. İyi niyet dışı olarak gelişen hakem olaylarını bu çerçevede değerlendiren biri olarak Süper Lig’in son 14 haftasında özellikle alt sıraları yakından ilgilendiren maçlara dikkat çekmek istiyorum.

TFF ve kurullarının hakem atamalarına çok dikkat etmesi lazım. Adalet dağıtmakla görevli insanların sahada kara vicdanlı olarak hak gasbı yapması futbolumuza ihanet olacaktır.

Bu haftaki hakem atamaları benim gibi düşünenlerin kafasında soru işaretleri bırakmıştır. Bülent Yıldırım’ın Sivasspor maçı gibi ligin alt sıraları için kırılma olabilecek bir maça atanması endişe yaratmıştır.

Diyarbakırspor’un bu hakemle çıktığı 8 maçtan da galip ayrılmaması da önemli değil. Kafa karıştırıcı olan Bülent Yıldırım’ın görev yaptığı maçlarda Diyarbakırspor adına fahiş hatalar yapılmasıdır. Bu maçları izlemiş olan biri olarak bu satırları yazma gereği duyuyor ve endişemi belirtiyorum.

Diyarbakırspor’un ligde kalması için saha içi kadar saha dışında da güçlü olması lazım. Buna lobi derler,bizde var mı?. Aslında var ama lobi yapması gereken kişiler ve kurumlar birbirleriyle kavgalı.

Diyarbakır, her yönden çok potansiyeli olan bir kent. Bu güç bir araya gelirse.bunun yaratacağı sinerjinin karşısında hiçbir engel duramaz. Ne var ki bu gücü gerek kentin gelişimi gerekse Diyarbakırspor’un güçlenmesi için kullanamıyoruz. Hatta avantaj olması gereken bu durum, kişisel çekişme ve ihtiraslardan dolayı çoğu zaman Diyarbakırspor’un aleyhine oluyor. Bu açıdan önemli gördüğüm bir uyarıda bulunmak istiyorum.

Diyarbakırspor ligde kalırsa bu Allah’ın bu kentin mazlum insanlarına verdiği bir ödül olacak,küme düşerse de sorumlusunu dışarıda değil kendi içimizde arayalım. Her türlü senaryo ve provakasyonlar olabilir.

İç sahadaki maçlarda birileri düğmeye basarak saha kapatma başta olmnak üzere bazı cezaların verilmesini sağlayabilir. Bu oyunu Diyarbakırspor’un hakiki ve sağduyulu taraftarı bozmalıdır. Bunun yolu maçlara gelip tribğnlerde takıma en iyi şekilde destek vermektir,tribünlere sızan kötü amaçlı insanlara engel olmak ve pabuç bırakmamaktır.

Ey Diyarbakırlılar :Madem bu takımı yalnız bırakacaktınız o halde neden Süper Lig’e çıkması için çırpındınız?. Türkiye’de 81 vilayetin sadece 12’si bu ligde temsil ediliyor,69’u bu pastanın dışında.

Şu an Diyarbakırspor’un yerinde olmak isteyen Adana,İzmir, Samsun gibi büyük kentler ve niceleri var. Emin olun nu kentler her yıl trilyonları harcamakarına rağmen bu lige çıkamıyor.

Yine tarihleri boyunca Süper Lig’i yaşamayan kentlerin olduğunu unutmayalım. Biz ise elimizdeki büyük nimetin farkında değiliz. Ne zaman bu gerçeği göreceğiz?.

Ne dersiniz sevgili hemşerilerim;

SÜPER LİG’İ İSTİYOR MUSUNUZ?

O HALDE ŞİMDİ TRİBÜNLERE GELİN, MADDİ VE MANEVİ DESTEK VERİN, SEZON SONUNDA İSE GÖNLÜNÜZDEKİ, HAYALİNİZDEKİ YÖNETİMİ VE TAKIMI OLUŞTURUN.

Önceki ve Sonraki Yazılar