27 Ekim 2016 Perşembe
 • Diyarbakır10 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara1 °C
 • Antalya16 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,520
  %-0.18
 • Dolar
  3,0865
  %0.48
 • Euro
  3,3676
  %0.68
Eyyüp ARAS


Bu TEKEL İşçileri Daha Ne İstiyor

26 Ocak 2010 Salı 14:34

Öncelikle bir “TEKEL” çalışanı olduğumu belirterek yazıma başlamak istiyorum. Çünkü bu eylem konusunda gerek bilerek gerekse bilmeyerek olsun sitemizi yoğun bir yorum ve mail bombardımanına tutmuş vaziyetteler. Diyarın sesi sitesi daha önceleri de belirttiğimiz gibi, kimsenin özel malı veya mülkü değil, kimseye yaranma adına kurulmuş, başkalarının amacına hizmet eden bir internet sitesi değil, başlı başına alabildiğince özgür kendine has bir site, keza çalışanı da öyle. Bu site güçlüyü değil daima mazlumu savunmakta, haklıyı övmekte haksızı yermektedir, yanlış yapanın da daima karşısındadır ki, bunu en iyi siz okurlarımız bilirsiniz.

Bir gazetenin köşe yazarının kaleme aldığı yazısını okuyunca dehşete kapıldım ve bu konuyu genişçe ele almaya karar verdim. Umarım o da okuyunca hak verir en azından “TEKEL” işçilerine. Ona inat olsun diye bazılarının da bilgisi olsun diyerek bende kendi çapımda bir araştırma yaptım ve elde edilen sonuçlara bakılırsa birileri ya hesap verecek, ya özür dileyecek yada bilmeden araştırmadan sırf başkalarına yaranmak adına vakıf olmadığı konularda ahkam kesmeyecektir. Zaten kendileri mensup oldukları cemaat kanalıyla neler yaptıkları, yer edinmek için dönem dönem nasıl saf değiştirdikleri herkesçe malum, faaliyetleri ve icraatlarıyla her şeyleri gün gibi ortada ve şükürler olsun ki insanımız geçmişi kolay kolay unutmaz ve hafızalarını da hep taze tutarlar, onun için kimse kimseyi aldatmasın, kandırmasın, erk sahiplerine, iktidarlara yağdanlık da yapmasın.

Şimdi günlerdir süren bir eylem var ve tam 37 gündür devam eden bir eylem. Kimler eylem yapıyor? Tabi ki “TEKEL” işçilerinden bahsediyorum. Buna, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye işçilerini, Demiryolu işçilerini ve diğer emek işçilerini de ekleyebilirsiniz. Ama konu “TEKEL” işçileri olunca ve konuya bizzat vakıf olduğum için açıklama yapma gerekliliği duydum.

Yazının tamamını okuduktan sonra kimin haklı kimin haksız olduğuna siz karar verirsiniz artık ve yapacağınız olumlu yada olumsuz yorumlara saygımız sonsuzdur.

Dev Bir Kuruluş Olan Tekel Nasıl Bu Hale Geldi?

1-Evet…! Dev bir kuruluş olan “TEKEL” kuruluşundan özelleştrilmeye değin ülke ekonomisine büyük katkıları olmuş hatta bir kaç kez tuz,alkol,tütün ve sigarasıyla bir bütün olarak “vergi şampiyonu” unvanı almıştır, isteyen “tta” A.Ş.Genel Müdürlüğü kayıtlarına bakabilirler.

2- Bu altın yumurtlayan kuruluş 1991-1992 yıllarında bir koalisyon hükümeti olan Tansu Çiller zamanında ilk defa büyük fırtınalarla özelleştirme kapsam ve programına alınırken, yine ülkenin en çok gelir getiren ve ekonomiye hayat veren kuruluşuydu.

3- 2001 yılına gelirken yine bir koalisyon hükümeti olan rahmetli Bülent Ecevit Başbakanlığında yine büyük tartışmalar sonucu kesin ve kati bir kararla özelleştirilecek ilk kuruluşlar arasına dahil edilirken bile, o zamanki verilerde ve kayıtlarda “TEKEL” ilk sıralarda vergi rekortmeni ve en kar getiren kuruluş olarak listenin başlarında yer alıyordu.

4- AKP’li dönemlere girilirken, Başbakan R.Tayyip Erdoğan önderliğinde Alkollü İçkiler Sanayisine ait tam 17 İçki Fabrikası tüm gayri menkulleri, taşınmazları ve içerdeki mamulat ile stoklarıyla beraber 292 milyon dolar gibi komik bir rakamla Limak A.Ş.’ne verildi ve bu şirket bir yıl gibi kısa süre içerisinde tüm mamulat ve stokları eritip büyük kar sağladıktan sonra, çok büyük bir rakam karşılığında sıkı durun, tam 890 milyon dolara Amerikan şirketine devretti. Bu fabrikalarda çalışan ve Devlet eliyle özel sektöre zoraki olarak bırakılan işçilerin büyük çoğunluğu 4/c denen kölelik Yasasına tabi tutularak işten çıkarıldılar, ihbar ve kıdem  tazminatlarını alarak çeşitli Kurum ve Kuruluşlara gönderildiler. Aynı şartlar altında çalışan arkadaşları ise şanslıydı çünkü varlığını sürdüren Yaprak Tütün ve Sigara İşletmelerine nakledildiler.   

5- Ve süreç hızla devam etti, tek başına iktidar bayrağını taşıyan AKP döneminde, Devlet tarafından cüzdan verilen binlerce çiftçiye yani tütün ve üzüm yetiştiricilerine, üreticisine kota sistemi getirildi şöyle ki, her alım döneminde tütün ve üzüm üreticilerine “sen bu sene 1000 Kğ. değil de, 500 Kğ. Tütün-üzüm getireceksin” denildi ve yavaş yavaş üretimi yıllar bazında 250,200,150 v.s. Kğ. indirgeyerek binlerce tütün ve üzüm ekicisini mağdur etti ve sonunda da “artık Devlet tütün ve üzüm almayacak” denildi cüzdanların hepsi iptal edilerek tütün ile üzüm ekicisini kaderlerine terk etti.

6- Sıra Sigara Sanayisine gelmişti, Devlet adına üretim yapan sigara fabrikalarının tamamı yani 6 fabrika tüm gayri menkulleri, taşınmazları, depolardaki mevcut mamulat ve stoklarıyla birlikte yine çok komik bir rakam karşılığında 1.720 milyon dolara Amerikan şirketine ihale edildi. Oysa; “TEKEL” işçilerinin yıllık Devlete maliyeti 1 milyar dolar etmezken burayı dikkatle okuyun lütfen,  Amerikan şirketinin sadece sigaradan günlük kazancı 17 milyar dolardı. Ve buralarda çalışanların bir kısmı özel sektör eline verildi, sonları İçki Fabrikalarında çalışan arkadaşları gibi oldu yani 4/c denen kölelik Yasası. Devletin elinde kalan diğer işçiler ise yine varlığını sürdüren Yaprak Tütün İşletmelerine gönderilerek buralardaki kadrolar şişirildikçe şişirildi.

7- Alkol gitti, sigara gitti sonuç elde kalan cüzi miktarda alımı yapılan tütünler depolara alınarak stoklardaki mevcut tütünler Diyarbakır ve İzmir Balatçık tesislerinde işlenmeye başlandı yani üretime devam ediliyordu ancak, üretimi yapılan tütünümüz bilinçli olarak sigara pazarını elinde bulunduran Amerikan ve İngiliz firmalarınca alınmıyor, Devletin hanesine zarar diye işleniyordu neticede, yok pahasına küçük çapta iş yapan esamesi okunmayan 1-2 Avrupa ülkesine pazarlanıyordu. Diğer büyük bedeller ödenerek alımı yapılan tütünler ise depolarda çürümeye, küflenmeye bırakılıyordu.           

8- Gelinen nokta ise; üretim yapan 2 tütün fabrikasıyla birlikte ülke genelindeki tüm işletmeler depolarda stoklanan tütünlerle beraber kapatılarak, burdaki çalışan emekçileri 4/c denen madde kapsamında değerlendirilmek üzere iş sözleşmeleri kıdem ve ihbar tazminatları ödenerek feshedilmesi kararının verilmesi bardağı taşıran son damla oldu.

9- Önceki işletmelerin hepsi ihale yoluyla özel sektöre devri söz konusu ve tümü Devlet tarafından özelleştirilerek elden çıkarıldı. Şimdiki işletmeler için ise “KAPATILMA” kararı uygulanarak çalışanların tek seferde iş sözleşmeleri feshediliyor. Ortada yanlış bir durum söz konusu olunca elbette ki çalışanlar isyan noktasına getirildi. Yani bu bir özelleştirme değil tamamen “KAPATILMA” durumudur ki, işçilerin özlük haklarıyla birlikte başka Kurum ve Kuruluşlara nakledilmesi en doğal temel hak ve özgürlüklerinin haykırışıdır bu.

10-Bu işçilerin, mevcut çalışanlar içerisinde kamuoyunda bilinenin ve söylenenin aksine, ayda 3 bin 108 TL. maaşın kesinlikle almadığıdır. Tam gün çalışan ve en kıdemli işçi olsa dahi net olarak ayda 1400-1500 TL. aldığıdır ki o da görsel basına bordrolar gösterilerek ispat edildi. Yalan ise şov ise aksini ispat etsinler biz ayda bu şahsa 3 bin 108 TL. verelim onu parayla ihya edelim.

11- “Bu “TEKEL” işçileri milyonlarca asgari ücretlilerin yüzüne baka baka eylerm yapıyor” diyor zat-ı muhterem utanmadan gücenmeden. Bizler asgari ücretlilerin önünde saygıyla eğiliyor onları başımızın üstüne alıyoruz. O gerçek emek insanlarının da bir gün mutlaka hak ettikleri değeri alacaklarını umut ediyor, bir anlamda onların sesi de oluyoruz. Onları biz mi asgari ücret karşılığında çalıştırıyoruz yada bizler mi onların haklarını gaspederek ücretlerini aşağıda tutuyoruz? Hangisi acaba? Ortada bir gerçek var o da alın teri sahiplerinin bu ülkede hor görüldüğüdür, zulüm gördüğüdür. Asıl sorun, sizin gibi başkalarına yaranmak suretiyle liderlerinizin verdiği talimatlar doğrultusunda, adam pohpohlanarak modern hayat sürdüren insanların, tepeden halka ve emekçiye bu ülkede baştacı edildiğidir.

12-Sizin gibi düşünen insanlar acaba ALLAH-U TEALA Hazretlerine nasıl hesap verecekler bu önemli. O zaman size soracaklar, “kim provakatör” diye, haklarını arayanlar mı yada haksızlığa çanak tutanlar mı? Siz bunu iyice bir düşünün bence. Hak arayışı ne zaman “provakatörlük” oldu? Fahr-i Kainat Efendimiz (S.A.V.) bir Hadis-i şeriflerinde “Ne zulmediniz, nede zulme uğrayınız” dememiş mi? Rehber olarak gördüğümüz Kuran-ı Kerim kılavuzumuz Resulü Zişan Efendimiz (S.A.V.) 1437 yıldır hak üzerine mücadele vermiyor mu? Kul hakkını gözetmiyor mu be efendi?

13-İşyerleri özelleştirilirken veya kapatılırken sebep neden hep işçiler olarak gösteriliyor? Neden hep günah keçisi biz oluyoruz? Üreten biz yiyenler siz ve sizin gibiler değil mi? Nieden hep kapı gösterilen bizler oluyoruz? Bizim sırtımızdan geçinen, sizin gibi dışardan gazel okuyup bilmeden ahkam kesenler ne yaptılar bu Ülke için acaba?

14-Bir söyleyin ALLAH aşkına çok değerli bir ilim zatı olan asrın müceddidi,  Üstad Bediuzzaman Saidi Nursi Hazretleri canını, malını, hayatını kime, kimlere, neye, nelere ve ne için adadı? Haksızlık için, Hak için, din için didinip mücadele etmedi mi? Bu uğurda tam 21 kez zehirlenmedi mi? Ahirette hangi yüzle bakacaksınız bu zat-ı muhteremin yüzüne? “Hak gelecek Batıl yok olacak” düşünmez misiniz?

14-“Devlet, bu işçilere  kıdem ve ihbar tazminatlarını da veriyor bunlar daha ne istiyorlar kardeşim” diyorlar. Babasının hayrına mı veriyor? Benim Devlet kapısında onca hizmetim söz konusu, her kuruşunu hak ederek alıyorum ve bu benim alın terim. Özel sektörde çalışsanız bile size bu hak ödeniyor Devlet niye ödemesin ki?

15- Biz asla boş oturmayı istemedik bunları yapanlar utansın. Gerçi, benim işyerim depo da değil bir fabrika ve günde 60 ton tütün üretiyordu.

15-Biz bu “Hak” arayışı eyleminde asla “provoke” olmadık, kimseyi de “provoke” etmedik, provakasyonlara da gelmedik. Eylemimize”ideolojik” olguları asla kabul etmedik, kimsenin siyasi bayraktarlığını da yapmadık. Yazılı ve görsel basında her şey net bir şekilde ortadadır arzu edenler bakabilirler.

16- Peki 4/c ne demek bilir misiniz? Onu da kısacık da olsa açıklayayım. 1- 4/c demek Devlet Memurları Kanununa tabi geçici personel demektir. 2- Yılda (önce 10 aydı eylemden sonra iyileştirme yapıldı) giriş-çıkış yapılmak suretiyle 11 ay çalışacaksın. 3- Her ay sadece 1 gün izin hakkınız var, yıllık izin diye bir şey yok. 4- Hasta olursanız yatakta kalacaksınız, hatta ölseniz bile rapor alamazsınız çünkü sadece 2 gün rapor hakkınız var ameliyat olsanız işiniz bitti demektir. Dikkat edin hastalanmayın haaa…! 5- 5 Yıl 10 yıl daha fazla çalışmanız halinde hiçbir hak talebinde bulunamazsınız çünkü hizmetlerinize karşılık kıdem tazminatı diye bir hakkınız yok. 6- Bu madde kapsamında ne işçisiniz nede memur? Belli bir statünüz olmadığından hiçbir sosyal hak ve hukukunuz yok.

Şimdi söyleyin bakalım “bu “TEKEL” işçileri daha ne istiyor”   

eyup-aras@hotmail.com

Bu yazı toplam 3783 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
YORUMLAR
DİRENİŞE SAYGI BEKLİYORUZ. ANLAYANDAN!
nusret mutlu
EYÜP KARDEŞ; YÜREĞİNE SAĞLIK. MEDYA KARTELLERİNİN BAZILARI AT GÖZLÜĞÜ TAKMIŞLAR SENİ DUYMAZLAR BOŞUNA AVAZIN ÇIKTIĞI KADAR BAĞIRMA. EYLEMLERİMİZDE ELBETTE HAKLI OLDUĞUMUZ İÇİN VAR OLDUK. HAKKIMIZI ALANA KADAR DA TERKETMEYECEĞİZ.
TÜM KAMUOYU BİLMELİDİR Kİ; TEKEL İŞÇİLERİ OLARAK BİZLER ANKARA'DA DİRENİŞİN NASIL OLACAĞINI İNSANLARA İSPAT ETTİK. KİMSELERİ VURMADAN KIRMADAN KÜFRETMEDEN , GAZA ,COPA, SUYA RAĞMEN ŞİDDETİN OLMADIĞI 45 GÜN GERİDE KALDI. YARIN KONUŞACAĞIMIZ ONURLU DİRENİŞİMİZİ KONUŞACAZ
28 Ocak 2010 Perşembe 23:51
88.230.65.23
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com