24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır25 °C
 • İstanbul18 °C
 • Ankara16 °C
 • Antalya28 °C
 • İzmir24 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  124,986
  %-0.40
 • Dolar
  3,0749
  %-0.41
 • Euro
  3,3513
  %-0.18
Celal GÜNEY


Bu takımı alkışlamak lazım

16 Aralık 2013 Pazartesi 03:50

Refahiye maçı sonrası futbolcuların taraftarlarla bu denli bütünleşmesi, ardından halaylar ve  "Diren Ha Diren Diyarbekir" nağmelerini dinleyince, o kentin bir bireyi, bir ferdi olarak duygulanmamak mümkün mü?

Son 6 haftada 5 galibiyet müthiş bir yükselen trend, bu başarıyı ancak alkışlamak bizlere düşer.

Olayı elbette sidik yarışına çevirmenin, hiç bir anlamı yok. Bu takım öyle ya da böyle büyük bir başarı yakalamış. Alt ligler çok zordur, hele maddi gücün yoksa iş daha da zorlaşır nefes alamazsın. Bu açıdan böyle bir takımı bizlere armağan eden başta başkan Fevzi İlhanlı olmak üzere, hocasından futbolculara en alttaki masörüne kadar tümünü kutlamak boynumuzun borcudur.

Tabi burada bir isme ayrı bir parantez açmak istiyorum. Mehmethan Akan; Ben hayatımda bu kadar mütevazi, işini bu kadar seven ve sahiplenen, asla duyguları ile işini karıştırmayan böylesine proffesyonel bir insan hiç tanımadım. Eminimki bu başarının altında en büyük imza sahiplerinden bir tanesi de o'dur. Tam bir Diyarbakır beyefendisi, tam bir otoriter hesabını, kitabını çok iyi bilen, reklam, hırs, ihtiras ve polemiklerden uzak böylesine birinin bu kulübün başında olmasından dolayı emin olun çok mutluyum. Onu tanıdığım için gerçekten müteşekkirim. Böyle bir insanla çalışan Fevzi İlhanlı için, Diyarbakırspor için çok büyük bir şanstır..

Şimdi gelelim bu takımın kuruluşundan bu yana geçen zamanı şöyle kısaca bir gözden geçirelim. 

Bedirhan Akyol, elbette bu kulübü kuran yıllarını vererek bu noktalara gelmesine vesile olan kişidir. Ona bu yazı da yer vermememiz elbette büyük haksızlık olur. Tam 25 yıllık bir futbol emeğini, maddi ve manevi olarak tümünü bu takıma yatıran kişidir. Ta ki 1.5 yıl önce oynanan play-off karşılaşmasında alınan mağlubiyette bile tüm takıma yine sahip çıkmış, tüm oyuncuları tek tek teselli ederek o şampiyon olarak 3.Lige  çıkmayı başaran kadronun elden gitmesine bile izin vermemişti.

Daha sonra ne oldu, ne bitti nasıl bir anlaşma olduysa kendi deyimiyle 1 kuruş talep etmeden ceketini alarak kulübü şimdiki başkan Fevzi İlhanlı'ya bırakmıştı. İlhanlı o takmı aldı, çıtayı daha da yükselterek takımı çok daha yukarılara taşıyacağım iddiasıyla bugünkü tabloyu ortaya koydu.

Tabi Sezarın Hakkı sezara demişler, bizlere düşen tek şey bu memleketin isminin yok olmasına engel olarak bu yükün altına giren bu 2 insanı da canı gönülden tebrik edip, alkışlamaktır. kendi aralarında ki hesap kitap onlarla Allah arasındadır, umut ediyorum inşallah o'da en kısa sürede çözülecektir.

Fevzi İlhanlı bundan 4 yıl önce bu kulübe talip olduğunda, projelerini bizzat kendi ağzından daha o günlerde dinlemiş, hatta ona en büyük desteği verenlerden olmuştum. Sonrasında onunla ilk röportajı yaparak taraftarın huzuruna sunanda bendim. Bundan da asla gocunmadım. O günlerde bizlere İlhancılar, gibi saçma sapan ipe sapa gelmez yakıştırmalar bile yapılmıştı.

Daha sonra Sümer döneminde, hesap yaptı-etti, önüne konulan tablonun fecaat boyutlarında olduğunu görmesine rağmen o takımı almaktan vazgeçmiyordu. Bizlerde sonuna kadar yanında olduk destekledik. kendisi sağdır sorabilirsiniz. Sonra sunulan o hesapların çoğunun şişirme, hatta vurgun boyutunda olduğunu kendiside görerek bu işten vazgeçti. 

Benim kendisi ile asla en ufak bir şahsi sorunum olmadı, aramızda asla ne bir kırma, ne de bir saygısızlığımız da olmadı. Ben eğriye, eğri doğruya doğruyu konuşmayı seven bir insanım. tanıyanlar, ya da bilenler bilir, burada anlatmama gerek yok.

Zamanında ortaya çıkanlara nasıl Balon diyerek karşı çıkıp, secerelerini ortaya serip engel olmuşsam, Şampiyon yapanları da nasıl Efsaneleştirmişsem, bunlardan da hiç bir zaman pişmalık duymadım.

Bu kulübün kurumsallaşmasını en çok isteyenlerin başında gelenlerdenim. Bunu son 15 yıldır yazarak dile getrenlerdenim. Bu işi Diyarbakır'da başaran insanı kutlamak, hatta alnından öpmek gerekir. Evet aksaklıkları, yanlışları ve eleştirilecek yönleri yok mu? Elbette var, bu bebek daha emekleme çağında gelin her beraber destek olalım, hep beraber doğruyu bulalım. Ben ilk gün de, bu kulübün olağan kongre ile delegasyon yapısıyla sağlam bir kurumsallığa kavuşacağını yazdım. Bunu halende savunuyorum, bu işin  hatır, gönül ile iş başına gelenlerle değil, ancak yönetim tarafından atanacak proffesyonellere ihtiyacı olduğunu yazdım, yanlış mı demişim.

Ben hiç bir zaman yıkıcı eleştiride bulunmadım, doğru bildiğim neyse onu yazılarıma yansıttım. Asla kimsenin ayranını içerek karnım şiş gezmedim, yine bunun en büyük şahidi, Sayın İlhanlı'dır. Diyarbakırspor için 1 tuğla koyanın sadece elini sıkar alkışlarım. Bunca başkan ve yöneticiler geldi geçti, kulübün içini, dışını, kupalarını,bağırsaklarına varıncaya kadar yok edenleri nasıl eleştirdiysek, güzel işler yapanı da yazmak boynumuzun borcudur. Asla kişilerin şahsiyetleri ile değil, sadece kulübe yaptıklarıyla değerlendiririm. Bunun dışındakiler elbette bizim dışımızda gelişen işlerdir.

Bu kulübün bu duruma gelmesinde, öncelikle Ramazan Tugay'ın çok büyük emeği vardır. Neler yaptığını, geceler boyu nasıl üzülüp ağladığını ben çok iyi bilirim. elbette, yılların eskitemediği emektar Orhan Tuma, Fırat Güneş'ide unutmamak lazım. Tüm Azraiiler Grubuna, hepsine gönül dolusu teşekkürler.

Tabi daha sonra işin içine girerek çok büyük destekler sunan, son Başkan Şeyhmus Şenyiğit, Servet Can, YIlmaz Ulu, Avukat İbrahim Aylak, ismi aklıma gelmeyen diğer yönetici arkadaşlarım beni bağışlasınlar hepsine kucak dolusu sevgi ve saygılarımı yolluyorum. Diyarbakırspor  tarih defterinde altın harfle yazıldınız kutlarım. Tabi bu arada bu oluşuma destek olan Yerel Basından da arkadaşlarımız vardı, Saffet Azbay ve Yılmaz Bay'ın da desteklerini es geçmemek lazım. Benim  ve web sitemiz Diyarınsesi sitemizinde en ufak bir katkısı olmuşsa ne mutlu bizlere. Önemli olan Diyarbakırspor ismini yaşamasıydı, bizler elbet bir gün terki diyar edip bu dünyadan göçeceğiz, ama geride kalan Diyarbakırspor hep yaşayacak ve geriden gelen gençlerimiz, çocuklarımız tribünlerden hep şunu haykırmaya devam edecekler, YEŞİL-KIRMIZI-EN BÜYÜK-DİYAR. varmı başka sözün ötesi, bizim için bundan daha büyük mutluluk olablir mi? 

Sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Hadi kalın sağlıcakla

Bu yazı toplam 9806 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com