26 Ekim 2016 Çarşamba
 • Diyarbakır17 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara6 °C
 • Antalya19 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,627
  %-0.10
 • Dolar
  3,0865
  %0.48
 • Euro
  3,3676
  %0.68
Celal GÜNEY


Bu ne rezalet sayın Başhekim?

04 Mart 2014 Salı 17:40

Geçtiğimiz hafta kısa sürelide olsa Diyarbakır'daydım. Ufak bir rahatsızlığımdan dolayı Eğitim ve Araştırma Hastanesine gittim. Hastaneye daha girerken bir çamur ve mıcır deryası ile karşılaşıyorsunuz. Hele hastane yol ve bahçesine döşenen o mıcırlar tam bir tuzak.

Aracımız tam dört defa tuzaklara yakalanarak sürüne sürene arada bir ittirerek nihayet bir park alanı bulduk. Bu nasıl rezalet bu mıcırları buraya döken belli ki iyiniyetle bir şeyler yapmaya çalışmış ama durum utanılacak boyutlarda. Bu hastane yapılırken hiç mi çevre düzenlemesi, park alanları, asfaltlama vs. bunları düşünen hiç kimse olmamış anlaşılan. Belki söyleyen olmuşsa da kafalar başka yerlerdeyse sesini duyuramamıştır. Öyle ki oradaki ticari taksicilerle tek tek görüşme fırsatımda oldu, günde en az 10-15 aracın mıcırlara saplandığını kendilerinin işlerini bırakarak bu araçları çıkardıklarını, kazandıkları 3-5 kuruşu defalarca aşınan lastikleri, deforme olan araçlarına harcadıklarını konuyla ilgili başvurmadık yer bırakmadıklarını söylediler. O kadar çok şikayetçiler ki  ekmek parası olmasa asla bu hastaneye gelmek istemediklerini de söylediler. Yolun bazı bölümlerinde mıcırdan öte neredeyse 1 metre boyundaki çökmeler, bazı yerlerde oluşan çukurlara inanın hayret ettim. Hiç mi buradan bir yetkili geçerken bunları görmüyor?

Hele bahçede insanların oturması ya da dinlenmesi için konulan o kırık, dökük banklar, etrafa saçılan çöpler, molozlar, insanlar yıkılmış bankları düzelterek tek bir tahta parçasına oturmaları gerçekten beni çok üzdü.

Neyse o devasa hastaneye girdik, böylesine önemli bir kurumun Diyarbakırımıza kazandırılmasından son derece  memnun olduğumu en başında belirteyim. Fakat hizmete açılmasından bu yana geçen zaman içinde bu sorunların aşılamaması utanç verici. Kesin kabulu yapılmış, bu yapı bu eksikliklerle neden teslim alındı sorgulamak lazım. Hadi onuda geçtim bir tane peyzaj mimarı tutarak bir çevre düzenlemesi yapamıyorsanız gerçekten çok ayıp. O bahçeye bir kamyon asfalt dökmek için daha neyi bekliyorsunuz. Valilik ya da Belediye bu konuda yardım etmiyorsa kendi paranızda mı yok.

Gelelim hastanenin içine, girişte koca bir danışma var ama virane bir durumda, orada çok iyi niyetle çalışan bir genç var, çocuk ayakta insanlara yardım etmek için çırpınıyor, velevki oturacak bir sandalyesi, masası dahi yok.  

Devam ediyoruz, hastane o kadar kalabalık ki insan seli gibi herkes bir yerlere koşturuyor. Demek ki bu devasa yapı dahi Diyarbakır için mercimek gibi kalmış. Çalışanlar o kadar iyi niyetle, özveriyle çalışıyorki hepsini kutlamak lazım. Herkes  2-3 kişilik hizmet veriyor. Keza doktor ve hemşirelerde öyle. O kadar hızlı çalışıyorlar ki dışarda bekleşen hastalara yetişmek için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Diyarbakırlı olmayan doktorlar bile kürtçe öğrenmeye çalışarak güleryüzle vatandaşa yardımcı olmaya çalışmaları çok hoşuma gitti. Hepsine helal olsun bunlar özlediğimiz tablolar.

Yine bir eleştiride personelin giyim kuşamı için, hastane girişinden itibaren, nereye gittiysem doktor ve hemşireler hariç hiç bir çalışanın üzerinde orada çalıştığına dair bir üniforma tarzı kıyafet yok. Keşke olsaydı umarım en kısa sürede bunlarda yapılır. Hastanemizin tuvaletleri maalesef iğrenç ve rezalet bir durumda, buradan sorumlu kimselerin olmadığı çok açık. Koku ve pislikten emin olun girer girmez derhal geri çıktım. Bu bölümü fazla anlatmak istemiyorum, sayın başhekim ve müdür mümkünse mutlaka birlikte el ele, kol kola o tuvaletlere  bir girsinler. Bu tuvaletleri kullanabilirlerse emin olun kendilerinden özür dileyeceğim. Bu tuvaletleri kullanan emin olun oradan hasta olmadan çıkamaz. Buraları bizlere reva gören zihniyete yazıklar olsun.

Beklentimiz veya temennimiz, daha hastaneye girerken kapıda sizi güleryüzle karşılayan düzgün kıyafetli hastane çalışanı olduğu her halinden belli olan personeller karşılasın.

Bizim diğer kentlerden neyimiz eksik, bu hastanenin onda biri dahi olamayacak imkanlarla çalışan gittiğimiz bazı hastanelerde, genç, güleryüzlü, boyunlarında fularları, boyun kartları olan çalışanlar gelenleri tek tek kaşılıyorlar. Herkesin görevi belli, Hatta bazı alanlarda çok kısık hoş bir müzik bile çalıyor, her taraf gül kokusu gibi saat başı temizleniyor. Tuvaletlerinde bile her yerde sorumluları var, temizlik sonrası imza ile temizlendiğine dair belge bile asılıyor.  Tuvalet kağıtları, sıvı sabun, hijyenik tüm malzemeler anında getiriliyor ve nasıl oluyorsa asla bitmiyor. Emin olun o tuvaletlerden insanın çıkası dahi gelmiyor. Bir çok hastanede daha girişte sizi karşılayan hastanelerin her tarafına yayılmış o çiçekler, saksılar neden bizim hastanelerimizde yok.

Bunları istemek bu kent için çok mu zor?. Bunları yapmak için illa birilerinin teftiş ya da şikayeti mi gerekiyor. Neden bunlar yapılamıyor. "Göreve geldim iş bitti" bu mudur yani yazık yazık. Nedense kim gelirse gelsin eziyeti hep benim halkım çekiyor ne zaman adam oluruz bilmiyorum. Nasıl olsa sorgulamayan bir topluma sahibiz vurun gitsin abalıya anasını satayım.

Burada asla kimseyi hedef almadan tüm iyi niyetimle bir şeyleri paylaştım. O hastanelerin sorumlusu kimdir, nedir bilmem ve de tanımam ama herkes görevini layıkıyla yerine getirsin. Bırakın bu onun bunun adamı oyunlarını da artık biraz işinizi yapın. Yapamıyorsanız bırakın birileri gelsin bunları yapsın. Zira istenen şeyler, insanca yaşamanın gerektirdiği zorunlu işlerdir.

İsteyenlere bu nahoş görüntüleri gönderebilirim. Burada yayınlamıyorum. Umut ediyorum bu sorunlar en kısa sürede çözülür.

SAYGILARIMLA

 

Bu yazı toplam 8663 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com