28 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır15 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara9 °C
 • Antalya16 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,004
  %1.19
 • Dolar
  3,1105
  %0.78
 • Euro
  3,3880
  %0.61
Celal GÜNEY


Bu memleketi sevmenin bedeli olamaz

04 Şubat 2009 Çarşamba 01:42

Ligde 20. haftayı geride bıraktık. Liderden 10, ikinciden 9 puan gerideyiz.  Gerçekçi olmak lazım, matematiksel olarak olmasa da ilk iki treni bu haftaki mağlubiyetle maalesef kaçtı. Artık hedef ilk altı yani baş belası yine play off finalleri görünüyor.

Diyarbakırspor her yıl olduğu gibi bu yılda büyük badireler atlatarak lige hazırlandı. Halen ligde ilk dört içindeyse bu kadar yokluğa ve olaylara rağmen bu büyük bir başarıdır. Gerçekeçi olmak lazım çok çok kısıtlı imkanlarla ve çok zor şartlarda bu ligde çırpınıyoruz.

Şimdi olaya bir de başka bir açıdan bakmak lazım, sizce Diyarbakırspor bugün kü yapısıyla süper ligde olsa ne yapar?. Şu an bile süper ligde, dünya kadar para harcamasına rağmen  bir çok kulübün bu ligde süründüğünü görünce ürkmemek elde değil. Diyarbakırspor süper lige ilk kez gitmiyor, bundan önce bu ligde defalarca yer aldı. Çok defa gittiğmiz gibi geri postalandık. Hele ki günümüz de futbol piyasası artık bir sektör haline geldi. Süper Lİgde bir çok kulüp bu yapılanmayı aynen bir özel sektör mantığıyla kulüplerine enjekte ettiler. Biraz olaya objektif bakmak lazım, Diyarbakırspor her yıl büyük sıkıntılar çekerek Bank Asya'da bile zor bir bütçe ile ayakta duruyor. Bunun sebebi de isminde ve büyüklüğünden ileri gelmektedir. Ama bu şekilde süper lige gitmek ya da bu ligi istemek hayalcilikten başka bir şey değildir. Hadi varsayalım ki, kuş taşa çarptı ve biz süper lige çıktık. Süper ligde tutunabilmek için en basit bir oyuncunun bile ağzını trilyondan açtığı bu piyasada, hangi bütçe ile, hangi tesis ile hangi yapı ile bu ligde tutunacaz. Şampiyonluk her şey demek değildir. Yıllarca yanlış hedefler yüzünden bu kulüp süründü durdu.  Eğer gerçekçi olmak gerekiyorsa kendi öz kaynaklarımız ve tesisleşmemizi bir an önce tamamlayıp, kulübümüzede  mali portresi kendi kendine yeten bir kimlik kazandrımalıyız. Bunun dışındaki hedefler sadece günü kurtarmak adına hayal ötesi şeylerdir.

Kulübün mali yapısı kişilerin omuzlarında olduğu sürece bu kulüpten başarı beklemek en büyük kötülüktür. Herkes gerçeği öğrensin, gerçekler acı ama önümüzü görmemiz açısından bir klavuz olmalıdır. Diyarbakırspor bugünkü yapısıyla bir çok 3.lig ekibinden bile geri konumdadır.  Borç gırtlağa dayanmış, geçmişten günümüze dünya kadar sorun birikmiştir. Bu sorunlar aşılmadan,  hangi hedeften bahsedebilirsiniz.  Sizce Yakut başkan olduktan sonra her şey çözüldü mü.? . Her şey pes pembe mi oldu. Kocaman bir hayır.

Bolu maçından önce Başkanla uzun uzun konuşma fırsatımız oldu yine. Yanımızda Diyarbakırspor yönetimizden Sedat Bayhan ve Zeynel Yüce beyde vardı. Yakut geçmişten günümüze gelen ve üzeri kocaman bir bezle örtülen bir çok sorunu gün yüzüne çıkardı. Açıkçası kamuoyundan gizlenen bir çok sorunu herkesin önüne koyarak, gelin el birliği ile bitmiş ve diz çözkmüş bu memleketin öz değerini ayağa kaldıralım dedi.  Kulüpte almış olduğu sorumluluk, hayatında hiç yaşamadığı haciz ve icralarla bu sayede de tanışmış oldu.  Siz ce bu memlekette kaç kişi bu kulüp için ticari hayatını  risk altına atabilir.?. Siz ce bu uğurda ceketimi bile satsam bu kulübe, bu memlekete kurban olsun diyebilir. Memlekette her kesime seslendi, bu  sorumluluk hepimizindir, hangi makamda, hangi siyasi düşüncede olursan ol bu sorumluluktan kaçmak bu memleketin insanına yakışmaz diyordu.  Tesisleşmenin çok ağır işlediğini, bu işin  kulüp için hayati bir öneme sahip olduğunu ve bu konuda çok çok geç kalındığını dile getiriyordu. Bu konuda kentin ileri gelenlerini bir an önce bu sorunu çözmeleri konusunda çabuk hareket etmelerini istiyordu. Ayrıca eleştiriler konusunda da oldukça sitem ediyordu, elbette kimse mükemmel değildir, sonuçta bende etten kemikten bir insanım benimde hatalarım olabilir. Ama sırf yıpratmak adına yapılan ve aslı astarı olmayan şeyleri duymakta bizleri çok üzüyor. diyordu.

Ayrıca Yakut'un anlattığı küçük bir şeyi başkanın affına sığınarak kendi sözleriyle sizlere aktarmak istiyorum "Bir gün sabaha karşı saat 4 civarlarında, kulübe gittim. Amacım kulüp binasında uyuyan oyuncularımızı bekleyen bekçimizin yerinde olup olmadığını görmekti. Sonuçta o kapıdaki insan o anda kulübün  herşeyinden sorumlu kişiydi. Arabamı kulübe 200 metre kala, durdurarak ayakla yürümeye başladım. Geldim ki kulüp görevlimizin  uyanık ve aslanlar gibi görevinin başında olduğunu görünce kendisini tebrik edip bir çayını içerek ordan uzaklaştım. Eğer o elemanımız, o gün orda olmasa, ya da uyumuş olsaydı, ben hiç kimseye bir şey demeden sabah 7 ye kadar orada oturup, sabahta kendisine hadi güzel kardeşim güle güle, diyip onu uzaklaştıracaktım". 

Bizleri Yakut'un adamı diye eleştirenler var.... Yakut'u başkan olduktan sonra tanıdım.  Hiç bir ticari işim yok.. Allah şükür kendime ve aileme yetecek bir mal varlığına sahibim. İnsanları karalamanın ya da satın almanın bu kadar kolay mı olduğunu sanıyorsunuz.?.  Yada bizleri kendinizle mi karıştırıyorsunuz.? ... Bu memleketi sevmenin bedelini maddiyatla ölçenlere yazıklara olsun diyorum..    Başkanın kendisine de söyledim, yarın bu kulüpten ayrılsın, belki senede bir kez dahi aramam. Bu memlekette böyle hizmet eden birinin adamı olmayacaz da, kimin adamı olacaz. Peki biz Yakut'un adamıysak siz kimsiniz? siz kimin adamısınız. ? Bizler bu durumdan hiç gocunmuyoruz.   Sizler bu kente  hizmet edin, sizin adamınız olmak bizleri yıpratmaz, bilakis  onure eder. (Ben lafımı ortaya korum, isteyen alır gider, istemeyen bırakır kaçar) Saygılarımla.

Bu yazı toplam 1565 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com