22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır25 °C
 • İstanbul19 °C
 • Ankara20 °C
 • Antalya25 °C
 • İzmir24 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Celal GÜNEY


Bu işi çözeceksiniz elinizi çabuk tutun

17 Haziran 2012 Pazar 12:13

Diyarbakırspor kapanmalı mı, kapanmamalı mı?

Birleşme olsun mu olmasın mı?

Ne yapalım da şu takımı kurtaralım?

Günlerdir kamuoyunda bir fırtınadır gidiyor.  Herkes bir şeyler söylüyor, bir şeyler öneriyor, hepsiyle bizzat kendim de görüşüyorum, saatlerce konuşuyoruz.  Hepsini sitemizde sizlerle paylaştık, öte yandan siz değerli okurlarımızın da görüşlerini ve yorumlarını haberlerimizin altında herkes okuyor. Diyarbakırspor şu an büyük bir açmazda ve çıkmaz sokağa girmiş durumda.  Yıllardır herkesin bir köşesinden çekiştirdiği bu kulüp paçavra bir vaziyette yetim evladı gibi ortada kaldı. Şimdi herkes konuşuyor ama ortada henüz hiçbir icraat yok.

Aslına bakarsanız sorun o kadar çok abartıldığı gibi olmasa da, yaşanılan kent Diyarbakır olunca ardı arkası kesilmeyen kısır çekişmeler,  siyasi arenanın bakış açısı, sorunu açılmaz ufuklara götürüyor.  40 yıldır şu kentte adam akıllı 3-5 kişi çıkıp ta, şu sorunu kökünden çözemedi.

YASAL OLMAYAN TEFECİ FAİZLERİ

Ortada dolaşan 20 Milyon TL borç var,  bunlarında hukuki süreçle birlikte yüzde 90'nının yasal olmadığını ve mahkemelerce alınacak tedbir gereği silineceğini bu işi çok iyi bilen insanlardan dinledik. Asıl sorun zaten yıllardır, o kulübün içinde dönen o meşhur kara çarkı ve işleyişi kırabilmek.  Bu paraların da zaten çok büyük çoğunluğunun haksız ve inanılmaz tefeci cinsi faizlerden oluştuğunu biliyoruz.

Burada asıl görev, Valiliğe, vekillere ve kamuoyuna düşüyor. Mahkemeye sevk edilen o teftiş raporlarıyla alakalı süreci acilen hızlandırmamız ve Sümen altı edilmesine izin vermememiz gerekiyor.  O kara kutu açıldığında bakalım neler ortaya çıkacak bekleyip göreceğiz.

Bu işi temizlemek ve borcu kapatmakta tek başına çözüm değil.  Daha önce de bu tip sorunları bu kulüpte defalarca gördük, defalarca yaşadık.  Birilerine temizlettiğimiz devasa borçlar, birkaç yıl sonra yine aynı şekilde şişiriliyor, birilerinin ceplerine gidiyordu, bu süreç yıllar boyu böyle sürdü.

İHSAN ASLAN: "DİYARBAKIRSPOR ALTI KOCA BİR DELİK"

Yapılması gereken, sadece ehil ve dürüst, bu işi bilen insanlar eliyle bir sistem kurmak. Yani tam bir şirket mantığı, karı, zararı, geliri, gideri belli olan şeffaf bir yapı, ayrıca acilen bir denetleme mekanizması kurmaktan geçiyor.  Yoksa yıllar boyu, bu işler böyle sürer gider.

Size çok kısa bir örnek vereyim, dönemin etkili siyasetçilerinden İhsan Aslan ile bir görüşmemiz olmuştu, Yine o dönemlerde de acilen paraya ihtiyacı olan Diyarbakırspor, bugüne benzer durumları yaşıyordu, kendisine "Bu iş nasıl çözülecek, neden yardımcı olmuyorsunuz?"  diye sitemde bulunmuştum, bana aynen şunları anlatmıştı: “Bakın kardeşim, Diyarbakırspor altı koca bir delik olan bir kulüp, biz bütün özverimizle buldurduğumuz paralar daha birkaç yıl geçmeden, talan ediliyordu. Biz siyasetçilerde sonuçta para basmıyoruz. Erkimizin geçtiği dostlarımız olan bazı işadamlarına rica ederek defalarca kulübe trilyonlarca kaynak yarattık. Artık para isteyecek yüz mü kaldı. Daha geçtiğimiz 1 yıl evvel (bu süre o zaman ki döneme ait) 5-6 trilyon para aktarıldı kulübe. Ne oldu dön dolaş yine aynı sorun. Bu iş böyle çözülmez.” demişti.

BELEDİYE İSTERSE 15 DAKİKADA ÇÖZER

Şimdi sonuca gelelim, eğer belediye birleşme konusunda ve bir çözüm getirilmesi için samimi iseler ben iddia ediyorum, bu iş onlar için çocuk oyuncağı hatta abartarak defalarca söylediğim o sözü burada da tekrarlamak istiyorum, “Eğer Belediye çözmek istersek, işin çözümü onlar için 15 dakikadır”. Sorun elbette büyük, kolay olmadığını biliyorum, fakat karşımızda da koskoca Büyükşehir belediye olduğunu unutmayın.  Çözümün içinde, kurulacak yapının bozulmaması ve yine önceki dönemlerde ki suiistimalleri önleyecek etkili bir sistem yerleştirildi mi sorun tamamen ortadan kalkmış olur.

DİYARBAKIR FUTBOL CEVHERİ BİR KENT

Diyarbakır kent olarak, bölgenin abisi durumunda, bölgede futbola yatkın, çok büyük bir cevher var. Bölgenin genç nüfusu neredeyse yüzde 65 in üzerinde. Bu rakam dünyada ve Avrupa da yüzde 30 lar civarında. Biz bu cevheri doğru işlediğimiz zaman yarın bu gençlerimiz ve çocuklarımızla birlikte çok değil en geç 10 yıl içinde dünya üzerinde bir futbol şehri yaratabiliriz. Bu konuda futbol alanında Türkiye'nin yeni Brezilyasını yaratmak mucize değil. Diyarbakır'da belediyeler eliyle oluşturulacak olan futbol okulları devrimiyle biz bu cevherleri işleyerek bırakın Türkiye'yi, dünya pazarına sunabiliriz. İlk etapta düşüncem en az 1000 çocuğumuzu bu okullar eliyle yetiştirmeye başlayabiliriz.  Bu konuda Diyarbakır Büyükşehir dünyada bir örnek kent yaratabilir, çünkü elimizin altında o kadar kıymetli madenler var ki sadece birilerinin gelip o madeni işlemelerini bekliyorlar.

BÜYÜKŞEHİR SAMİMİYETİNİ ORTAYA KOYMALIDIR

Büyükşehir Belediye bu konuda ki samimiyetini ve kararını bir an önce ortaya koymalıdır. Diyarbakırspor bu kentin ve bu halkın çok sevdiği sosyal bir objedir. Yerel yönetimler inanıyorum ki, halkın bu sevgisine duyarsız kalmayacaklardır.  Acilen çözüm için, temiz ve güvenilir bir heyet oluşturularak işe başlanmalıdır.

Bu yazı toplam 19394 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com