1. YAZARLAR

  2. Saffet AZBAY

  3. Böyle Rezalet Görmedim
Saffet AZBAY

Saffet AZBAY

Gazeteci ve Televizyon Program S
Yazarın Tüm Yazıları >

Böyle Rezalet Görmedim

A+A-

Bildiğiniz üzere vatani görevimi yaptığım için ligin ilk yarısında yoktum. Bu işe tekrar başladıktan sonra belki bazı şeyler düzelir diye bekledik. Ama dünkü maçtan sonra anladım ki Diyarbakırspor'u ligde tutmak için sorumluluk altına girenler bu yükü kaldıracak kapasitede değildirler.

Süper Lig'de takım yönetmek,takım çalıştırmak galiba birkaç gömlek fazla gelmiş. Denizlispor'un kadrosuna bakın bir de Diyarbakırspor'u kıyaslayın işi bilmenin ne kadar önemli olduğunu anlarsınız. Denizlispor ligde kalma umudu en az olan takım olmasına rağmen kadrosuna nokta takviyeler yaparken, şansı daha yüksek olan Diyarbakırspor'da alınan oyuncular menajerlere para kazandırmaktan başka hiçbir işlevleri yok. Bu işi yapanları kutlamak lazım (!),bir takımın kaderiyle ancak bu kadar oynanır. İşi bilmek 12 oyuncu gönderip ne olduğu belirsiz 8-9 ismi almak değil, takımın gerçekten yükünü taşıyacak 2 ya da 3 kaliteli isimleri almaktır. Çok basit bir örnek verelim ;bugün Diyarbakırspor'da Youla var mı?. O kadar oyuncuyu alarak kulübün parasını boşa akıtacağınıza Youla gibi bilinen ve kaliteli olan 2-3 ismi alsaydınız daha iyi olmaz mıydı?.

Ziya Doğan yıllardır hocalık yapmış olabilir. Ama kusura bakmasın bu tablonun yaşanmasında büyük hatası var. Şimdi birileri "sen değimliydin bu adama sahip çıkan?" diyebilir. Evet Ziya hocaya destek verdim ama bu onun hatalarını görmeyeceğim, eleştirmeyeceğim anlamıma gelmez. Ziya Doğan gibi futbolculuğunda forvet oynayan bir teknik adamın hocalık döneminde bu kadar korkak, şuursuz ve hücümdan yoksun futbol oynatmasına anlam veremiyorum. Elimdeki malzeme budur diyemez. Çünkü bu transferlerin hepsini o yaptı. Yönetimin üzerinde yaptırım gücü çok fazla hatta yönetimin üzerinde olduğu izlenimi var. Futbolcu mezarlığı yaratmaktansa takımı kurtaracak bir transfer politikası sergilenmeliydi.

Gelelim futbolculara. Hep para para .Profesyonelliğin kelime anlamı sadece para istemek midir?. Bu işin bir itibari ve onuru var. Geçen sezon da takımda para yoktu ama Diyarbakırspor onurlu ve örnek bir mücadele ile Süper Lig'e çıktı. Sizden önce bu formayı giyenler Türkiye'de örneğine belki de ilk defa yaşanan bir başarıya imza atarak bugün bu ligde oynamanıza vesile oldu. Evet vesile oldular. Çünkü onlar bu takımı çıkarmasa ne sizi yönetenler ne de çalıştıranlar ve ne de sizler Süper Lig arenasında olmazdınız. O insanlar bu başarının hazını yeterince yaşamadan gittiler ve sizlere de bu şans altın tepside (!) sunuldu. Geçen sezon ile bu sezon arasında ne fark var biliyor musunuz?. Geçen sezon aşk vardı şevk vardı,işi bilmek vardı , bu sezon bunların hiç biri yok.

Dünkü maçın değerlendirmesini yaparak sizlere ve bunca yıllık kendi deneyim ve bilgilerime ihanet etmek istemiyorum. Sahasında bu kadar başarısız olan bir takım yine de kendisini desteklemeye gelen 15 bin taraftarla dalga geçercesine oynuyorsa onların kötü performanslarını bile kaleme almayı kendime ve sizlere layık görmüyorum.
Kimseye karamsarlık aşılamak istemem ama hala ligde kalacaklarına inanıyorlarsa bunu başarsınlar ben de seve seve özür dileyeceğim!. Haydi görelim sizi beyler.

Önceki ve Sonraki Yazılar