25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır13 °C
 • İstanbul13 °C
 • Ankara3 °C
 • Antalya20 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,211
  %-0.22
 • Dolar
  3,0841
  %-0.11
 • Euro
  3,3545
  %-0.09
Celal GÜNEY


Böyle gitmez Batıyoruz

16 Mayıs 2009 Cumartesi 09:43

Diyarbakırspor şampiyon oldu, her şey güllük gülistanlık zannediliyor. Kazın ayağı hiçte öyle değil.  Kulübün içi yangın yeri gibi, borçlular bir bir kapıya dayandılar. Bizi başarıya götüren, onurlarıyla mücadele eden oyuncularımız, alın terlerinin hakkı olan alacakları için bir bir TFF'ye müracaat ettiler. 

Eski yöneticilerin bir çoğu sezon sonuna bıraktıkları ve araştırılması gereken meblağda alacaklarını haciz yoluyla almak için harekete geçtiler bile. SSK, Vergi borçları da işin cabası. Ayrıca futbolculara şampiyonluk primi olarak, kendileriyle özel anlaşmalar imzalandı ve garantiler verildi, yani bunlarda artık resmi borç statüsünde değerlendirilecek.

Yani sözün özü, dön dolaş, her yıl yaşanan teraneler, maalesef bu yıl yine, önce ki yılarda yaşananlar gibi devam edecek. üstelik bizi bekleyen süper ligde bu halimizle, bu şampiyonluğa sevinsek mi, üzülsek mi bilemiyorum.

Bu sorunların, taşıma suyla, bu hale gelmesi zaten kaçınılmaz bir süreçti. Ayrıca kulüpten alacağı bulunan, bazı alacakların da, maliye nezninde tam anlamıyla bir incelemeden geçirilmesi gerekmektedir. Bunlar ayrı işler, neticede yıllardır, bu kulübün ne şekilde yönetildiği bir yana,  her yıl birilerin kapılarına dayanacağımızı zaten yıllardır yazıyoruz.  Süper lig çok ciddi bir mali portre ister, gideceğimiz lig Türkiye liglerinin en iyi ligi, bu ligde yıllardır kökleşmiş bir çok kulübün mali yapıları bizleri katlayacak düzeydedir. Bir çoğuda kurumsallaşma anlamında, Diyarbakırspor'u 10'a, hatta 100'e katlayacak düzeydedirler.

Şu an itibariyle, kulübün içinde koca bir yangın yeri gibi duran borçların toplamı yaklaşık 15 Milyon TL (Trilyon) civarındadır. Ayrıca bu yıl ligde  barınabilmemiz için, ilk etapta kulübe  en az 6 Milyon bir para gerekmektedir.  Bunları toplarsanız 20 Milyon'u geçiyor. Bunu ödemeye, kimsenin gücü yetmez. Bu tablonun bu duruma geleceği, çarşambanın, perşembeden göründüğü gibiydi. Çünkü bu kulübün tek kuruş geliri bulunmamakta, her yıl bu borçlar katlanarak buralara kadar uzanmaktadır.  Yani bu işe dipsiz bir kuyu veya akar olmadan her yanı delik bir havuz  desekte tam yeridir.

Kulübün tek kuruş geliri olmadan ve  dağ gibi bu borçlar kapatılmadan, kurumsallaşma ya da diğer bir değişle şirketleşme  bu işe, şu aşamada asla çözüm değildir.

Kulüp her yıl birilerinin kapısına dayanılarak, önlerine detaylı raporlar konularak, bir şekilde kör topal götürülüyor. Bu güne kadar bunu böyle başardık. Bu yıl işimiz biraz daha zor. Çünkü her geçen yıl, diğer kulüplerle olan ara o kadar çok açıldı ki, geriden gelen kulüpler daha eteğini toplamadan, bir anda geldikleri yere postalanıyorlar.

Bakın bu şekilde yazmak bizleri de yaralıyor, ama bunlar maalesef bizim gerçeklerimizdir. Yani işin özü bize gülmek haram derler ya, işte tam olarak öyle bir şey.   Bu anlatılanlar bugünün değil, geçmişten, bugüne değin uzayan işi bilmeyen ahpab çavuş ilişkilerinin, kulübe bıraktıkları miraslardır.  Bu saydıklarımızın içerisinde iyi niyetine inandığım  eski yönetici sayısı, maalesef bir elin parmak sayısını geçmemektedir. Zamanında, bu kulüp resmen birilerine peşkeş çekilmiş, daha o günlerde bu kulübün çırasını yakmışlar. Bakkal bile yönetemeyecek kapasitede insanları kulübe sokarsan bunun sonucuna da katlanmak zorundasın. Ayrıca halk olarak hesap sormasını da beceremiyoruz. Hesap sormak yerine, halkımız sindirilmiş bir şekilde bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığıyla, biraz da suçu kendimizde aramalıyız.

Aslında bu yıl görev yapan yönetim, "ölmüşüm, ama sahibim yok" denen bir kulübü, musalla taşından alıp, inanılmaz bir mucizeye imza attılar.

40 yıllık bu kulübün, daha 1 yıl öncesine kadar, henüz bir muhasebe defteri bile olmadığını duyunca, işin hangi boyutlarda olduğunu tahmin etmek zor değil.

Bu yıl  bir dönüm yılı olabilir de, batış yılımızda olabilir. Önümüzde ki süreçte alınacak bir takım kararlarla geleceğimizi görmek açısından hepimize klavuz olacak.  Ayrıca kulüpten alacağı bulunan kişilerin listesinin ve de alacaklarının kamuoyuna bir bir duyurulması lazım. Kim bu kulübe ne koymuş, ne istiyor. Bir vatandaş olarak bunu öğrenmek herkesin hakkıdır.

İşte  Acil Çözüm Reçetesi.

1- Kulüpten geçmişten alacağı olanların borçları,  bir miktar peşin, bir kısmı  kulübe hibe, kalan kısmı ise  uzun bir zamana yayılmalıdır. ( Bu işler için, Valilik, Maliye, Sivil Toplum ve kulüpten görevli bir komisyon kurulmalıdır)

2- Acil ödenmesi gereken borçlar ve transferler için, acil kaynaklara ihtiyaç vardır. Bunlar için, kentte acil bir konsorsiyum oluşturulmalıdır. (Gerçi bunu her yıl diyoruz ama hiç sonuç alındığını da görmedim.) Güçlü sponsorluk ve forma anlaşmaları için, iş yine bakan ve milletvekillerimize düşmektedir. Ayrıca saha içerisinde çürümeye terkedilen, reklam panolarının bir şekilde pazarlanması gerekmektedir.

3- Tesisleşme işi için kesinlikle acil olarak, kent içerinde bürokratik bir barış sağlanmalıdır.

4- Hayalci olmadan, bu yıl bizi kümede tutacak,  bütçemize göre uçmadan akılcı ve işe yarar transferler yapmalıyız. bu işte hata payı çok düşüktür.  Şu an bu ligi kaldırabilecek ve rahatlıkla oynabilecek 6 tane oyuncumuz vardır. (bunların dışında mutlaka kulüpte tutulması gereken bazı isimlerle anlaşılmalı, kalan diğer arkadaşlarla helalleşip göndermek lazım Bu isimleri ileri ki günlerde yazacağım. ).

5- Yakut mutlaka devam etmeye ikna edilmelidir.  Bu işi şu anda ondan daha iyi yapacak kimse yok. Türk futbolunun sadece oynanan futboldan ibaret olmadığını sanırım burda anlatmaya gerek yok. Bunun altında, buzağı aramaya gerek yok, Yakut'un Diyarbakır için güçlü bir lobi olduğunu, bunun da kulüpler için kaçınılmaz bir gereklilik olduğunu söylemeye gerek yok.

6-  En önemlisini en alta sakladım, Diyarbakır çocuklarına mutlaka el atılmalıdır, bizi kurtaracak yarınlarımız bunlardır, Fatih Terim'in ekip gönderip oyuncu aradığı bir yerde, mutlaka bizlerinde bu değerleri bulup çıkarmalıyız. Her yıl, en az 3-4 oyuncunun üst tarafa gönderilmesi lazım. Hiç bir torpile ve haksızlığa yer vermeden bu işe büyük yatırımlar yapılmalıdır. Ayrıca derhal Diyarbakırspor Futbol okulu açılmalıdır. Bu gençler bizim ürettiğimiz ve yarınlarımızı kurtaracak en önemli gelir kaynaklarımız olacağı gerçeğini herkes görmeli. Kulüp yağ, bal satamayacağına göre, acilen futbol piyasasına  girmelidir. 

Yuarıda sayılanları, yapamassak işimiz, her yıl olduğu gibi, "GENE DÜNYA, ESKİ HAMAM, ESKİ TAS" diyip, kapı kapı gezmeye devam edeceğiz. Açıkçası ben geleceğimizi hiçte parlak görmüyorum.

Bu yazı toplam 1850 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com