1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. BK Hâcken DalKurd Ayarında değil.
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

BK Hâcken DalKurd Ayarında değil.

A+A-

BK Hâcken DalKurd Ayarında değil.

Tuhaf bir maç izledim. Ligin adı Allsvenskan olmasa ve her iki takım DalKurd’un muhtemel rakipleri konumunda olmasa bu maçı daha ilk 20 dakika da izlemeyi bırakırdım. Ben bu kadar düz ve niteliksiz takımların sadece Türkiye’de olduğunu sanıyordum. Nihayet Allsvenskan İsveç’in seviyesi en yüksek ligi. Ama bu berbat, yaratıcılık, estetik ve zekadan yoksun futbol, Avrupa’da da oynanıyormuş! Adı üstünde bu bir oyun, insan yetenek görmek istiyor. Yetenek illa da bireysel olmak zorunda değil, pekala kolektif yetenek de mümkün ve bana kalırsa da yeteneklerin en güzeli de o. Ama ne gezer ,ne bireysel bir hüner ne de toplu işbirliğinin şekillendirdiği, ortak yapım bir yetenekli işe gözüm ilişmedi.

Her neyse! Bu onların sorunu! Aslında futbolun İsveç’te neden revaçta olmadığını da anlatır bu durum. Ama dedim ya bu bizim problemimiz değil.

Bir maçı izlerken nerelere bakarsınız? Ben hücumdan önce defansa bakarım. Çünkü defans bir takımın en uygar en işbirliğine yatkın yeridir. Defansın kurgusu, açılış paslarının yatay ve dikeyliği, topun, defanstan orta sahaya taşınması ve top rakipteyken topun olduğu bölgeyi nasıl baskıladığı ve topun atılacağı bölgeleri nasıl daralttığı benim için en öncelikliler listesinde yer alır. Kanatları nasıl kapattığı, göbekte hangi tedbirleri aldığı ve kademelerin nasıl çalıştığı ise ikincil sorunlardır.

BK Hâcken defansı iyi örülmüş bir defans değil. Sağ ve sol savunmacılar çok dengesiz ve ağır. Defansın göbeğindeki iki stoper de ne oyuncu kurucu ne de kesici. Topu oyuna sokmakta çok zorlanıyorlar. Baskı karşısında da ilk tepkileri panik oluyor. Takım hücuma çıktığında defans, geri de çok boş alanlar bırakıyor. Nitekim ilk gölü de öyle yediler. Bir korner atışı sonrası kazanılan ikinci topu, Brommaporjkarna üç pasla gol yaptı. Sağ kenara atılan top ortaya kesildi ve Brommapojkarna’lı topçu golu, göğüsüyle yaptı. Defans hem geriye çabuk dönemedi hem de çok yalnız kaldı.

Bana kalırsa DalKurd bu defansı hem göbekten delebilir hem de iki kanadı hallaç pamuğu gibi atarak istediği sonuçları üretebilir. Bunun için Sugaita üstünde yapılandırılacak basit bir kaos planına ihtiyaç var. Eğer Sugaita defansın göbeğini rahatsız ederse, kanatlar anında çöküyor. Hâcken çok kırılgan bir takım. Psikolojisi bozuk. Nitekim bu maçta hem iki oyuncusu kırmızı kart gördü hem de teknik direktörü tribüne yollandı. Sinirlerine hakim olmayan bir teknik adamın zihni net değil. Sorunludur. Teknik adam psikolojik bakımdan bu kadar kırılgansa oyuncular hayda hayda kırılganlaşırlar.

BK Hâcken orta sahası dirençli değil. En dirençli olan oyuncu 6 numara Alexander Faltsetas’dı o da kırmızı kart gördü ve DalKurd maçında yok. Orta sahadaki sözüm ona en yaratıcı olan oyuncu 19 numara Daleho Irandust’du o da kırmızı kart görüp DalKurd maçında oynamayacak. Orta sahasında iki önemli gücünü kaybeden Hâcken, DalKurd için kolay lokma durumuna düştü.

Forvet gerisinde oynayan 10 numara Paulinho, tek başına bu yükü taşıyamaz. Zaten çok ağır ve hantal. O nedenle de sürekli vücudunu kullanarak rakibi faul yapmaya zorluyor. Ama ha bu tuzağa dikkat. Bence Paulinho çok kolay etkisiz hale getirilebilir. Çünkü top kontrolü çok yavaş. Hızlı ve dinamik bir oyuncu ona faul yapmadan da topları ondan toplayabilir.

Hücumun en ilerisinde oynayan Alhassan A kamara, sırtı dönük olarak oynayabilen bir oyuncu değil. Hem sırtı dönük oynayamıyor hem de duvar olma konusunda sıkıtılar yaşıyor. Hava hakimiyeti zayıf ve tek hamlede top kontrolü yapmakta da çok arızalı. Geriye sadece defansın arkasına atılacak toplara yapacağı koşular kalıyor. Gözü bu toplarda olduğu için sık sık Ofsayd’a düşüyor.

BK Hâcken Kanat hücumları için de özel bir organizasyon ve plana sahip değil. İki kanatta oynayan oyuncular sprinter değil. İçe kat etmeyi beceremiyorlar, o nedenle de kanada taşınan toplar dönüp dolaşıp yine göbeğe geliyor.

BK Hâcken kalecisi iyi bir kaleci değil. Ellerini iyi kullanamıyor. Elleri çok zayıf, dolayısıyla her mesafeden atılan toplar ondan sekebiliyor. Ayakları da hiç iyi değil. Ayaklarından isabetli bir topun çıktığını görmedim. Ne ayakla ne de elle topu oyuna sokabiliyor. Tipik bir çizgi kalecisi ve en önemlisi de çok panik.

Bana kalırsa sert ,sakin ve sabırlı bir DalKurd bu, BK Hâcker’i kolayca geçer. Çünkü Hâcker her üç bölgede de organize değil ve her üç bölgede de geniş alan bırakıyor. Bu durum alan k atetmek ve kontara oynamak için biçilmiş kaftan.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT