25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır20 °C
 • İstanbul16 °C
 • Ankara11 °C
 • Antalya25 °C
 • İzmir18 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,910
  %0.56
 • Dolar
  3,0869
  %0.09
 • Euro
  3,3581
  %0.11
Eyyüp ARAS


Bizim Kadınlarımız

12 Ağustos 2009 16:00

 

Her sabah evden işe gelirken veya işten eve doğru yolda giderken gördüğüm bir çok manzara beni uzun düşüncelere sevkediyor, zihnimde bazı muhasebelerin yapılmasına ister istemez olanak sağlıyor.

Bunlardan ilk başta akla geleni “Köy Kokulu Analarımız, Kadınlarımız, Bacılarımız” cefakar, hürmetkar, hizmetkar, ciğerparelerimiz, hasbelkader derttaş, sırdaş ve arkadaş v.s. velhasıl günlük hayatımızın her anında yanımızdan ayrılmayan peçeli, tülbentli, dewşuqli, deqli (dövme), başbağlı, ayağında naylon-lastikli ayakkabılı hayatımızın mihenk taşı kadınlarımız.

Tarlada iş mi var? Erkeğine yardım için koşuşturan eş,

Evde çamaşır, temizlik, üst baş temizliği mi var? Kadınımız,

Su mu yok? Koşup getiren anamız, bacımız, kadınımız,

Hasta ve yatakta mıyız? Gelen, yanan, ilgilenen, üzülen, anamız, bacımız, kadınımız,

İşimizde sıkıntı ve zorluk mu var? Çare olmak için didinen kadınımız,

Çocukların sorunları mı? yine eşimiz,

Evde gürültü patırdı mı var? Erkek hemen kahveye, kadın ise cefa çekmeye,

Misafir mi var? Yetiş karı..! Yemek, çay yap,

Soba yakılacak..! Yetiş hanım,

Yakacak mı lazım? Koş hanım, tezek yap, çalı-çırpi topla,

Evin maddi yükünü hafifletmek veya geçinebilmek adına, kazmaya, çapaya, fındığa benim kadınım gider benim anam gider benim bacım gider.

Niye cennet anaların ayakları altında olmasın ki, bu kadar yükü, eziyeti ve cefru cefayı erkekler çekse acaba neler olur? Merak edenimiz var mı?

Eziyet ve cefa dedik, bize yansıyan bölümüyle düşünerek söyledik, aslında onlar işlerini zevkle ve şevkle yapar, ailesinin yanında olmasından ötürü haz alarak işe koyulurlar. Gerisi onlara hikaye.

Erkeğine, ana-babasına, kardeşine en çok yananı, samimi olanı, üzüleni, güleni, düğün-derneğin baş mimarları, eğleneni yine kadınlarımız. Neden erkekler o kadar can-canan değil? Gücüne, kudretine ve kuvvetine güvenerek mi? Yoksa erkekler daha katı ve dirençli olmak zorundalar mı? Yada kimbilir? Aile reisi olması münasebetiyle ağır durma veya ağır hareket etmek ve davranmakla mecbur mu kılınmışlar?

Ah…! Benim çilekeş, canım anam, canım bacım ve de kadınım siz neymişsiniz meğer? Sizler aslında bizim başımızın tacı gönlümüzün sultanısınız ama, gelin görün ki dilimiz söyleyemiyor yada söylemek istemiyor.

Eskilerden beri gelen bazı deyişlerimiz meşhurdur.

Mesela;

“Çocuğa asıl terbiyeyi veren annedir”

“Çocuk ilk terbiyesini annesinden alır”

“Çocuk terbiyeyi önce anneden sonra babadan alır”

“Evin sultanı da veziri de kadındır”

“Erkeğini rezil eden de, vezir eden de kadındır”

“Bir erkeğin toplumda başını dik tutan kadınıdır”

“Mutlu görünen bir erkeğin arkasında mutlaka kadın vardır”

“Anne sevgisi her şeyden daha kutsaldır”

“Anne gibi kimse yar olmaz”

“Anne gibi yanan olmaz”

“Anne kucağı gibi kucak olmaz”

Saymakla söylemekle bitmez bu deyişler. Her birinin bir hikayesi var çünkü. Bizler onları ne kadar sevip sayıyoruz acaba? Biliyorum, şimdi “senin ki de laf mı be adam, onların yeri zaten ayrı” diyeceksiniz. Ama gerçekten layıkıyla haklarını teslim ediyor muyuz bu önemli. Dünyada aile saadetinin önüne geçen bir şey var mı? Yok, bunu kimse iddia edemez zaten.

Bizim kadınlarımız, belki cahildir ama cahilliğini yüreği örter, gördüğü yaşadığı hayat onun için bir okul, bir üniversitedir keza bizim kadınlarımız öğrenim görenler için ayrı bir tez konusudur. İnançlıdır, imanlıdır, itikat sahibidir, kendi akrabası ile eşinin akrabası arasında asla ayırım yapmaz, namusludur, iffetlidir, utangaçtır, namus dairesi içinde oğlunun arkadaşları akranları oğlu gibidir, sövüp saymaz açsa doyurur, kadir kiymet bilir. Bilmez öyle, “hayat müşterektir”, “Bu evin yarısı da benim”, “Babanın evinden mi getirdin bunları”, “Biz kadınlar siz erkeklerden daha medeniyiz”, “Çalış, çal, çırp  beslemekle mecbursun” gibi safsataları. Çünkü, bizim kadınımız gururludur, şereflidir, onurludur, sevecendir, dik durmasını bilen, erine-erkeğine kayıtsız şartsız sadıktır. Onlar için hayat, küçücük bir ailesinden ibarettir. Gerisi boş, gerisi hikaye.

Var mı bizim kadınımız gibi kadın.

 

Selam ve Dua İle.                         

Bu yazı toplam 909 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com