1. YAZARLAR

  2. Recep ESER

  3. Bizim de Milli hakemimiz var
Recep ESER

Recep ESER

Yazarın Tüm Yazıları >

Bizim de Milli hakemimiz var

A+A-

 

Baktım ki kimse bu olayı yazmıyor ben yazmayı bir borç bildim. Medyamız hakemlerimize milli maç geldiğinde hepsi yazar. Ülkemizin gururu falanca hakemimiz şu maçı yönetecek. Hele Basketbol Federasyonu falanca hakemimiz olimpiyatta düdük çalacak, falanca hakemimize FİBA'dan büyük görev. Şu hakemimiz Japonya'da falan maç yönetecek. Tabii ki çok güzel haberler. Tabii ki ülkemizin tanıtımı adına büyük katkılar bunlar. 

Madem güzel haberler bizde bir güzel haber verelim. Zamanın birinde Diyarbakır Bölgesinde koşan Basketbol'da Gözlemcilerin ve Basketbol Otoritelerinin söylediği çok iyi hakem, ileride fırsat verilirse A Klasman olur, ileriki zamanlarda çok iyi maçlara çıkar denilen bir hakem vardı. Evet Erhan KARDAŞ'tan söz ediyorum. Gerçekten bütün Diyarbakır bütün Doğu bütün Güneydoğu onun önce B sonrada A klasman olacağını ve buradaki birçok hakem arkadaşların önünün açılacağına inanmıştık. Federasyon tarafından önce B Klasman hakemi yapıldı. Umudumuz daha da arttı. İyi maçlara da gitti. Diyarbakır'da yapılan Genç Erkekler Türkiye Şampiyonasında ve Bayanlar Türkiye Kupası Sekizli Finallerinde tamam dedik. Dedik demesine ama güzel yolculuk buraya kadarmış. Bundan sonra gizli eller operasyona başladı. Önce burada hiç beklenmedik kişiler tarafından, beklenmedik kişileri, beklenmedik yerlerde kulislerin yapılması sonucunda hiçbir zaman değil B Klasmanında düdük çalacak bizim gözümüzde ilde bile düdük çalması zor olan kişiler bu kulis sonucunda B Klasmanına yükseltildi. Yükseltildi ama bir sezon boyunca 3 maç aldı ve hemen düşürüldü. Böylelikle bizim saf, temiz kalbimizle beklediğimiz A Klasman rüyası bitmiş oldu. Bunun sonucunda da haliyle basketboldan küsen, kopan hakemler ve insanlar oldu. 

Erhan bundan sonra koşan basketbol hakemliğini B Klasman iken bıraktı ve Tekerlekli Sandalye Basketbol Hakemliğine başladı. Kısa zamanda yükseldi ve A Klasman oldu. Geçtiğimiz hafta sonu da Adana'da Türkiye İtalya Milli Maçına Hatay'dan Nurettin BİLMEZ, Gaziantep'ten Yalçın KARADAYI (koşan basketboldan) ile birlikte beraber çıktılar bu milli maça çıktılar. Bu maça çıkan hakemlerin bölgelerine de dikkatinizi çekmenizi istiyorum. Maçı izleyen hem seyirci hem de basketbol otoriteleri çok iyi maç yönettiklerini dile getirdiler. Alın size Milli Hakem. Koşan Basketbolun Merkez Hakem Kurulumu yanlış? Tekerlekli Sandalyenin Merkez Hakem Kurulumu? Hadi cevap verin bakalım. 

Erhan ile beraber ne hakemler küstü biliyormusunuz? Tuncaylar, Ulaşlar, Kenanlar, Yakuplar, Bölgede ve Türkiye'de daha kimler kimler. Federasyona sorduğun zaman da 1. veya 2. ligde takım yok ondan olamıyor diyorlar. Bu liglerde Takımı olmayan illerimizin A Klasman hakemlerinin olduğunu hepimiz biliyoruz. 

Şimdi söylüyorum. Zamanında bu hakemlere imkan tanınsaydı, bu hakemlere fırsat verilseydi bunların içinde Milli Hakem çıkmaz mıydı? Olimpiyatlarda görev alacak olan hakem arkadaşlarımız kadar bu çocuklara maçlar verilse idi bu çocuklara, bu çocuklar çok daha başarılı olacaklardı bundan eminim. Hakemler konusunda Merkez Hakem Kurulu kriterlerinin bir türlü açıklamadıkları için ne olduğunu bilmiyoruz. Merkez Hakem Kurulu Üyeleri biliyorsa bizlere açıklasınlar lütfen. Köşe bucaklarda kulislerle doğru dürüst izlenmeden bu hakem olsun, bu düşsünle olmaz bu işler.       

Ha unutmadan yukarıda bazı karanlık ellerden bahsettim ya işte o eller hala faaliyetteler, hala basketbolu baltalamaya devam etmekteler. 

Bir başka yazıda buluşmak üzere herkese butlu günler diler herkesin Mübarek Regaip Kandilini kutlar hayırlara vesile olmasını Yüce ALLAH'TAN dilerim.     

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT