21 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır22 °C
 • İstanbul19 °C
 • Ankara17 °C
 • Antalya23 °C
 • İzmir20 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,486
  %0.79
 • Dolar
  3,0835
  %0.81
 • Euro
  3,3506
  %0.19
Eyyüp ARAS


Biz Adam Ol-mu-yo-ruz

19 Mayıs 2009 12:19

Diyarbakırsporumuz, sezon boyunca yaşamış olduğu parasızlık, imkansızlık, Yönetim içerisindeki başarısızlık, hatta ve hatta FİFA ve UEFA’ da açılan ve tüm dünyaya servis edilen kulüp kapatma davasıyla şehrimizi ve sevdalısı olduğumuz takımımızı ulus içerisinde ve uluslararasında demorilize eden, en doğrusu onurumuzla oynanan durumu kim nasıl izah edebilir?

Bu kulüp kapanmayla karşı karşıya kalmadı mı? Tam 12 futbolcu sezon ortasında takımı bırakıp kaçmadı mı? Tabiri caizse her türlü sabotaja yada komploya bırakılmadı mı? Bir sürü nedenleri ve nasılları sıralayabilir veya soruları sıklaştırabiliriz o kadar çok ki yer almaz burada.

Peki ne oldu da bunca sıkıntı, eziyet ve keşmekeşler içerisinde takım mutlu sona ulaştı? Ne değişti? Kimler engelledi? Neler yapıldı? Bileniniz var mı? Hiç sanmıyorum.

Seyirci ve taraftar profiliyle ilgili geçen hafta bir yazıyı kaleme almıştım okuyanlar hatırlayacaklardır mutlaka. Doğrusunu söylemek gerekirse bizler ne yaparsak yapalım tribüne ve taraftara pek bir etki koyamayız çünkü, onlar kendi kafalarına göre takılıyor, estiği gibi davranıyor ve kendi bildiklerini okuyorlar. Sanırsınız ki önceden programlanmış bir robot misali hop oturuyor hop kalkıyor, tezahürat desen amenna, ama o yok ki bas bas bağırıp küfür ediyor kendi egosunu tatmin ediyor. Başkaca izahat gerekmiyor artık tabi bunu bir kısım grup yapıyor stadın tamamını veya gerçek taraftarı kastetmiyorum onları bir kenara bırakıyorum.

Açıkçası biz 50 defa Süper Lige çıkıp düşsek de bir şey değişmez, çünkü adam olmuyoruz, olamıyoruz. Neden? Çünkü bizde gerçek takım sevgisi yok varsa yoksa siyasi ideoloji belki acı söyledim ama bu bir gerçek.

Herkes şapkasını önüne koyup düşünmeli, vicdanını tartmalı ve gerekli muhasebenin ardından gerçeği söylemekten kaçınmamalı artık. Ya arkadaş farklı alanlar olmasına rağmen biz bu takımı niye siyasi olaylara alet ediyoruz ki, biz ne yapmak istiyoruz acaba demek çok mu zor? Herkesin düşüncesi kendine ama takımın bir düşüncesi, bir siyasi kolu yok ki o sadece şehrin spor alanını meşgul ediyor ve orada mücadele veriyor.

Ha…Şimdi esas konunun aydınlatılmasına gelelim. Türkiye’de 81 il ve yüzlerce ilçe var ve bunların hiç olmazsa bile en azından il bazında 1’er Milletvekili var. Herkesin sorumluluk alanı farklı ve yüklenmiş oldukları misyonları ile görevleri vardır muhakkak. Ama her şeyin başında kendi bölgesinin, seçildiği merkezin yani memleketinin sorunları ve sıkıntıları en başta gelir ki bu kaçınılmaz bir görev ve sorumluluktur. Bunun A partisi veya B partisi ile alakası yoktur, memleket herkesindir hangi görüş ve düşünceye sahip olursa olsun fark etmez fark etmemelidir.

Yukarıda bir dizi neden ve nasılları ile soruları birbiri ardına dizmiştik. Şimdi bunları cevaplayalım. Bu şehir ve bu şehrin takımı için kim elini taşın altına koymuşsa o şahıs ve şahıslar başımızın tacıdır hangi partiye mensup olursa olsun. Hizmet memleket için olduğuna göre, neden yapılan hizmetleri alaşağı ediyor da hizmet erbabını olur olmaz yerde toplum ve misafirler karşısında rencide ediyor şeref ve onuruyla oynuyoruz ki. Hele bu bir bakan, bir başkan veya bir üst makam temsilcisiyse ayıp olmuyor mu? Eğer istemiyorsanız maçlara gelmeyin hatta ve hatta ideolojik düşünceyse amaç, o alanlarla ilgilenin de bari takıma ve onun için çabalayanlara engel olmayın değil mi yani?

Bu kulübü bir çok sorundan kurtaran, kapanmasını engelleyen, maddi ve manevi her türlü desteği sağlayan değerlerimizi lütfen ama lütfen kırmayalım, hizmetlerini görmezden gelmeyelim ne olur? Adamlar bir şey yapmasalar a…….. s……… bir daha bu şehre ayak basmasınlar veya bir daha burada adaylıklarını koymasınlar dersiniz. Peki kardeşim siz ne istiyorsunuz ALLAH aşkına? bu memlekete hizmet yapılmasın mı kimse bizi temsil etmesin mi istiyorsunuz? O zaman biz niye burada yaşıyoruz ki, niye mücadele ediyoruz ki? Yerimizde oturalım da “yemek piş ağzıma düş” mü diyelim? Hiçbir şey emek vermeden oluşmaz bunu kafanızın bir yerine kazın artık. Yani tüm amacınız, sloganınız ve düşünceniz bu yönde mi?

Seçilmiş insanlar bulunduğu merkezi temsil eder, ister kabul edin ister kabul etmeyin, onları olur olmaz yerde protestolara maruz bırakmayın. Daha düne kadar “bu şehrin sahibi yok ki” diye içerlerdiniz, fakat bu kez sahip çıkıyor siz onları yerle bir ediyorsunuz, konuklar, misafirler dahası büyük kitleler karşısında onurlarıyla oynuyor bütün hizmet şevkini kırıyor şehre gelişlerine yada şehirde oluşlarına pişman ediyorsunuz. Bu Diyarbakırlılık ve Diyarbakırsporluluk değil böyle olmaz, yazıktır günahtır arkadaşlar bu gittiğiniz yol yol değil, iyisi mi maçlara gelmeyin de takımı için gelenleri mahcup etmeyin onları karalamayın arkadaşlar.

Her şeyin yeri ve zamanı var. Siyaset, siyasi meydan ve alanlar ile demokratik çerçeveler içerisinde yürütülür veya icra edilir, spor ise kendi alanında sınırlı bir seviyede sergilenir o kadar, sap ile samanı karıştırmamak gerekir. Bugün ideolojik olarak farklı düşüncelere sahip olan siyasetçiler başka yer ve zamanlarda gayet medeni bir şekilde kardeş kardeş kol kola girerek bir araya gelip memleketin sorunlarını tartışır en iyi hizmeti yapma adına birbirleriyle yarışırlar, sorunları gidermeyi amaçlarlar. Onların bu yaptıklarını biz niye yapmayalım, farklı yerlerin insanına veya aynı şehrin insanına niye tepki verelim? Buna hiç birimizin hakkı yok bu böyle biline.

Eğer seçmiş olduğumuz insanlar bu memleket için bir şeyler yapmıyorsa ve yapmadıysa hep birlikte demokratik ölçüler dahilinde beraber tepki gösterelim, bunu en iyi şekilde toplu olarak sergileyelim ki yanlışlarını anlasınlar, doğruyu görsünler ama birlikte bölük pörçük değil.

Aslında bize hizmet getirenlere ve yapanlara bizler değer vermiyor, aksine onları yıldırmak için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. Geçmişte bir çok kişiye yaptığımız gibi, örneğin bir Aziz Yıldırım, Nihat Özdemir, Özhan Canaydın, Murat Aksu vb. İsmini hatırlayamadığım bir sürü insanlar. Bu memleket insanlarının hiç mi hizmetleri olmadı acaba? Yoksa oldu da biz mi bilmiyoruz yada bilmek istemiyoruz? Elbette ki oldu. Hizmet yapan adam bir şekilde kendini duyursa veya duyurulsa “bak hele şerefsize nasıl da reklamını yapıyor” der, sessiz sedasız yardım yapanları da yerden yere vurarsınız olmaz ki, bu kadar da olmaz yani.

Bu nedenle; dün gece yaşanan rezillik kime karşı yapılırsa yapılsın asla ve asla tasvip etmiyor yapanları buradan ayıplıyorum bu tür çirkin hareketler Diyarbakır halkına, Diyarbakırspor taraftarına asla yakışmıyor yakışmadı da ve lütfen ama lütfen Diyarbakır ve Diyarbakırspor’a gönül veren gerçek taraftarlar topluluğu maçlara gelip takımını desteklesin “gölge etme başka ihsan istemez” misali bir tür karışıklık için gelmeyi amaç edenler gelip ortalığı bulandırmasın ne olur? Bari hiç susmadan takımını destekleyen ve yapılan hizmetleri alkışlayan insanlara mani olmayın arkadaşlar. Diyarbakır’ın, Diyarbakırsporun Diyarbakırlıdan başka dostu yok hala anlamadınız mı?                               

 

Selam ve Dua ile.      

Bu yazı toplam 1016 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com