27 Ekim 2016 Perşembe
 • Diyarbakır13 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara5 °C
 • Antalya16 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,553
  %-0.16
 • Dolar
  3,0865
  %0.48
 • Euro
  3,3676
  %0.68
Eyyüp ARAS


BİR YUDUM SU

19 Ağustos 2008 08:01

 

Üzerinde yaşadığımız her an havasını solduğumuz Diyarbakır’ımızın, bir çok güzelliklerinin yanı sıra medeniyete ışık tutmuş görsel ve yapısal alanı ile dimdik ayakta duran tarihiyle bölgemiz ve ülkenin en seçkin kentleri arasında yerini alarak bulunmuş olduğu konumu itibariyle de stratejik bir öneme sahip olmasının yanında siyasal ve sosyo-ekonomik açıdan iştah kabartan bir metropol, bir anakent olarak gözdeler arasında yer almaktadır.

Şunu biliyoruz ki; memleket denince, kişi nerede yaşarsa yaşasın doğup büyüdüğü veya baba, ata ocağı olarak görmese dahi tanıdığı, bildiği şehri o denli kendine yakın hisseder bir o kadar ne olursa olsun sever ve ait olduğu toprakların ismi geçince insanın içi ürperir ve değişik bir haz duyar. Memleket sevgisi sevdası elbette ki tarif edilemez ancak, herkes sevgisini başka bir duygu bir sunuşla ve özdeyişle anlatır, hasretini, özlemini bir şekilde dile getirir anlayacağınız.

Bunu bu yönüyle açıkladıktan sonra konuyu dağıtmadan toparlamaya çalışalım. Dedik ya insanın memleketi kendisine bir başkadır başlı başına bir sevdadır, bir tutkudur, bir özlemdir, bir türküdür olmazsa olmazlarımızdandır. İşte Diyarbakır benim için öyle bir şey hatta bir nefes gibi.

Şehrimizi yeni imar planı ve diğer etkenleriyle birlikte daha da güzelleştirme çabaları Büyükşehir Belediyesinin özverili çalışmaları ve öncülüğünde devam ettiği herkesçe bilinmektedir.

Ancak; ben değişik birkaç konuyu buraya taşımak istiyorum ve belirttiğim konuların çözülmesini arzu ediyorum belki yanılıyor olabilirim veya tespitlerimin yanlış olduğu söylenebilir. Ama ben yine de söyleyeyim diyorum.

Birincisi; bilindiği üzere, yaz ayları şehrimizde yoğun olarak çok sıcak geçmektedir. Şehrin göbeği diye tabir ettiğimiz eskiden miting alanı olan Dağkapı semtinde bulunan Selahattin-i Eyyüb-i Çarşısının üst tarafı bir çok kez değişim yaşamasına rağmen istenilen yada düşünülen seviyede halkın istifadesine sunulamamıştır. Neden diyebilirsiniz, söyleyelim; o alan bomboş ve açık olarak düzenlenmiş dolayısıyla halkın karda, yağmurda ve sıcakta soluklanacağı bir yudum su içmek için veya ihtiyacını gidereceği, faydalanacağı bir düzenleme yok oysa; o güzelim alan yapılacak düzenli bir projeyle suni veya yapay çimlendirme yöntemiyle yeşil bir alana dönüştürülür ve içinde etrafa zarar vermeyecek bir çok portatif yada ne bileyim insanlara hizmet adına dinlenme yeri, çay ocakları v.s. gibi düzenekler yerleştirilebilir pekala.

İkincisi; yine Büyükşehir Belediyesince büyük zahmetlerle yapılan çalışmalar sonucu içme suyu projesi gerçekleştirilerek halkın hizmetine sunulmuş ve suyumuz çok soğuk bir şekilde evlerimize işyerlerimize dağıtılmakta, dolap kullanımına gerek kalmaksızın istifade etmekteyiz. Ama tabiri caizse bu buz gibi suyumuzu, camiler dışında çeşme bulunmayan  şehrimize günübirlik gelen misafirlere ve de halkımıza en güzel şekilde sunmak ve şehrimize güzel bir görünüm kazandırması bakımından belli noktalara, memlekete özgü güzel bir tasarımla çeşmeler oluşturularak hizmete konulabilir.

Gerçi işin uzmanı değilim ama ben böyle düşünüyorum. Karar siz saygıdeğer halkımın ve Belediyenin Başkanlarımızındır.

Selam ve Dua ile. 19/08/2008

Bu yazı toplam 761 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com