28 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır16 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara10 °C
 • Antalya16 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,004
  %1.19
 • Dolar
  3,1105
  %0.78
 • Euro
  3,3880
  %0.61
Aziz GÜLMÜŞ


Bir Taş Attım Havaya/Girdim Mapushanaya

16 Aralık 2009 15:23
 
       Ünlü bir türküdür Diyarbekirde : “Bir taş attım havaya/Değdi mapushanaya/Onbeş kızı kandırdım/Bir şişe lavantaya”
 
       Sokaklar yangın yeri adeta; Molotoflar, barikatlar, sökülen kaldırım taşları, biber gazları, yüzleri poşu ile örtülü bir görünüp kaybolan, ardından başka bir sokakta tekrar ortaya çıkan çocuklar, siren sesleri, su fışkırtan panzerler… Filistin sokaklarını anımsatan görüntüler…
 
        Televizyon ve gazete muhabirleri iş başında bir yandan görüntüleri büyük bir heyecan ve koşuşturmayla aktarırken, diğer taraftan çocuklarla röportaj yapmayı da ihmal etmiyorlar:
 
--- Polislere neden taş atıyorsunuz çocuklar ?
--- Êêêê… onlar da bize bomba atiler abê !
 
      Bombaya karşı “taş” masum kalır elbet.
     
      Emsallerine göre daha kurnaz olanı :
--- Büyük abêler bize para veriler, sonra da taş atın diyiler !
 
      Külliyen yalan… çocuk resmen muhabirle dalga geçiyor...o kadar çocuğa para vermeye devlet bütçesi bile kafi gelmez. Neden yalan diyorum ? Bir an 12 Eylül öncesi gençlik dönemimizi anımsıyorum. O dönem çok revaçta olan bildiri, afiş ve pankart asma eylemlerinde sempati duyduğumuz hareket bize: “Yakalandığınızda bu işi para karşılığında yaptık deyin” diye tembihlerlerdi. Bir kaçında bu tuttu ama sonra hep aynı söylemlerle karşılaşan polis yutmamaya başladı. Okul ve mahalleden arkadaşım olan Sami de: “Diyarbakırspor’un maçına gidecek param yoktu, para karşılığında bildiriyi dağıttım.” demesine rağmen tam sekiz yıl ceza aldı.  
 
       Aslında çocukların “Para karşılığında taş atıyoruz” demeleri belki de polise ince bir mesaj yada pazarlık olarak değerlendirilmesi gerekir. “Bak biz para karşılığında taş atıyoruz, aynı parayı yada biraz fazlasını siz verin atmayalım” Bütün bunları değerlendiren Devletin “uzman” kurumları hemen harekete geçiyor, polisin “şefkatli” ellerinden bütün mahalle çocuklarına top ve oyuncak dağıtılıyor. Bunlar bildik aşina görüntüler… çünkü aynı “şefkatli eller” bu çocukların anne ve babalarını un, makarna, salça, kömür ve beyaz eşya ile kandırmaya çalışmamışlar mıydı?
 
       Ya İstanbul’da protesto eylemi yapan kalabalığa silah sıkan adama ne demeli… Yakalanıyor ama savcılıkça serbest bırakılıyor, ifadesinde ne demiş bakın : “Basın bana para verdi ‘git sık dediler’ Ben de kuru sıkı attım” Evet gerçekten tam kuru sıkı’ya yakışır kuru sıkı bir ifade… tabi adam bizim küçük çocuklar gibi içeri atılıp cezalandırılmıyor hatta taltif edilerek serbest bırakılıp, bu tür davranışlara özenecek tipler yaratılmaya çalışılıyor. İşte yukarıdaki türkümüz şekil değiştirerek anlam kazanıyor burada : Bir kurşun sıktım kalabalığa/Değdi orda duran bir masuma/Hakim ve savcıları kandırdım/Bir kuru sıkı yalana” Nasıl iyi uydurdum değil mi ?
 
       Bu kışkırtılmış icazetli şahısların ilerleyen günlerde bir marketin yada mağazanın kapısında alış veriş için kuyruğa giren veya iş başvurusu için sıraya giren insanları da protestocu sanıp üzerlerine ateş etmelerine şaşırmamak gerekir.
 

       Filistindeki çocuk eylemcileri yere göğe sığdıramayan, onların İsrail zulmüne karşı göz yaşları içinde okudukları şiirlerle “ağlayanlar”, Kürt çocukları söz konusu olduğunda : “Kadın da olsa, çocuk da olsa güvenlik güçleri gerekeni yapacaktır” söylemleri ile baskıyı, zulmü ve katliamı meşrulaştıran bilinçaltlarındaki zebaniyi konuşturmaktan çekinmiyorlar.

        Aman çocuklar dikkat ! Türkümüzü günün şartlarına göre değiştirmek zorunluluğu ortaya çıkıyor maalesef ... "Bir taş attım havaya/Girdim mapushanaya" 

Bu yazı toplam 4097 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com