1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Bir Kez Daha Barcelona !
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir Kez Daha Barcelona !

A+A-

Neymar’sız Barcelona’nın biraz daha güç kaybına uğrayacağı, sezon başında hemen bütün futbol yorumcularının mutabakatla birleştiği bir konuydu. İlk bakışta bu değerlendirme çok da haksız sayılmazdı. Nitekim kaybın adı, ne de olsa, Neymar’dı. Elbette bir parça futboldan anlayan herkes Neymar’ın küresel düzeyde bir yetenek olduğunu bilir. Barcelona’dan ayrılıp Paris Saint Germain’e giden Neymar’ın Fransa’da yaptıkları da ortada. Paris takımına çok büyük bir güç kattığı inkar edilemez.

Barcelona’ya dair yazılarımı dikkatle izleyen okuyucu, Guardiola’nın inşa ettiği oyun denkleminde Neymar’a çok da muhabbetle bakmadığımı bilir. Kısaca söylediğim şuydu; Barcelona’ya bir Messi yeterli. İkinci Messi bütün dengeleri altüst eder. Guardiola’nın her pozisyon için taşları büyük bir özenle yerli yerine koyduğu bu oyun mimarisinde, orantıyı bozmak bütün mimariyi altüst etmek anlamına gelir. Geçen sezon Neymar, sahanın sol çizgisinden içeriye doğru topla alan kattetmeye çalışırken sadece rakibin oyun dengesini bozmuyordu, ayağında tuttuğu topun süresi arttıkça Barcelona’nın her mevki için tasarladığı pozisyon organizasyonu da altüst oluyordu.

Neymar, rakip takımın dengesini bozduğu kadar Barcelona’nın da dengesini bozuyordu. Geçen sezon Barcelona’nın gol yediği anlar anımsanırsa, genellikle Neymar’ın toptan kopmak istemediği anlarda kaptırılan kontra topların Barcelona kalesinde golle sonuçlandığı anlar oldu.

Neymar’ın Barcelona’ya maliyeti bunla da sınırlı değildi. Sol çizgideki en uç oyuncu olduğu için, Alba tipik bir savunmacı olarak oyunda ancak rol bulabiliyordu. Barcelona, Neymar’ın işgal ettiği pozisyon yüzünde, sol çizginin koridorundan hemen hemen hiç faydalanma imkanı bulamıyordu.

Bu sezon, Neymar’ın boşalttığı o pozisyonu Alba, Iniesta, Gomez ve Messi güle oynaya kullanıyorlar. Oyun planı bakımında Alba, 4-3-3’ün ilerideki üçlüsünü tamamlamak üzere 10 metre geride durduğu için, Real Madrid dahil La Liga’da hiçbir takım bu 10 metrelik boşluğu kontrol etme imkanı bulamadı. Alba’nın müthiş sürati sayesinde o pozisyon aslında hem boş hem de her zaman dolu gibi göründü. Alba, o 10 metrelik alanı geriden gelerek kullandığı için, Messi’nin merkezden ters tarafa attığı yatay toplar için mükemmel bir boşluğa dönüştü. Hemen her maçta Messi o bölgeye top attı, atılan bu toplar Alba ve Iniesta tarafından hızla korner köşesine taşınarak, oradan ya Suarez ya da Messi ile tekrar buluşturuldu. Nitekin bu sezon atılan golleri anımsayan herkes, o öldürücü 10 metrelik boşluğun Barcelona hücumları için ne kadar işlevsek olduğunu görecektir.

Neymar’sız Barcelona savunmasını daha da güçlendiren bir Barcelona’dır. Özellikle sol koridorun savunma bölgesinde Alba’nın çıkışlarını kontrol edecek bir savunmacı bulundurmak, Neymar’sızlık sayesinde ancak mümkün oldu. Neymar olmadığı için Barcelona, kelimenin tam anlamıyla, dörtlü savunmanın huzur verici güvenliğiyle her maça gönül rahatlığıyla çıkıyor.

Barcelona’nın bu sezon, şimdiye kadar oynanan maçlarda ortaya çıkan başarısının ikinci nedeni ise, hiç kuşkusuz Messi’nin giderek artan ve giderek kusursuzlaşan oyun anlayışıdır. Messi muhteşem bir olgunlukla oynuyor artık. Tek kelimeyle Kusursuz Messi, kusursuz milimetrik paslar atarak her Barcelona’lı oyuncuyu final vuruşunun aktörü haline getirebiliyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT