1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Bir Kez Daha Amedspor ve Sertaç Küçükbayrak.
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir Kez Daha Amedspor ve Sertaç Küçükbayrak.

A+A-

Üzgünüm çünkü Erzurum maçını izleyemedim. Bu yazının bir maç analiz yazısı olmasını çok isterdim. Umarım bu eksikliği en kısa zamanda telafi etme imkanı bulurum. Sezona galibiyetle başlamak önemlidir. Sadece üç puanı cebe koymanın rahatlığından söz etmiyorum. Her galibiyet açık bir zihinle büyük amaca kilitlenmenin en esaslı harcıdır.

Türkiye'de futbol oynamak aslında çok basit bir takım gerçeklere dayanır. Türkiye futbolunu yakından takip edip bu futbol kültürü üstüne az çok düşünen herkes, kolayca bu basit gerçeklere vakıf olabilir. Türkiye'de, süper lig dahil, futbol kurgusal bir sistematik içinde oynanmıyor. Bu durum dünya futbolu ile Türkiye futbolu arasındaki o büyük farkı anlatır. Dolayısıyla kendi somut koşullarına göre basit bir kurgu ve bu kurgunun basit şemalarına dikkat eden her teknik adam Türkiye'de hatırı sayılır başarıların altına imza atabilir: Beşiktaş, Konyaspor, Başakşehir ve Osmanlıspor'un başarısında bu olgunun yeri büyüktür.
 
Ne demek istiyorum? Demem şu ki, eğer futbol oyununda takımınızın hücum ve savunma dengesini bazı ''ara yapılar'' üreterek sağlarsanız mutlaka bundan sonuç alırsınız.
 
Mesela, hücum ederken o topu kaptırabileceğiniz ihtimalinin bilincinde olarak mutlaka savunma dengenizi hücum aksiyonunuzla birlikte organize etmelisiniz. Yani, hücum ederken topun olduğu bölgede yeterli oyuncuyu mutlaka bulundurmak ve topun atılacağı muhtemel bölgeleri mutlaka kontrol altında bulundurmak şarttır.
 
Topun olduğu bölge ile topun atılacağı bölge artık futbol oyun prensiplerinin en başında yer alan kavramlardır. Topun sizde ya da rakipte olma durumu bu pozisyonlara bakış açımızı değiştirmez. Her iki halde de yapılacak olanlar belli ve açıktır. Ya top rakiptedir, siz o topun belirgin bir tehlikeye dönüşmemesi için çok adamla pres yapmaktasınız. Amacınız rakibin top ve alan kullanmasına engel olmaktır. Top ve alan kullanımına müsaade etmeyecekseniz hem topun olduğu bölgeye yeterli oyuncu gönderme cesareti göstermeli hem de topun atılacağı muhtemel alanları kapatmalısınız.
 
Ya da eğer top sizdeyse, iki alan arasında sorunsuz bir geçiş yapmak için mutlaka bir ya da iki oyuncuyu servisçi biçimde kullanarak, topu rakibe kaptırmadan bir alandan öteki alan taşıma becerisi göstermelisiniz.
 
Sertaç Küçükbayrak, geçen sezon bu kurgunun basit bir versiyonuyla harika işler yaptı. Gerek savunmada gerekse de hücumda Deniz Naki merkezinde inşa edilen bu oyun, kapasite olarak Türkiye 2.ligi için hem yeterli hem de kesin sonuçlar verir. Fit bir Deniz Naki, zihni açık bir Deniz Naki ve kondisyon olarak şarjı dolu bir Deniz Naki bu oyunun belkemiği olur her zaman.
 
Geçen sene Leicester City'i şampiyon yapan Claudio Ranieri ne demişti; '' Zihni açık bir oyuncu gurubunun şarjını sürekli dolu tutmayı bilirseniz şampiyon olmanız kaçınılmaz olur''. “Açık zihin” ile kast edilen iki şey var: 1- Kendine ve şampiyonluk ''potansiyeline'' inanmak, 2- Şampiyon olmak için inşa edilen oyuna “ikna” edilmek.
 
Sertaç Küçükbayrak'ın en önemli görevi, oyuncularını oynattığı oyuna ikna etmektir. Oynadığı oyuna ikna olmuş bir oyuncu, o oyununa ruhunu katan oyuncu olur. Şampiyonluğa inanmak ile oynadığı oyuna ikna olmak açık bir zihnin iki büyük değeridir.
 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT