23 Ekim 2016 Pazar
 • Diyarbakır22 °C
 • İstanbul19 °C
 • Ankara13 °C
 • Antalya25 °C
 • İzmir22 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Yılmaz BÖRÜKOÇİN / Diyarinsesi.Org Spor Koor.


Bir Kent,İzlenimlerim ve Diyarbakırspor

22 Eylül 2011 Perşembe 17:57

Saygıdeğer Diyarinsesi.org okuyucuları Tatil nedeniyle kısa bir süre sizlerle birlikte olamayınca yazılarımada bu süre içersinde ara vermek zorunda kalmıştım.Şükür kavuşturana deyip tatil süresince edindiğim izlenimleri bu yazıda sizler ile paylaşmak istiyorum.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki nereye gider isem gideyim,doğup büyüdüğüm hayatımın her kademesinde benliğimde varoluşunu hissetiğim kadim kentimi,Diyarbakırımı hep arar oldum.Kısa veya uzun farketmiyor,Diyarbakır'dan ayrı her dakika bana bir sonraki özlem dolu dakikaları aratıyor.

Ve yine ilginçtir ki,hayatımın her döneminde sadece Diyarbakırsporlu oluşumdan kaynaklı olsa gerek,Diyarbakır ve Diyarbakırsporu asla yalnız düşünemedim.Kent ve takım ruhumda birleşiyor,kadim bir zirve yapıyor benliğimde…

Gittiğim her yeri gözlemler,o yer hakkında kaldığım kısa süre zarfında bile bilgi sahibi olmaya çabalayan bir yapım oldu her defasında. yaşadığım kenti,yaşadığım kentin takımını mevcut durumunu gittiğim kent ve o kentin takımı ile kıyaslayıp eksik veya fazla taraflarını karşılaştırmaya çalıştım her defasında.

Tatil nedeniyle bir dönem işim nedeniyle 2 yıl yaşadığım Mersini tekrar ziyaret ettim.Ve açıkçası Kenti 11 yıl öncesine göre bir hayli gelişmiş ve kendini aşmış bir kent görüntüsünde görmem beni şaşırttı. Bugün Mersin; 13 ilçesi, 55 belediyesi, 510 köyü ile bir metropol kent ve 1.640.888 nüfusu ile ülkenin 9. Büyük ili durumunda.

Şanlıurfa'dan başlayıp mersin erdemli ilçesine kadar ulaşan bir otoban,1, 2, ve 3'üncü çevre yollarından sonra 4'üncü çevre yoluda yapım aşamasında,limanı,Marinası,321 km sahili, ilan edilmiş 8 turizm merkezi ile bir turizm kenti, tarımsal üretimin her türüne uygun iklimi ve verimli ovalarıyla bir tarım kenti, ticaret ve sanayi odalarına kayıtlı 26.384 şirket, serbest bölgede faaliyet gösteren 400 şirket, mevcut organize sanayi bölgesindeki faal 105 firma ve yaklaşık 5.000 çalışanı ile bir ticaret ve sanayi kenti olmuş.

Açıkçası imrenerek bakıp ah çektiğim anlar oldu.Diyarbakır gibi kadim bir kentimizin olması ve bu kente yakışacak yatırımların neden yıllardır yapılamamış olması, ,hemen yanıbaşımızda bulunan ve yine yol güzergahımda bulunan Şanlıurfa uluslararası havalimanını görmem, halen bile bir sivil havaalanına sahip olmayışımızın verdiği derin bir iç çekiş,yine Şanlıurfa'ya kadar gelen ve kente önemli bir değer katan Otoban ve bağlantı yollarının neden Diyarbakıra kadar uzamadığına sitem etmem duygusu aldı başını gitti.

Bu arada Mersin'de adeta kentle özdeşleşen bir takım da var,Bu yıl şampiyon olup,uzun yıllar sonrasında Süper Lige yükselen Mersin İdman Yurdu.

Yaptığım gözlemlerde kentimizin takımı,milyonlarca seveni olan ve hepimizin kalbinde yer eden fakat bunun yanında edeta sömürülen,kişilerin egolarını tatmin ettikleri,vizyon kazanma uğruna basamak olarak gördükleri bir takım haline gelen,rant ve kişisel kötü niyetli yönetimlerin edeta uçurumun kenarına getirtikleri ve yaşama mücadelesinde adeta soluk soluğa kalan nefesi gittikçe azalan bir takımımız olan Diyarbakırspor aklıma geldi.Ve iki takımı karşılaştırınca,iki takım için yapılanları gözönüne getirip kafamda kurguyu yapınca inanın kahroldum.

Mersin İdman Yurdu takımı yöneticileri,yerel spor basını mensubu arkadaşlarımızdan bir kaçı ile yaptığım görüşme,kentte takıma olan ilginin nedenlerini araştırmam bu takımı başarıya götüren nedenleri görmeme yetti arttı bile.

Önce 2b liginde şampiyonluk,sonrasında geçen yıl Bank Asya liginde şampiyonluk ve bu yıl Süper ligde mücadele.

Bir takımın sahiplendiği zaman neler yapacağının göstergesi adeta Mersin İdman Yurdu.

Başkanları Ali Kahramanlı kendine sadece işine adamış,bunun yanında Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan hem tesis anlamında hemde mersin İdman Yurdu'na gelir getirecek projelerin sağlanmasında ön ayak oluyor.Büyükşehir Belediyesinin bünyesinde kurulan spor fonuna aktarılan gelirlerden Büyükşehir Belediyesi erkek ve Bayan basketbol takımları ve Mersin Büyükşehir Belediyespor futbol takımının yanısıra Mersin İdman Yurdu'na da her ay bu fondan 250 bin tl. nakit para aktarılıyor.Mersin Büyükşehir belediyesi ayrıca şu an inşa aşamasında bulunan ve bittiğinde Türkiyenin en iyi spor tesislerinden biri olacak olan spor tesisinide Mersin İdman Yurdu'na bağışlayacak ve şu anda kirada bulunan bir tesiste kalan takım Büyükşehir Belediyesinin bu hizmeti karşılığında dikili bir ağaca sahip olup belkide geleceğini kurtaracak.

Yine Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan'ın Mersin Milletvekili olmasından sonra kentte ve takıma kazandırdıkları ise anlatılmaz.Bakan çağlayan bu yönüyle hem Mersinlilerin ve özellikle Mersin İdman Yurdu taraftarlarının gözdesi haline gelmiş durumda.takımın yaptığı önemli ciddi transferlerde katkısı olduğu gibi tesisleşme adınada yönetim ile kafa kafaya verip projelerin hayata geçirilmesi için adeta seferber olmuş sayın Bakan.

Mersinde 2013 yılında düzenlenecek olan Akdeniz Oyunları için inşa edilecek tesislerden biri olacak olan 30 bin kişilik stadyum 2012 yılının sonunda bitiyor ve bittiğinde Mersin İdman Yurdu'na bu stadyum hediye edilecek.Bunuda bizzat bakan Çağlayan mersinde açıkladı.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası,kentteki petrol rafinerileri ve akaryakıt şirketleri,gıda ve tarım şirketleride takıma destek veren diğer kuruluşlar.Bu kuruluşlar ise hem stadyuma verdikleri saha içi reklam hemde takıma olan sponsorlukları ile adeta Mersin İdman Yurdu için gönüllü çalışıyorlar. Süper Lige Çıktıktan sonra stadyumun UEFA kriterlerine getirilmesi için 1 ay gece gündüz demeden çalışıp Mersin Tevfik Sırrı Gür Stadını Mersin İdman Yurdu klübü yöneticileri ile beraber ortak akıl ile çalışıp çözen Gençlik Spor İl müdürlüğünüde ayrıca anlatmakta yarar var.Bir ay gibi kısa sürede stadyumu adeta yeniden inşa eden ve ışıklandırması dahil tribünlerinin üstünü kapatıp,saha içinide dizayn ederek modern bir görüntüye gelmesini sağladılar.

Basın mensubu olmam sebebiyle stadyumun basın tribününde Mersin İdman Yurdu-Bursaspor maçını izlemeyide ihmal etmeyip basın tribününüde görmem imkanım oldu.Basın tribünü her basın mensubuna ayrılan ayrı ayrı internet donanımlı masalar,yayın odaları,hizmet anlamında yakalanan kalite açısından gayet iyi ve imrenilecek düzeyde.

Mersinde bulunduğum sürede tabi Diyarbakırsporumuzuda takip ettim.sitemizdeki yazarlarımızın yazmış olduğu yazılar ve yaptıkları haberleri takip ettim.Yılmaz Bay arkadaşımın yazmış olduğu ''ya hep birlikte var olacağız yada tarih'' yazısı altına imza atılacak cinsten.

Burhan Gül ve Saffet Azbay arkadaşlarımın Turgutluspor maçındaki basın Tribünü ile ilgili yazdıklarına şaşmadım çünkü 2 yıldır o tribünde maçları takip eden birisi olarak o rezaleti çeken kişilerden biriyim.Basın tribünü demeye bin şahit lazım.Koltuklar pislik içerisinde,camlar yıllardır yıkanmamış bir şekilde,hizmet ticari anlayışa hizmet ediyor ve en önemlisi bizden ziyade başka illerden gelen basın mensuplarına biz Diyarbakırlı basın mensubu arkadaşlarımız bu anlattığım görüntülerle ve basın tribününün rezil durumu nedeniyle mahcup oluyoruz ve bu mahcubiyet bir Diyarbakırlı olarak gururumuza dokunuyor.

Gençlik spor il müdürlüğünün bir an evvel bu rezilliğe son vermesini ben bir birey olarak istiyorum.Gençlik spor il müdürlüğü yetkilileri bilmeliler ki bu rezillik bir Diyarbakırlı olarak artık kabul edilemez bir hal almıştır.Kentimizde, kentimizin takımının oynadığı bir stadyumun basın tribününün bu rezillikte olması Diyarbakır adına verdiğiniz hizmetlerin bir aynası olmuştur,lütfen göreve,lütfen kentimizi küçük düşürmemeye diyorum.

Diyarbakırspor,şu an ki yönetimiyle bir varoluş mücadelesi veriyor.Genç futbolcularımız sahada iyi mücadele vermesine rağmen tecrübesizlik ve konsantrasyon eksikliği kaçan puanlara neden oluyor.fakat skorlara endeksli olmadan bu takımı desteklemek hepimizin görevi olmalı.kısır çekişmelerden uzak,geçmişten dersler alarak bir bütün camia olarak bu takıma hizmet etmenin mücadelesini vermeliyiz.

Ligde bu yıl özellikle kalıcı olmalıyız ve kalıcı olacağımızdanda adım gibi eminim.Devre arasına kadar toplayabileceğimiz puanları toplayıp,yine bütünlük içinde bu takıma sahip çıkıp,sorunlarını çözmek için uğraş vermeliyiz.Devre arasına kadar transferin önündeki engeller çözülür diye düşünüyorum ve bu yönde çalışmalarda var.Transfer sorununun çözülmesi,ara transfer sezonunda takıma birkaç tecrübeli ağabeylik yapabilecek oyuncuların alınmasından sonra bu takım rahatlıkla ligi bitirecektir.Kocaelispor ve Tokatspor şu an içinde bulundukları durum itibariyle takımımız karşısında kanımca dezavantajlı durumdalar,bunların dışında takımımız ayarında birkaç takım daha var yani panik yapmaya gerek yok diyorum.

Mersinde,Mersin İdman Yurdu takımına gösterilen ilginin çeyreğinin Diyarbakırsporumuza gösterilmesi gerekiyor.Sayın Bakan Mehdi Eker yıllarca bu klübe büyük katkılar sundu,katkıları asla inkar edilemez fakat aktarılan kaynaklar ve nakdi yardımlar kötü amaçlı Diyarbakırspor yönetimlerince heba edilip takıma harcanmayınca bu günkü hazin durum kaçınılmaz oldu.

Kanımca Sayın Bakan Mehdi Eker,Sayın Milletvekilimiz Cuma İçten,Sayın Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Osman Baydemir'in mevcut yönetime destek vermesi,yöneticilerinde geçmiş yıllarda yapılan hatalardan ders çıkarıp klübü iyi idare etmeleri tekrardan ayağa kalkma yolunda belirleyici olacaktır.

Diyarbakırsporumuzun geleceğini tekrardan inşa etmek adına,tesisleşme başta olmak üzere büyük gelir getirecek projelere ihtiyaç duyulmaktadır.Haftalık skorlardan öte,Liglerde uzun yıllar yaşayabileceğimiz senelerin daim olması için bir birlikteliğin zamanı geldi geçiyor bile.Diyarbakırsporumuzun yaşaması için lütfen birlik olalım,Diyarbakırspor için bir gönül birlikteliği oluşturalım çünkü 1968'de kurulan bu takım bunu fazlasıyla hakkediyor.

Saygılarımla.

Bu yazı toplam 8161 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com