1. YAZARLAR

  2. Adnan ŞİMŞEK

  3. Biji Leopar...
Adnan ŞİMŞEK

Adnan ŞİMŞEK

Gazeteci / Genel Yayın Yön.
Yazarın Tüm Yazıları >

Biji Leopar...

A+A-

Leopar, leopar olalı böyle zulüm görmemiştir herhalde.2 Kasım günü, Çınar'a bağlı Solmaz Köyü kırsalında, neslinin tükendiği düşünülen Anadolu leoparına rastlandı. Rastlandı rastlanmasına ama görünmesiyle yok olması da bir oldu leoparın.

Leoparın Karacadağ bölgesinde görünmesi bazı nedenlere bağlandı. İhtimallerden biri Leoparın İran'dan gelmiş olması. Dediklerine göre, leoparın ailesi İran'daki rejim değişikliği üzerine sınırı geçip Türkiye'ye sığınmış. Tabi, leoparın rejim muhalifi ailesi ilk zamanlarda pek ortalıkta görülmemiş.

Benim duyduklarıma göre, işin içerisinde başka işler, derin komplolar var. Deniyor ki, olay olmadan bir iki ay önce, köylüler, bir erkek ve bir dişi leoparın bir arada yaşadığına tanık olunca Karacadağ coğrafyasının namusunu temizlemek için kırsal bölgeyi taramaya başlıyorlar.

Arazideki arama tarama sırasında, erkek leoparla karşılaşıyorlar. Köylüler diyor ki leopara; “duyduğumuza göre, dişi bir leoparla aynı mağarayı kullanıyormuşsun. Bak, efendi ol, ağır ol, biz icabında muhafazakar demokratız ama bu durum hem ahlaka sığmaz, hem de dinimizce caiz değildir. Ya adam gibi nikâhını kıyarsın ya da biz sana kıyarız”

Bu sözlere karşılık, bizim aklı evvel leopar, “leopara nikâh düşmez” diye itiraz etmesin mi? Leopara nikâh düşer, düşmez tartışmasından bir sonuç çıkmayınca köylüler, muhtarın başkanlığında derhal toplanarak bir karara varır ve bunu da leoparların yaşadığı mağaranın duvarına asarlar. Bana gelen bilgilere göre, mağara duvarına asılan yazıda şunlar yazıyormuş: “bak, leopar efendi, biz bu ahlaksızlığa müsaade etmeyiz. Bu meseleyi kendi aramızda müzakere ettik ve leopara nikah düştüğüne karar verdik. İcap ederse imam nikâhı kıyılacak. Arkasından da en az 3, duruma göre 5 leopar dünyaya getirilecek. Bak böyle olursa eyvallah, icabında kredi kartı borcun varsa onu da sileriz ama böyle olmazsa o zaman sen bilirsin”

Bu durum Anadolu leoparını çok korkutmuş. “Ulan zaten bu yalan dünyada üç beş tane kalmışız, başımıza iş açmayalım, efendi efendi nikahımızı kıyalım” demiş kendi kendine.

Derhal nikah hazırlıklarına başlanmış. Nikah ve sünnet gibi etkinliklerde, köy halkı çok hoşgörülü olmasına rağmen yaşanan bir gelişme işleri ters yüz etmiş. Bizim salak leopar, dişisiyle nikah törenine gelmiş gelmesine ama dişinin üzerinde ne bir parça kumaş ne başka bir örtü, mahrem yerleri olduğu gibi açıkta.

Köylü derhal cemaati toplamış, “oğlum sen Anadolu leoparıysan, biz de Diyarbakır  çocuğuyuz” diyerek silaha sarılmışlar. Leopar dişisiyle birlikte hızla köyden kaçmaya çalışırken arkalarından kurşunlar yağmaya başlamış. O esnada, kurşunlardan biri erkek leoparın ayağına isabet etmiş. “Vaay daye vay daye, em hatin kuştin” diye feryat ederek oradan kaçmışlar.

Leoparlar mağaralarına döndükleri gibi göç hazırlıklarına başlamışlar. Zaman zaman memleketlerinden haber aldıkları için, geri dönmeye karar vermişler. Gelen haberlerden, 1980'de buzul çağına giren İran'da havalar güzelleşmeye, çiçekler açmaya ve yeni yaşam alanları oluşmaya başlamış. Hem buzul çağına girmeye başlayan Türkiye'den uzaklaşmak, hem de iklimi normalleşen memleketlerine dönmek için yola çıkmışlar.

Anadolu leoparı ve dişisi memlekete dönmek için mağaralarından çıktıkları andan, tam karşılarında köyün iki bıçkın delikanlısını bulurlar. Meğer Anadolu leoparı, dişisini öyle namahrem bir şekilde köye götürdüğünde muhtarın yeğeni nefsine yenilerek, namahreme göz koymuş. O günden, üzerinde sadece ince bir kürk olan dişi leoparı aklından çıkaramayan yağız delikanlı, en yakın arkadaşıyla dişiyi kaçırmaya karar vermiş.

 Tehlikeyi sezen erkek leopar öne atılarak, “durun ağalar, mekanda namahrem var” demesine kalmadan, o anda kurşunu yiyor.

Gelelim öldürülen Leopar'a apar topar Dicle Üniversitemize getiriliyor. Muhterem profesörlerimiz savaşı kazanmış komutanlar gibi 'Leoparla hatıra fotoğrafı' çektiriyorlar. Ve ne hikmettir ki deklanşöre basılırken''Patates'' diyerek gülümsüyorlar. Sanırsınız ki Dünya'da tıp literatürüne girecek buluş keşfetmiş, 'yüz nakli' gerçekleştirmiş  hocalar gibi bir anda manşet oluveriyorlar. Başarıları daim olsun.

Ya sosyal medyaya yansıyanlar, nerdeyse anıtı dikilecekti Leopar'ın…
Karpuz'un yerini alacaktı Leoparcağız, hatta adına Kürtçe ağıtlar yakılacaktı adeta…
Leopar'ı vuran çoban Kürtçe ve Türkçe yeminler etti ve bir daha değil Leopar, keklik bile vurmayacak…

Şükürler olsun ki Başbakan gündemi değiştirdi, artık 'Leoparsız' hayata döndük…

Şimdi bir gazeteci olarak, kaynaklarım saklı kalmak üzere şunu söylüyorum,  memleketimizde bu şekilde sefil ve ahlaksızca, dişi ve erkek olarak bir arada yaşayan başka canlı türleri de var. Mesela kuşlar… Biliyorsunuz öyle ulu orta utanmadan öpüşüp duruyorlar. Ahlaka mugayir kuş nesli hakikaten ayıp ediyorlar.

Ahh hele o kediler. O ahlaksızlar. O mart ayında iki katlı dolaşan kediler. Lanet olsun sizlere. İnsanı aciz bırakan, insanın nefsine saldıran o ahlaksız kediler.

Sizi gidi zındıklar…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT